Zdravíčko
26. červen 2023

Poslechněte si podcast: Na napravení škod po mrtvici má pacient půl roku. Pak už každé zlepšení vyžaduje mnoho úsilí

Když už měl člověk tu smůlu a postihla ho mrtvice, touží se alespoň znovu zapojit do života. Potřebuje se samostatně pohybovat, obsloužit se, komunikovat, ideálně se vrátit ke své práci a třeba i sportu. To všechno jde – pokud se mu při iktu dostane co nejvčasnější odborné pomoci a pokud pak investuje čas a síly i do následné neurorehabilitace.

27:56

Zdravíčko

Vydává: Český rozhlas

S lékaři a dalšími odborníky o zdraví, nemocech, léčbě i prevenci.

Web

Před čtyřmi dny 25:52

Do domácností šestinedělek se vrací porodní asistentky. Poradí s péčí a odhalí případnou depresi

Od zklamání, že se nedaří kojit, přes úzkost, že je špatná matka, až po depresi, kvůli které se neraduje z narození děťátka. Takové podoby může mít poporodní blues. V mírné formě postihuje až 50 procent rodiček. Ve výjimečných, ale reálných případech se rozvine laktační psychóza. A ta může znamenat i sebevražedné nebo vražedné tendence.

Před týdnem 33:55

Krizi řeší tabletka, ale o záda je třeba se starat hlavně ve chvílích, kdy nebolí, radí neurolog

Až 90 procent Čechů alespoň jednou za život zažilo úpornou bolest zad. Za ní ve valné většině případů nestála vážná příčina. Jak zdůrazňuje neurolog Svatopluk Ostrý, bolestivá záda ani nelze zázračně vyléčit. Musíme se o ně zkrátka neúnavně starat.

Před 2 týdny 26:53

Chirurgická proměna muže v ženu může být velmi efektní, opačně je to složitější, popisuje lékař

„I vzal Bůh Adamovo žebro a vytvořil z něj Evu.“ Takto zjednodušeně můžeme popsat proces vzniku ženy z muže podle Starého zákona. Současná medicína je jinde. A posunula se i společnost a její chápání pohlavní identity. Jak probíhá změna pohlaví pod rukama lékaře? Mimo jiné o tom mluví v magazínu Zdravíčko Vladimír Mařík, primář oddělení plastické chirurgie Nemocnice České Budějovice.

Před 3 týdny 29:05

Bezlepková dieta nemusí zruinovat rozpočet. Místo speciálního pečiva kupte rýži, jáhly a čočku

Radka Vrzalová je maminkou dítěte s celiakií. Už dlouhá léta nejenom bezlepkově vaří, ale zároveň o tom publikuje, píše kuchařky a školí zájemce, kteří se s nesnášenlivostí lepku také potýkají. Často dostává i otázku, jak bezlepkovou dietu zvládnout finančně.

21. srpen 2023 24:09

Spát a nechodit na sluníčko. Když je horko, chovejte se jako zvířata, říká lékař čínské medicíny

Kope studnu, až když má žízeň, říká staré čínské přísloví o tom, kdo hasí požár, až když vznikne. Horkokrevné lidi, kterým hrozí přehřátí nejenom v teplém počasí, téma horka, sucha a ohně spojuje letní Zdravíčko. A dostane se i na další lidské typy.

15. srpen 2023 22:46

Ženy, které užívají antikoncepci, by měly už v mládí chodit na mamografické vyšetření, říká lékař

Diagnóza rakovina je šok. To, jak se s ním člověk popere, je otázkou jeho nastavení, ale také citlivého přístupu zdravotního personálu, dostatku informací a možností léčby. V písecké nemocnici je diagnostika, léčba i rehabilitace pod jednou střechou. A jak říká ředitel nemocnice a šéf tamní mamografie Jiří Holan, základem úspěchu je chodit na preventivní mamografické prohlídky.

8. srpen 2023 27:19

Pár vteřin, žádná bolest a zase vidíte ostře. Laserová operace rychle odstraní oční vadu, líčí lékař

Nosíte brýle? Tak zbystřete. Své zrakové vady se můžete snadno zbavit díky laserové operaci očí. Platí to v případě, že trpíte krátkozrakostí do zhruba mínus osmi až deseti dioptrií, dalekozrakostí do maximálně plus pěti dioptrií, nebo astigmatismem. Případně kombinací těchto vad. Výhodou je také věk do 40 let.

24. červenec 2023 23:42

Obézní lidé a diabetici často mají potíže spojené se žlučníkem. Bolest může být až nesnesitelná

Bolest pod dolním okrajem pravého žebra může značit potíže se žlučníkem. Nevelký orgán hruškovitého tvaru je skrytý pod játry a zásobuje je žlučí. Bolí v případě zánětu, nebo ucpání žlučových cest kamenem. Taková bolest může být až nesnesitelná, může se přesunout nejen do okolí žlučníku, ale i do zad a pod pravou lopatku. Vedle toho se často dostavuje pocit na zvracení, v případě zánětu také teploty a třesavka.

17. červenec 2023 24:24

Kýla sama nezmizí. Nepomůže ani cvičení a dieta, jediným řešením je operace, připomíná lékařka

Kýlu si obvykle spojujeme s břichem – s pupíkem, třísly, bránicí. Existuje ale mnoho druhů kýly, kdy se orgán přesune ze svého přirozeného místa. Nehraje roli, zda máme, či nemáme vypracované břišní svaly, ani to, jestli jsme tlustí, nebo tencí. „Za svou kýlu si člověk nemůže,“ říká Marta Horáková, primářka oddělení chirurgie, urologie a ORL v nemocnici v Písku, která byla společně s vrchní sestrou Zuzanou Šímovou hostem pořadu Zdravíčko.

10. červenec 2023 24:11

Chronická lymfatická leukémie vzniká z buněk, které nás mají chránit. Lék vyvíjí čeští vědci

Milníku při výzkumu leukémie dosáhli odborníci z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno. Tým Marka Mráze z univerzitního institutu CEITEC získal americký patent na využití speciálních proteinů jako léčiva pro nádorová onemocnění krve. Vědci se soustředí na leukémii, která vzniká z buněk našeho vlastního imunitního systému.