Přímo z místa
30. leden 2022

Poslechněte si podcast: Kolik bude mít rostlina listů, jaké květy a kořenový systém? To ovlivňují hormony

Přes bakterii přenesou pozměněný gen do huseníčku rolního a kytku pak zkoumají. Ve sklenících sledují obilí a mák, v prosklených květináčích vidí růst kořenů.

26:08

Přímo z místa

Vydává: Český rozhlas

Vyrážíme s mikrofonem do terénu a přinášíme vám reportáže ze zajímavých míst Olomouckého kraje. Památky, příroda, lidé a zážitky. To vše viděné rozhlasovýma očima.

Web

Před třemi dny 20:47

Přímo z místa: Vlakem na konec světa s Jaroslavem Rudišem a Pavlem Peterkou

Když se na kolejích sejdou tři milovníci železnice, může i z běžné projížďky lokálkou vzniknout zajímavá cesta plná vyprávění, příhod a vzpomínek. A to je případ setkání nejznámějšího hostinského na kolech jídelních vozů Pavla Peterky, spisovatele a autora komiksu a filmu o nejslavnějším železničáři Jesenicka Aloisi Nebelovi Jaroslava Rudiše a znalce jesenické krajiny a našeho kolegy Mirka Kobzy.

Před týdnem 18:52

Jak to vypadá, když učitelé učí dvě třídy najednou? Školy na vesnicích mají své kouzlo i omezení

Povinná školní docházka na vesnicích má své kouzlo a zároveň řadu omezení. Chtěli byste se dozvědět, jak to vypadá v praxi, když učíte současně dvě třídy?

Před 3 týdny 19:53

Moravská Sázava pramení ve východních Čechách, přesto teče do Moravy

Moravská Sázava je největším přítokem Moravy před Olomoucí. Odvodňuje území o rozloze větší než 500 kilometrů čtverečních a měří necelých 55 kilometrů. Protéká zčásti Pardubickým a zčásti Olomouckým krajem, přesto se nakonec stéká s řekou Moravou.

4. září 2022 35:03

Jak vypadá olomoucký Červený kostel 120 let od vzniku? Pojďte s námi do ateliéru i na lešení

V současné době probíhá rekonstrukce prvního evangelického chrámu postaveného ve městě na takzvané okružní třídě po zbourání olomouckých hradeb. Jeho štíhlá věž je pohledovou dominantou bulváru.

22. srpen 2022 29:19

Od narození Karla Lukase, jedné z největších vojenských osobností regionu, uběhlo 125 let

Rodák z Brníčka u Zábřeha Karel Lukas si v mládí přál být učitelem. Osud chtěl, aby se stal vojákem, nicméně v armádě si užil nejen pedagogické práce, ale i bojů, diplomatických jednání a také cestování po celém světě. Od jeho narození uplynulo 16. února 2022 už 125 let.

24. červenec 2022 36:49

Relax mezi palmami, kaktusy a citrusy. Taková je procházka ve sbírkových sklenících Výstaviště Flora

Do olomouckých sbírkových skleníků se vchází portálem od sochaře Julia Pelikána. Ten je také autorem nedalekého pomníku prvního ředitele olomoucké české reálky a významného botanika – pedagoga Františka Polívky. Urny pana profesora jeho ženy Filomény jsou pochovány v soklu sochy uprostřed magnoliové zahrady.

10. červenec 2022 28:03

Trať ze Zábřeha do Sobotína byla postavena už před 150 lety

Železnice vedoucí ze Zábřeha do Sobotína přivedla pod Jeseníky poprvé možnost rychlé a poměrně levné přepravy osob i nákladu. Ne náhodu za její výstavbou stáli jedni z největších stavitelů železnic v tehdejší monarchii, bratři Kleinové.

3. červenec 2022 25:00

Výprava do zlatých časů ve Zlatých Horách

Muzeum, skanzen, staré štoly a další stavby a místa připomínají hornickou minulost Zlatých Hor. Tvrdou práci, těžký život horníků i vodou poháněné velké stroje představí průvodci reportáží Přímo z místa.

19. červen 2022 24:41

Zámek v Hranicích

Zámek v Hranicích, který je sídlem úředníků, patří k dominantám města už pěkných pár století. Do obnovených prostor, kde i dnes najdete unikátní stopy historie, se lidé podívají jen při výjimečných příležitostech.

15. červen 2022 29:15

Před 280 lety došlo k rozdělení Slezska. V mnoha aspektech přetrvávají důsledky dodnes

Právě před 280 lety byla vratislavským mírem uzavřena první etapa tzv. slezských válek. Kvůli prohře rakouských vojsk byla Marie Terezie nucena tehdejšímu pruskému králi Fridrichu II. odstoupit velkou část Slezska. Důsledky této události jsou dodnes znatelné zejména na Jesenicku, Osoblažsku ale i v dalších částech země, které se od té doby říkalo Rakouské a později i české Slezsko.