Podhoubí
Sezóna 1Epizoda 527. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Kolem nás je pořád hodně krásného, říká básník Radek Štěpánek. Nová přírodní lyrika není jen deprese

„… je to antropocén, šesté vymírání, pravda a láska, pokrok, růst, uhlí a ropa, sucho, štěstí… kecy, kecy, můj text, kecy…“ To je malý úryvek z rozsáhlé básně Vichřice pětatřicetiletého básníka Radka Štěpánka, který prý o přírodě píše odjakživa. Radek vystudoval Environmentální studia na Masarykově univerzitě a mimo jiné stojí za edicí Klimax věnované environmentální literatuře nakladatelství Host.

24:34

Podhoubí

Vydává: Český rozhlas

Podhoubí je magazín o přírodě, životním prostředí a všech cestách k šetrnému životu. Přinášíme v něm rozhovory s odborníky, ochranáři, zemědělci i dalšími aktivními lidmi, jimž životní prostředí není lhostejné. Vysvětlujeme environmentální témata, která v současnosti výrazně pronikají do společenské diskuze.

Web

Sezóna 1Epizoda 86Před týdnem 46:43

Korzo Národní přivítalo Podhoubí. 17. listopad jako příležitost k diskuzi o ekonomice bez uhlíku

Iniciativa Díky, že můžem, která stojí za oslavami 17. listopadu na Korzu Národní, vytvořila na Nové scéně Národního divadla prostor pro živé natáčení několika podcastů. Jedním z nich bylo i Podhoubí z produkce Radia Wave. Ondřej Šebestík se se třemi hosty bavil o tom, jaká je vize bezuhlíkové ekonomiky z dílny Evropské unie, proč je i relativně mainstreamově pojatý Green Deal v Česku těžké obhájit a jak by měla vypadat ekonomika po růstu.

Sezóna 1Epizoda 85Před 2 týdny 25:23

Amazonské pralesy nejsou plíce planety, kácení ale může klima zhoršit. Co přinesly volby v Brazílii?

30. října proběhlo 2. kolo prezidentských voleb v Brazílii. Luiz Inácio Lula da Silva v nich těsně vyhrál nad na Jair Bolsonarem. Zajímavé na tomhle politickém klání byl mimo jiné i souboj o Amazonii. Zatímco Lula během svého minulého úřadování unikátní deštný prales před nájezdníky chránil, Bolsonaro v předchozím volebním období naopak podporoval kolonizaci tropického biotopu a jeho přeměnu na pastviny pro skot. V čem spočívá boj o Amazonii?

Sezóna 1Epizoda 84Před 3 týdny 33:56

Nová zelená úsporám má být pro všechny. Nestačí, když se fosilních paliv zbaví jen bohatší

Koncem září zkolaboval trh s energiemi a nejen česká vláda musela přistoupit k zastropování cen. Spolu s inflací a hrozbou nedostatku plynu nás čeká náročná zima, což si uvědomuji i ekologické a sociální organizace, které se sdružily v iniciativě Energie lidem. Kromě tipů jak být energeticky efektivní a jak ušetřit se zabývají hlavně systémovými řešeními. O nich mluvíme v Podhoubí s Jiřím Koželouhem z Hnutí DUHA.

Sezóna 1Epizoda 8318. říjen 2022 31:04

K Zelené dohodě jsou Češi skeptičtí a málo o ní ví. Transformace musí být sociální, říká Krajhanzl

Popírání změny klimatu už mezi Čechy nefrčí. Většina lidí si myslí, že je třeba s klimatickou změnou něco dělat, horší už to je s představou, co by to mělo být. O Green Dealu navíc existuje ve společnosti fatálně nízké povědomí. Sociologický ústav STEM a Institut 2050 koncem září vydaly výzkum Česká (ne)transformace 2022, který detailně v Podhoubí představuje jeden z hlavních designérů výzkumu, ekopsycholog Jan Krajhanzl.

