Bourání
19. květen 2022

Poslechněte si podcast: Kolik má být doma stupňů a jsou ve vedru lepší rolety, nebo žaluzie? I tohle ví energetický expert

Jelikož většině lidí právě přišel další dopis z plynáren o zvýšení cen, do Bourání jsme pozvali experta na energie. Michal Čejka mluvil o tom, jak za ně ušetřit, ale taky jak rekonstruovat a jak stavět, abychom příští zimy tolik neplatili. A zjišťovali jsme také, proč jsou zateplené domy často tak ošklivé.

39:20

Bourání

Vydává: Český rozhlas

Bourání je pořad o architektuře, urbanismu a designu. A o tom, jak nám zlepšují nebo zhoršují život.

Web

Před šesti dny 41:42

Topíme jednou za tři dny. Petr Klápště obývá pasivní dům a připravuje města na změny klimatu

„Architektura je obal na lidský život,“ říká Petr Klápště. Jeho práce je zjišťovat, jak lidé žijí a jaký by ten obal měl být. Na přání a potřeby se ptá lidí na participačních setkáních a snaží se, aby se naplnily.

Před 2 týdny 38:35

Věžák o dvaceti patrech ze dřeva? Nejsložitější je přesvědčit, že to jde

Architekt Filip Sudolský pracuje ve stockholmském ateliéru White Arkitekter, který navrhl druhou nejvyšší dřevostavbu světa, kulturní dům Sara ve městě Skelleftea. A také mnoho dalšího dřevěného.

Před 3 týdny 40:06

Lze sbírat domy a vystavovat architekty jako živé exponáty? V Muzeu umění Olomouc to zkusili

Martina Mertová je kurátorka architektonické sbírky v Muzeu umění Olomouc. Architekturu sbírá, vystavuje a taky aktivně bojuje za to, aby byla krásnější – přinejmenším v Olomouci.

4. leden 2023 40:58

V Evropě by měla být všechno rekonstrukce. Lenka Holcnerová budí k životu staré domy v Portugalsku

Architektka Lenka Holcnerová vyrazila do Lisabonu původně na erasmovský semestr. Teď tam žije již třináct let, má tam svůj ateliér, řadu realizací a další chystá. Třeba přeměnu býčí arény na bazén.

28. prosinec 2022 39:33

22 rad z roku 22. Jak bydlet, zařizovat, stavět a cestovat za architekturou. A jak z toho mít radost

Vybrali jsme nejrůznější rady, návody a hacky, které v Bourání letos pronesli naši hosté. A které by byla škoda nechat zmizet s rokem 2022.

20. prosinec 2022 37:47

V teplejším světle je člověk uvolněnější. Se světelným technikem nejen o žárovkách a vánoční výzdobě

Petr Žák se zabývá světlem a ví, jak nasvítit gotickou katedrálu, křižovatku i výstavu. V novém Bourání ovšem poradí i se světlem v domácím obýváku, kde je teď skoro celý den tma.

7. prosinec 2022 39:39

Smějí se architektům a dávají dopaminové šoky. Tajní kritici z Instagramu dorazili do studia

Vytvářejí legrační memy, kritizují všechno i sebe a postují to na instagramové účty @dynamickyblok a @adamngebrian. Drží se v anonymitě, takže svá jména neřekli. Ale prozradili toho nakonec docela dost.

23. listopad 2022 40:57

Fialová s panelákovou zelenou? Nebojte se barev v interiéru. Slovenský ateliér Grau se také nebojí

Andrej Oláh a Filip Marčák vedou v Bratislavě studio Grau, které navrhlo řadu kaváren a restaurací. Nejnovější je Bárik, který slibuje stát se novým bratislavským kávovým spotem. Jak se změnila kávová kultura a jak interiéry kaváren na Slovensku? A nevadí, když Banská Bystrica vypadá jako Amsterdam? V interiérech od Grau můžete ochutnat asijskou kuchyni i langoš. Řeč však nebyla jen o jídle, ale také o akustice nebo světle.

16. listopad 2022 36:47

S rekonstrukcí nechvátat. Musí to uzrát, radí oceňovaní architekti. Svůj domov budovali 8 let

Architekti Bára a Jiří Weinzettlovi rekonstruovali svůj dům v Trhových Svinech. Dva roky projektovali a dalších šest let stavěli. Teď za něj získali Českou cenu za architekturu. Kolik je to stálo času a peněz?

9. listopad 2022 41:37

Sebedůvěra dnešních studentů architektury je značná, říká architekt Jiří Suchomel

Architekt Jiří Suchomel dostal Státní cenu za přínos architektuře – mimo jiné za své nízkoenergetické stavby, které navrhoval už v 80. letech. Nejen na to vzpomíná v novém díle Bourání.