Před třemi dny

Poslechněte si podcast: Koleje zdražují. Rostoucí ceny energií pocítí i studenti pardubické univerzity

S rostoucími životními náklady musí počítat i vysokoškoláci. Ceny energií, potravin a pohonných hmot jdou nahoru a zvýšené náklady nutí přepisovat ceníky i provozovatele jak studentských privátů, tak i vysoškolských kolejí. To je případ i pardubické univerzity. Od příštího akademického roku zvýší platby za ubytování o 10 %, zájem o koleje přesto podle počtu podaných žádostí neklesá.

02:06

Zprávy pro Pardubický kraj

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější informace z Pardubického kraje. Sledujeme dění v politice, sportu, kultuře v malých obcích i velkých městech.

Web

Před dvěma dny 01:53

Nový pardubický útulek pro opuštěná zvířata bude nakonec ve Starých Čívicích

Pardubice budou mít nový zvířecí útulek. Zastupitelé po několika letech nakonec našli vhodné místo v lokalitě nazvané Jámy ve Starých Čívicích, kde by objekt neměl nikomu vadit. Teď je útulek v areálu veterinární kliniky, ale tam je nedostatek místa a navíc má v místě vzniknout nový domov pro seniory.

Před dvěma dny 09:22

VIDEO: Od vyhlazení Ležáků uběhlo 80 let. Podívejte se na poslední z rekonstrukcí operace Anthropoid

Sérii živých zpravodajských rekonstrukcí završil Český rozhlas vysíláním z Ležáků, malé osady na Chrudimsku, kterou se nacisté podobně jako předtím Lidice rozhodli vymazat z mapy. Důvodem bylo odhalení gestapa, že parašutisté odtud udržovali vysílačkou spojení mezi domácím a zahraničním odbojem.

Před čtyřmi dny 02:17

V Masarykových kasárnách chce pardubická radnice postavit novou základní školu

V areálu pardubických Masarykových kasáren by mohla vzniknout úplně nová škola. Radní města už záměr projednali, ve čtvrtek ho předloží zastupitelům. Ve městě je totiž většina škol na hranici svých kapacit a teď do lavic přicházejí silné populační ročníky, navíc přibyly i ukrajinští školáci. Reportérka Drahomíra Bačkorová zjistila, že právě na území pátého městského obvodu jsou školy prakticky plné.

Před pěti dny 02:26

Podjezd v centru Pardubic bude 6 dnů uzavřený. I pro cyklisty a chodce

Řidiče, cyklisty i chodce v Pardubicích čekají na začátku prázdnin komplikace. Kvůli modernizaci železničního koridoru bude od 1. do 7. července úplně uzavřený podjezd na ulici 17. listopadu pro veškerou dopravu. Je to přitom hlavní průtah městem ve směru na Chrudim. Redaktorka Drahomíra Bačkorová zjišťovala, jak se uzavírka dotkne řidičů, cestujících MHD i chodců.

Před týdnem 02:44

Chrudimská nemocnice je v krizi. Kvůli nedostatku personálu hrozí omezení péče

Nemocnice v Chrudimi v létě pravděpodobně omezí poskytovanou péči. Zdravotnické zařízení má velké problémy s nedostatkem personálu. Může to znamenat i to, že pacienti budou muset cestovat do sousedních Pardubic. Zároveň ve městě vzniká petice, která požaduje pravý opak. Obnovení plného provozu jako v období před pandemií koronaviru.

Před týdnem 00:20

Hejtman: BusLine bude vozit cestující na Svitavsku a Orlickoústecku zdarma

Společnost BusLine, která zajišťuje regionální autobusovou dopravu v části Svitavska a Orlickoústecku, bude od čtvrtka vozit cestující zdarma. Od pondělí má kvůli nedostatku řidičů problémy zajistit všechny spoje. Jízdné nebude vybírat po dohodě s hejtmanstvím, uvedl kraj.

Před týdnem 01:51

Seskok do Rozkoše. Hradečtí hasiči při cvičení lovili chrudimské výsadkáře

Chrudimští výsadkáři trénovali seskoky do vody. Součástí cvičení byl následný transport parašutistů na břeh. O to se staraly desítky hasičů, policistů a členů vodní záchranné služby.

Před týdnem 02:10

U polních cest kolem Moravské Třebové myslivci sází nové aleje

Nimrodi z Boršova v Moravské Třebové začali měnit krajinu. V polích poblíž města spolu se soukromým zemědělcem vysadili u cest dvě stromořadí. Nové aleje po čase vytvoří větrolam a v krajině zadrží vodu. Redaktorce Věře Pavlasové to vysvětlil přímo u jabloní, hrušek i dubů předseda mysliveckého sdružení Josef Vrána. Přínos budou mít stromy i pro zvěř.

Před týdnem 00:21

Pardubičtí vědci vyvinuli osobní filtr proti covidu pro humanitární pracovníky

Vědci pardubické univerzity vyvinuli speciální batoh s filtrem proti covidu-19. Funguje na principu polyesterové látky podobné flísové dece. Ta umí zachytit jemné aerosolové částice a je tak srovnatelná s účinností respirátorů třídy FFP3. Informovala o tom vysoká škola s tím, že filtrační batoh by mohli používat lékaři pracující třeba v rozvojových zemích.