Sezóna 1Epizoda 824. říjen 2022 35:00

Orat s krávou ve vinohradu? To bude asi premiéra. Naturální vinaři se soustředí na vinici

Naturální vína čeří vodu ve vinařské obci i mezi milovníky vína řadu let. Někdy divoká, nefiltrovaná, oranžová, perlivá a jinak nestandardní produkce se postupně vyvíjí a zabírá čím dál větší podíl na trhu. Zatímco vášně kolem přirozených procesů a boj o chuťový profil stále vřou, mě zajímá, co se děje před tím, než se víno dostane do lahve. Vlastně ještě před tím, než se hrozny sesbírají z keřů. Proto jsem se vydal na Moravu za Kájou Zborovskou a Jakubem Herzánem.

Sezóna 1Epizoda 8127. září 2022 43:39

Skromnost je vždycky dobrovolná. Přírodní zahrada a ekologická práce Mojmíra Vlašína

Mojmír Vlašín je laureátem Ceny Josefa Vavrouška pro rok 2021 za celoživotní ochranu přírody v praktické i teoretické rovině. Stál v čele odporu ekologických organizací v celé řadě kauz, jako byla Akce Špunt za nenapuštění Novomlýnských nádrží nebo blokády kácení v bezzásahových zónách Národního parku Šumava. Mojmír Vlašín žije se svou partnerkou v brněnském Ořešíně v domku, který obklopuje přírodní zahrada.

Sezóna 1Epizoda 8013. září 2022 29:05

Požitky jsou fajn. Společenský život je jedním z nich. O nerůstu s politologem Ondřejem Slačálkem

Konference Nerůst a sociálně-ekologická transformace proběhla druhý zářijový víkend v Brně a kromě debat se zaměřila i na praktikování nerůstových aktivit, které pečují o lidské štěstí. Nerůst totiž neznamená zchudnout, ale snížit ekonomickou aktivitu a kromě odlehčení planetárním ekosystémům získat i víc volného času a energie, která se dá investovat do kreativity, péče nebo třeba sportu. První panel konference otevřel krom jiných politolog Ondřej Slačálek.

Sezóna 1Epizoda 796. září 2022 34:06

Nezačínejte rovnou s chovem. Pomáhat čmelákům můžeme pěstováním květin a chytrým sečením

O čmelácích se traduje, že by z hlediska fyziky neměli být schopni letu. Jejich tělo je větší než vztlak malých křídel. Pak se zjistilo, že využívají speciálních vírů, které křídlo nadnáší. Také mají dlouhý jazyk a některé květiny dokáží opylovat jen oni. Čmelák dokáže pracovat za nízkých teplot a umí se orientovat i v uzavřených prostorech, jako je skleník. Zajímavostí kolem tohohle sociálního hmyzu je dost a my si je představíme v dnešním Podhoubí.

Sezóna 1Epizoda 7830. srpen 2022 20:14

Bývalý šéf UN Environment: Na extrémní počasí si musíme zvyknout. Dobře, že mladí lidé stávkují

Světová média v průběhu srpna informovala o pětisetletém suchu, které zasáhlo Evropu. V Itálii měří rekordně nízké průtoky na Pádu, ve Francii na řece Loira, Británie má nově historický teplotní rekord 40.3°C. V Česku jsme hasili největší požár v historii země a ve zbytku Evropy shořela plocha o velikosti jedné pětiny Belgie. Jak tohle výjimečně horké léto hodnotí bývalý šéf environmentálního programu OSN Svein Tveitdal, ptal jsem se v Podhoubí.

Sezóna 1Epizoda 7616. srpen 2022 25:18

Architekturu a hudbu vyměnili za záhony květin a zeleniny. Kuba s Terkou našli smysl na venkově

V zahraniční se tomu říká micro farming. U nás můžeme navazovat na tradici zahradničení a částečného rodinného samozásobitelství. Jakub Pešek a Tereza Chroňáková jsou sedmadvacetiletý pár, který se po studiích v Česku i zahraničí rozhodl usadit na malé vísce v jižních Čechách a začít se živit zahradničením formou komunitou podporovaného zemědělství. Jsou vprostřed první sezóny a zatím to jde.