Téma dne
8. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Politolog Outlý: Zapojení jednoho z kandidátů do úplně jiné kampaně je z hlediska výdajů novinka

Nejvíce darů na kampaň do této chvíle vybral kandidát Petr Pavel, který má nejvíce sponzorů a celkem už vybral 36 milionů korun. Hned za ním je Danuše Nerudová, která má na kandidátském kontě 24 milionů korun. Mezi sponzory kandidátů jsou kromě jiných například pivovarník Stanislav Bernard nebo bratr Karla Janečka, ale i dvě bývalé političky. Plyne to z velkého přehledu prezidentských sponzorů, který exkluzivně připravil server iRozhlas.

21:41

Téma dne

Vydává: Český rozhlas

Téma dne je půlhodinové ranní vysílaní věnované tomu nejvíce aktuálnímu dění v politice, byznysu i společnosti. S odborníky, aktéry i komentátory mluvíme o problémech dne,  ať už to jsou témata z domácí politiky, zahraničí, ale i byznysu nebo ekologie. 

Web

Včera 21:29

Srocovali se mi před domem a křičeli „vydejte nám vraha“, popisuje Kubek chování skupiny okolo Tušla

Pražský soud začal projednávat případ obtěžování prezidenta České lékařské komory Milana Kubka. Jeden z obžalovaných Patrik Tušl je obviněný z nebezpečného pronásledování, podle obžaloby se opakovaně snažil vynutit si s Kubkem kontakt, aby mu mohl pokládat otázky. Měl na něj čekat před domem, kde bydlel, zvonit na něj, čekat na něj před pracovištěm nebo mu volat do ordinace.

Před dvěma dny 21:49

EU se v řešení migrace neposunula. Situaci pak bude hasit na poslední chvíli, varuje odborník

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vládě navrhne, aby se režim kontrol na česko-slovenských hranicích měnil postupně. Následujících deset dnů by na kontrolních místech měli zůstat jen policisté, vojáci a celníci by měli být staženi. Vláda obnovila kontroly na bývalých hraničních přechodech i na tzv. zelené hranici mezi Českem a Slovenskem před čtyřmi měsíci kvůli nárůstu běženců z Blízkého východu, zejména ze Sýrie.

Před třemi dny 21:37

Zpravodaj: Pokud Američané věnují Ukrajině tanky Abrams, Berlín je s Leopardy bude zřejmě následovat

Evropská unie se radila, jak posílit ukrajinskou obranu proti ruským úderům. Ministři zahraničí EU se dohodli na další vojenské pomoci v hodnotě 500 milionů eur. Dalších 45 milionů eur pošlou na výcvik ukrajinských vojáků. „Finanční pomoc vychází z evropského mírového nástroje, tedy z evropského rozpočtu, podstatná část z peněz půjde také na humanitární pomoc,“ říká český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který se schůze účastnil.

Před čtyřmi dny 23:34

Filozof Kroupa: Babiš jen opakuje, co už mnohokrát řekl. Nemoc může být pro Pavla handicap

V pondělí je poslední možnost zveřejňovat průzkumy veřejného mínění týkající se prezidentské volby. Kampaň zároveň vrcholí týdnem plným předvolebních debat, který odstartoval nedělní duel v České televizi. Kromě Petra Pavla, který dopředu potvrdil účast, dorazil i jeho protikandidát Andrej Babiš, který původně účast odmítl. O čem společně debatovali? Jaké mají plány na poslední týden před volbami? A jaké trendy ukazují průzkumy?

Před týdnem 22:39

E.ON nabízí první podstropový tarif. Nejprve si porovnejte nabídky, doporučuje odborník

První tuzemský dodavatel začal nabízet energie za cenu pod stropem stanoveným vládou. Rozdíl v ceně však není příliš velký, společnost u něj navíc vyžaduje dlouhodobou fixaci. „Cena elektřiny i plynu s dodáním v příštích letech klesá. A to tedy i na spotovém trhu, kde je asi poloviční oproti zastropované ceně,” říká ekonomická analytička Českého rozhlasu Jana Klímová. Nabídka dodavatele tedy nemusí být do budoucna výhodná, ukazuje však, že se situace na trhu začíná zlepšovat.

Před týdnem 21:35

I kdyby teď Evropa poskytla Ukrajině vše, co má, tak by to nemuselo stačit, obává se novinář Soukup

Ve městě Brovary na Ukrajině zemřelo kvůli včerejší tragické nehodě vrtulníku nejméně 14 lidí, včetně vedení ministerstva vnitra a samotného ministra Denyse Monastyrského. Ukrajinská vláda již vyjádřila svou lítost, zároveň však oznámila, že tragédie chod ministerstva neochromí. Nehoda by tak neměla negativně ovlivnit válečný vývoj ani sympatie dalších zemí a jejich pomoc napadené Ukrajině. Problémem by však mohly být nedostatečné dodávky a hrozba nové ofenzivy.

Před týdnem 21:30

Komentátor Hartman: Dlouhé jednání svědčí o neschopnosti pražských politiků komunikovat a vyjednávat

Po téměř čtyřech měsících od voleb se přiblížilo možné uzavření dohody pro vedení hlavního města. Vítězná koalice Spolu včera předložila Pirátům a hnutí STAN nabídku, v koalici ale odmítá účast sdružení Praha sobě. Pražští Piráti ve středu budou o pokračování spolupráce se sdružením jednat, možné uzavření koalice tak závisí na jejich finálním rozhodnutí. Reálné šance na ustavení nového vedení města jsou tak zatím nejasné.

Před týdnem 21:04

Politoložka Dvořáková: Hlasování o nedůvěře je legitimní krok, nyní je to ale jen součást strategie

Opozice již podruhé v tomto volebním období vyvolala hlasování o nedůvěře vládě, tentokrát však pouze podpisy poslanců hnutí ANO. Podle hnutí totiž kabinet neřeší aktuální problémy občanů. Sporné je zejména načasování hlasování, jelikož do prezidentských voleb zbývá pouhých deset dní, podle vládní koalice tak jde jen o součást kampaně a snahu o zviditelnění. Vláda má ve Sněmovně pohodlnou většinu hlasů, hlasování by tedy měla ustát bez obtíží.

Před týdnem 22:16

Politolog: Kandidáti nemají jisté ani své voliče z 1. kola. Musí jim připomenout, že není rozhodnuto

V prvním kole historicky třetí přímé volby prezidenta ČR uspěl bývalý náčelník Generálního štábu Petr Pavel a bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Oba finalisté už spustili druhou fázi kampaně a oběma už se taky podařilo získat na svou stranu hlasy odpůrců. Podle politologa Stanislava Balíka se liší nejen jejich osobnosti, ale především priority pro výkon prezidentské funkce.

Před 2 týdny 21:33

Každá debata je výraznou součástí kampaně. Kandidát se v ní musí přizpůsobit publiku, míní sociolog

V pátek a sobotu budou Češi už potřetí vybírat v přímé volbě nového prezidenta nebo prezidentku. Teprve ve čtvrtek, v poslední televizní debatě, se s ostatními kandidáty poprvé utkal i bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Kromě něj se TV Nova rozhodla pozvat už jen dva další kandidáty – bývalou rektorku Mendelovy univerzity Danuši Nerudovou a bývalého vysokého představitele armády Petra Pavla. Jak poslední debaty promluvily do kampaně?