• Podcasty
  • Reportáže zahraničních zpravodajů
Reportáže zahraničních zpravodajů
25. červen 2023

Poslechněte si podcast: Kolik bot máte?

Sbírka v muzeu v Torontu čítá15 tisíc párů bot. Sbírat je začala snacha Tomáše Bati Sonja. Obyvatelé Kodaně mohou prakticky denně narazit na české koně. Dánská královna totiž po léta využívá starokladrubské bělouše. V Reportážích zahraničních zpravodajů se vydáme i na starý Maják v Novém přístavu v Gdaňsku, který se stal dějištěm jedné z přelomových událostí evropské historie. Pořadem provází Lubica Bergmanová.

23:52

Reportáže zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Reportáže zahraničních zpravodajů, to jsou světové události v souvislostech tak, jak je jinde neuslyšíte.

Web

Před šesti dny 23:47

Zahraniční zpravodajové Českého rozhlasu vás tentokrát ve svých reportážích vezmou například do Francie

Jeden mladý inženýr tam vyrobil dárek pro papeže - speciální invalidní vozík, na který použil i dřevo z pařížské katedrály Notre-Dame. Přeneseme se ale také do buddhistického chrámu uprostřed rušné metropole Soulu v Jižní Koreji, na Havaj, která se potýkala s ničivými požáry, do Británie nebo do historického centra Bruselu, kde vznikla na několik týdnů česká kavárna inspirovaná dílem architekta a designéra s českými kořeny Josefa Hoffmanna. Pořadem provází Jitka Malá.

Před týdnem 24:00

Slovenskou fujaru postupně objevují i v zahraničí a Reportáže zahraničních zpravodajů prozradí, jak složité je naučit se na ni hrát

Navštívíte kibuc na severu dnešního Izraele, který v roce 1929 založili i židé z Československa. A vydáte se například i do Francie na oceňovanou kozí farmu.  Moderuje Lubica Bergmanová.

Před 2 týdny 24:01

Kdysi Egypťané kočky uctívali, teď jsou jim často na obtíž

Těm opuštěným hledá nový domov v zahraničí paní Ímán. Jak se jí to daří? Korejským receptem na zdraví je kimči, pikantní křupavý salát připravený z nakládané a fermentované zeleniny. Jakých je 7 hlavních ingrediencí? A jaké je to mít v Paříži na Seině loď s poštovní schránkou, popelnicí i číslem popisným?  Nejen o tom uslyšíte v Reportážích zahraničních zpravodajů s Lubicou Bergmanovou.

27. srpen 2023 23:50

Jaké bylo vězení 19. století?

Se splachovacím záchodem a ústředním topením. Alespoň ve Filadelfii. Do ukrajinského Lvova zamíříme za historickou legendou o vzniku tzv. vídeňské kávy a za současnou kávou zapálenou. Projdeme se po bývalé pruské pevnosti Stříbrná hora v dnešním Polsku. V muzeích bývá i to, čím se lidstvo nechlubí, přesto nechce zapomenout. Příkladem je muzeum otroctví v angolské Luandě. Paříž spustila nový program instalace solárních panelů na školy. Formanské soutěže sice vznikly původně na Moravě, ale mají je rádi i na východě Slovenska. To vše uslyšíte v Reportážích zahraničních zpravodajů, které připravila Jitka Malá.

13. srpen 2023 24:00

Reportáže zahraničních zpravodajů navštíví lázně v islandských geotermálních pramenech

V Egyptě zažijete pravidelnou technickou prohlídku auta. Uslyšíte, jak reagují Poláci na přelety běloruských strojů nad jejich hranicemi. A u  etiopského kmene Dorzů se podíváte na zvláštní domy, kterým se podle tvaru říká sloní. Průvodkyní vám bude Jitka Malá.

6. srpen 2023 23:58

V americkém New Jersey si zajdeme do ryze české restaurace

V Zambii se podíváme do muzea cestovatele Emila Holuba. V polském městě Przemyśl si prohlédneme systém opevnění, ve Francii pařížskou výstavu o Titaniku a v Izraeli v Tel Avivu si dáme hummus ? a kde jinde než u Arabů. Moderuje Helena Berková.

30. červenec 2023 22:57

Štíhlé gotické věže spolu s masivními hradbami zvedajícími se z moře

Jedna z nejslavnějších památek ve Francii Mont Saint-Michel slaví tisícileté výročí. Řada španělských řidičů neumí číst ani psát a přesto mají řidičský průkaz. Jak je to možné? A kolik stojí nevěsta? V Etiopii, alespoň u tamních divokých Mursíú, je taková otázka legitimní. Vy se na ni odpověď dozvíte v Reportážích zahraničních zpravodajů s Lubicou Bergmanovou.

23. červenec 2023 24:01

V Paříži dnes končí slavný cyklistický závod Tour de France, podíváme se k trati mezi diváky i do legendární reklamní karavany

Pobudeme taky na novém torpédoborci, který rozšířil americkou námořní flotilu. V ukrajinském Vuhledaru, kde v rozvalinách po ruských útocích stále žijí stovky lidí, budeme hledat kocoura. V berlínském Památníku německého odboje nás čeká výstava věnovaná popraveným českým odbojářům. A nakonec si poslechneme hudbu, určenou pro pokojové rostliny. Reportážemi zahraničních zpravodajů provází Jitka Malá.

9. červenec 2023 24:00

Zahraniční zpravodajové Českého rozhlasu vás tentokrát vezmou například na přehlídku historických plavidel v Rouenu, na ochutnávku fermentovaných sleďů do Švédska, na lanovku do Pittsburghu nebo na festival Svět Zaklínače do polské Lodže

Provede vás Jitka Malá.

9. červenec 2023 24:00

Zahraniční zpravodajové Českého rozhlasu vás tentokrát vezmou například na přehlídku historických plavidel v Rouenu, na ochutnávku fermentovaných sleďů do Švédska, na lanovku do Pittsburghu nebo na festival Svět Zaklínače do polské Lodže

Provede vás Jitka Malá.