Jihočeské nebe
26. červen 2022

Poslechněte si podcast: Kolem Země neustále krouží mnoho družic. Posílají nám informace, díky kterým fungují navigace

Většina lidí se dnes při cestování neobejde bez navigace. Málokdo už používá klasické papírové mapy. Jak ale vlastně moderní navigační systémy fungují? Vždy k tomu potřebují družice, tedy objekty pohybující se po oběžné dráze Země.

07:19

Jihočeské nebe

Vydává: Český rozhlas

...aneb Co všechno uvidíme v příštích dnech na obloze. O hvězdách, planetách a vesmíru, který nás obklopuje, s astronomem Milošem Tichým.

Web

Před pěti dny 05:23

Kdy se Země dostává nejblíže ke Slunci? V zimě, i když to mnohé překvapuje, odpovídá astronomka

Vesmírný úkaz, který se řadě lidí zdá nejprve nesmyslný, připadá na leden. V tomto měsíci se totiž planeta Země ocitá nejblíže Slunci. „Přitom je venku zima a je hrozně legrační, že se tomu spousta lidí diví,“ komentuje astronomka Jana Tichá.

Před týdnem 05:01

Když jablka padala z jabloní, objevil Newton gravitační zákon. Popsal i setrvačnost a akci a reakci

„Tisíc jablek spadlo na nos Zeměkoule, jenom Newton uměl těžit ze své boule,“ cituje verš Vítězslava Nezvala astronomka Jana Tichá. Na začátku letošního roku totiž uplynulo 380 let od narození Isaaca Newtona, jedné z největších ikon vědy v celé historii naší civilizace.

Před 2 týdny 04:36

Planety Venuše a Saturn a tenký srpek Měsíce těsně vedle sebe uvidíte na lednové obloze

V lednu jsou velmi dlouhé noci, a tak se nabízí ideální příležitost pro pozorování vesmírných těles. Začít můžeme podle jihočeské astronomky Jany Tiché tím nejviditelnějším, tedy Měsícem. „Sedmého ledna byl úplněk, patnáctého nastane poslední čtvrť, jednadvacátého bude nov a osmadvacátého ledna doputuje Měsíc do první čtvrti,“ připomíná.

Před 3 týdny 04:59

Začal rok 2023. Židé ale mají už rok 5783, muslimové naopak teprve rok 1444

Začal rok 2023 podle gregoriánského kalendáře, je nepřestupný a má 365 dní. To je zdánlivě banální informace, kterou zná každý. Jak ale připomíná ředitelka českobudějovické hvězdárny a planetária Jana Tichá, kdybychom žili někde jinde, nebo patřili do jiné kulturní či církevní skupiny, mohli bychom mít rok úplně jiný.

25. prosinec 2022 03:48

Kalendář vytvořili lidé uměle, časové jednotky stanovili podle pohybů vesmírných těles

Kalendáře jsou už po tisíciletí nedílnou součástí civilizace. Byly vytvořené uměle, nejprve kvůli daním. Dnes je používáme jako komunikační nástroj, díky nim stanovujeme, kdy má kdo svátek a narozeniny. Využívá se takzvaný lunisolární kalendář.

18. prosinec 2022 02:30

Planety se v prosinci předvedou. Bez dalekohledu uvidíte Merkur, Venuši, Mars, Jupiter i Saturn

Všech pět planet viditelných pouhým okem je možné pozorovat na noční obloze v druhé polovině prosince. „Večer nízko nad jihozápadním obzorem zahlédnete planetu Merkur jako takovou jasnější hvězdičku,“ popisuje jihočeský astronom Miloš Tichý.

11. prosinec 2022 02:55

Nejkratší den zažijeme 21. prosince, pak začne světla zase pomalu přibývat

Dny se v prosinci krátí a pak zase prodlužují. Ve středu 21. prosince v 22.48 hodin totiž nastane zimní slunovrat, kdy zemský pól dosáhne svého maximálního odklonu od Slunce. Noc je nejdelší a den nejkratší z celého roku. Pak začne světla zase přibývat.

4. prosinec 2022 02:35

Vzácnou podívanou nabídne prosincová obloha. Měsíc v úplňku zakryje planetu Mars

Do úplňku dospěje Měsíc 8. prosince. Zároveň dojde k zajímavému úkazu – konjunkci, tedy přiblížení, Měsíce a planety Mars. „Navíc to bude zvláštní konjunkce, protože Měsíc Mars zakryje a bude to od nás pozorovatelné,“ připomíná jihočeský astronom Miloš Tichý.

27. listopad 2022 03:03

Experiment ukázal, jestli lidstvo dokáže odklánět nebezpečná vesmírná tělesa

Sondu s názvem DART vystřelila vesmírná agentura NASA na povrch měsíce planetky Didymos. Proč a co to způsobilo? O experimentu, který měl ověřit, jestli je lidstvo schopno odklánět vesmírná tělesa, která by jinak mohla narazit do planety Země, mluví astronom Miloš Tichý v rubrice Jihočeské nebe.

20. listopad 2022 02:56

Saturn s prstenci nebo Jupiter s galileovskými měsíci můžete v listopadu vidět na obloze

Tři z pěti okem pozorovatelných planet jsou k vidění na noční obloze v listopadu. „Když se večer začíná stmívat, nad jihem až jihozápadem uvidíte poměrně vysoko takovou méně blikající hvězdičku. To je planeta Saturn. Když si vezmete dalekohled, uvidíte i prstence,“ říká jihočeský astronom Miloš Tichý.