- Podcasty
- Výlety

Poslechněte si podcast: Kolik sgrafitových psaníček zdobí zámek v Litomyšli? Po rekonstrukci to možná budeme vědět přesně
Státní zámek v Litomyšli v Pardubickém kraji patří k nejkrásnějším českým renesančním stavbám. A přestože jeho fasádu stále ještě kvůli rozsáhlé rekonstrukci zakrývá lešení, návštěvní provoz není nijak omezen. Vlastně naopak. V posledních dvou letech přibyly nové prohlídkové trasy a na zámek se také vrátil hudební festival Smetanova Litomyšl.
Výlety
Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.
České Versailles najdete v Jaroměřicích nad Rokytnou. Mramor nahradilo dřevo z okolních lesů
Jednou z nejnavštěvovanějších památek Vysočiny je zámek Jaroměřice nad Rokytnou na Třebíčsku. Historie zámku začíná v šestnáctém století, kdy se ze středověké tvrze stal renesanční zámek. Barokní skvost z něj pak vytvořili členové rodu Questenberků. Nejvýznamnějším z nich byl Jan Adam Questenberk.
Zámek jako domov. Auerspergové ve Slatiňanech zanechali nesmazatelnou stopu
Ve Slatiňanech na Chrudimsku v Pardubickém kraji stála původně gotická tvrz. Ta se později změnila v moderní sídlo šlechtického rodu Auerspergů. Na zámku se dnes můžete podívat nejen do soukromých knížecích pokojů s dobovým nábytkem, ale také nahlédnout do světa zámeckého personálu, provozních prostor a technického zázemí.
Jihočeský zámek Orlík nad Vltavou stojí přímo nad přehradou. Na první pohled působí jako pevnost
Zámek Orlík nad Vltavou na Písecku na jihu Čech je spojený se starobylým rodem Schwarzenbergů. Tyčí se na skalním ostrohu nad řekou Vltavou, jejíž údolí bylo v těchto místech zaplaveno vodou Orlické přehrady. A i když se jedná o zámek, vypadá tak trochu jako pevnost.
Na zámku Hrubý Rohozec uvidíte i samurajskou zbroj. V anglickém parku si můžete udělat piknik
Na skále nad řekou Jizerou nedaleko Turnova v Libereckém kraji stojí zámek Hrubý Rohozec, jehož předchůdce, raně gotický hrad tu vznikl už kolem roku 1300. A přestože posledních více než 300 let patřil zámek rodu Des Fours, majitelů, kteří ho postupně přestavovali, byla celá řada. Hrad založil Havel z rodu Markvarticů. Jeho poloha mu umožňovala kontrolovat a strážit důležitou obchodní stezku.
Martinská stěna u Dobřan je lesopark pro malé i velké. Ukrývá atrakce, bludiště i plastiku srdce
Martinská stěna v Dobřanech na jižním Plzeňsku je rozlehlý lesopark, kde si každý najde zábavu. Od malých po velké. Kdysi zpustlé území nikoho dnes nabízí relaxaci i poučení. Dostat se do něj můžete například z místní části zvané Dobřánky. A proč se vlastně lesopark jmenuje Martinská stěna?
Příběh Lišky Bystroušky se zrodil v myslivně ve Stříteži na Šumpersku. Přibližuje ho naučná stezka
Všechno začalo u střítežské myslivny na Šumpersku v Olomouckém kraji, kde na konci 19. století působil jako revírník Ferdinand Mayer. Právě on našel v lese opuštěné liščí mládě, kterého se ujal. Dobrodružství, která s ním prožil, zachytil ve svých kresbách rodák z nedalekého Palonína Stanislav Lolek.
Chrám Navštívení Panny Marie v Hejnicích byl posvěcen před 300 lety, tehdy ještě nedokončený
Až do 12. století sahají podle mariánské legendy dějiny Hejnic, města na severním úpatí Jizerských hor. Roku 1211 měl ve zdejších lesích na skále pod lípou usnout sítař z nedalekého Lužce, který měl nemocnou ženu a dítě. Andělé mu ve snu pravili, že je na zázračném místě a že když se na něj vrátí s obrázkem Matky Boží, za odměnu se mu žena uzdraví. Od té doby nejprve k lípě, později kostelíku a dnes chrámu putují lidé prosit o pomoc.
Zámek Kunín je barokní perlou severu Moravy. Je bohatě vybavený původními sbírkami
Zámek v Kuníně je považován za jednu z nejcennějších památek regionu. Letos je to 300 let, co Harrachové pozvali do Kunína věhlasného architekta Jana Lukáše Hildebrandta, který provedl barokní přestavbu zámku. Ten dnes patří mezi nejvýznamnější zámecká barokní sídla na severní Moravě.
Kyjovské údolí najdete překvapivě v Ústeckém kraji. Říčka Křinice ho vymodelovala v pískovcích
Kyjovské údolí se nachází na Děčínsku, u malebné obce Kyjov nedaleko Krásné Lípy v srdci Českého Švýcarska. Protéká jím říčka Křinice, po které se dřív plavilo dřevo ze Saska. Sice v něm nenarazíte na žádné pískovcové velikány ani obří skalní útvary. Rozhodně tu ale najdete krásnou romantickou přírodu s roklemi, skalními stěnami, věžemi a různě tvarovanými pískovci.