• Podcasty
  • Reportáže zahraničních zpravodajů
Reportáže zahraničních zpravodajů
15. leden 2023

Poslechněte si podcast: Kódování zpráv německé armády šifrovacím přístrojem Enigma bylo jedním z největších tajemství 2.světové války

Na souostroví Ťin-men nedaleko Číny naložili s čínskými bombami prakticky - vyrábějí z nich nože. Náš zpravodaj Martin Dorazín se zhruba po měsíci vrátil na Ukrajinu - jaké změny zaznamenal? Bez ohledu na válku ukrajinští umělci dál tvoří, někteří přímo z válečných trosek. Zatímco Česká republika po rozdělení federace před třiceti lety převzala československou vlajku, Slováci museli sáhnout hlouběji do své historie. To jsou témata zahraničních zpravodajů Českého rozhlasu. Jejich reportážemi vás provede Jitka Malá.

24:01

Reportáže zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Reportáže zahraničních zpravodajů, to jsou světové události v souvislostech tak, jak je jinde neuslyšíte.

Web

Dnes 23:56

V Reportážích zahraničních zpravodajů se podíváte do Paříže na slavnostní rozsvěcení vánočních světel na bulváru Champs-Élysées

Od palestinského knihkupce z Jeruzaléma, který o sobě mluví jako o "hlasu umlčovaných", se dozvíte, jak vnímají Palestinci současný konflikt Hamásu s Izraelem. Venku přituhuje a lidi bez domova potřebují pomoc víc než jindy - být chvíli alespoň symbolicky v jejich kůži si v Bratislavě vyzkoušelo kolem dvaceti dobrovolníků. Najít ve světě chleba podobný tomu našemu je těžké - v Americe, v Richmondu, ale existuje. Na cestu po několika zemích světa zve Jitka Malá.

Před týdnem 23:50

Archeologické průzkumy v Egyptě ohrožují stále se rozšiřující města a vesnice - dozvíte se o tom v Reportážích zahraničních zpravodajů

Představí vám  majitele úspěšného kulturního centra v etiopské metropoli. Prozradí detaily o uranovém dolu na polské straně Krkonoš, ve kterém se těžila ruda pro Sovětský svaz. Zavedou vás na maják na ostrově Oak Island u pobřeží Severní Karolíny. Průvodkyní bude Lubica Bergmanová.

Před 2 týdny 24:01

Reportáže zahraničních zpravodajů vás zavedou na prohlídku výstavy o rekonstrukci pařížské katedrály Notre-Dame

V Palestině se s nimi podíváte na sady olivovníků, kterým hrozí zkáza.  Vydáte se na horu Uluru, červenooranžový monolit, který se tyčí uprostřed Austrálie. Zjistíte, že východní Frísko leží na pomezí Německa a Nizozemska a tamní obyvatelé jsou závislí na pití čaje, na který přišli ještě dlouho před Angličany. Průvodkyní vám bude Jitka Malá.

5. listopad 2023 23:32

Na severu Belgie pořádají netradiční halloweenský závod

Dýňová regata baví diváky i malé závodníky. Zima už skoro klepe na dveře, ve Francii ale právě dokončují česko-slovensko-francouzský koprodukční snímek Ahoj léto! V jaké fázi jsou filmaři a jak se dělají pro snímek ruchy? I o tom budou Reportáže zahraničních zpravodajů s Lubicou Bergmanovou.

29. říjen 2023 23:59

Že pro vědce může být cenný i vlčí trus, to vám dokážou Reportáže zahraničních zpravodajů  při návštěvě Belgie

Zavedou vás mezi turisty na Slovensku ve slovenských Tatrách, kteří pátrají dalekohledy po medvědech. S českým ekologickým sdružením Arnika budete měřit kvalitu ovzduší v jedné z ukrajinských přírodních rezervací. A dozvíte se, že v Berlíně se pustili do opravy muzea, která má trvat 14 let a vyjde v přepočtu na 18 miliard korun. Průvodkyní vám bude Jitka Malá.

22. říjen 2023 23:09

Staré škodovky odkupoval za pár tisíc, dnes má východní Němec Uwe dokonce muzeum

Mladý Venezuelan pomáhá hladovým dětem. V chudinských čtvrtích provozuje jídelny. Pomáhají také dva Američané, kteří svou jízdou upozorňují na deprese u dětí. Skupina amatérských nadšenců v Bruselu už patnáct let nacvičuje divadlo. Tentokrát připravují představení Společenství vlastníků. I o tom uslyšíte v Reportážích zahraničních zpravodajů s Lubicou Bergmanovou.

15. říjen 2023 23:59

Reportáže zahraničních zpravodajů vás přesvědčí, že americká kuchyně nejsou jen fast foody, ale k dostání jsou i kvalitní potraviny od místních výrobců na trzích

Připomenou 60 let od smrti Édith Piaf. zavedou vás do jednoho z nejkrásnějších ukrajinských měst Oděsy. A představí sochaře a pedagoga Karla Vogela, který pocházel z Česka, ale nakonec zakotvil ve Velké Británii. Průvodkyní vám bude Jitka Malá.

8. říjen 2023 23:50

Na 7 milionů návštěvníků Oktoberfestu, ale jen 6 sládků

V Reportážích zahraničních zpravodajů vás seznámíme s jedním z nich. Španělé v horku bez vějíře nevyjdou - dříve se jimi ale také vyjadřovaly emoce. Jak to vypadalo, když žena vyjádřila zájem a jak, když žárlivost? A zamíříme také do ragbyového chrámu. Tím je jedno pařížské řeznictví. Připravila Lubica Bergmanová.

1. říjen 2023 23:44

V Reportážích zahraničních zpravodajů se v Londýně proběhnete při vzpomínce na Emila Zátopka

V Bretani si prohlédnete hrad, který poničily dějiny a stále stojí. - Na východní Ukrajině potkáte české dobrovolníky, kteří jednomu městu pomohli s obnovou azylového centra zničeného ruskou raketou. - Pak se vydáte do Káhiry, za příběhem českého Němce, který před sto lety fotil na severu Afriky mladé Arabky. - A nakonec si zaběháte tentokrát v New Yorku a v patách prezidentovi republiky. Na cestu po světě vás se zahraničními zpravodaji zve Helena Berková.

24. září 2023 23:47

Zahraniční zpravodajové Českého rozhlasu vás tentokrát ve svých reportážích vezmou například do Francie

Jeden mladý inženýr tam vyrobil dárek pro papeže - speciální invalidní vozík, na který použil i dřevo z pařížské katedrály Notre-Dame. Přeneseme se ale také do buddhistického chrámu uprostřed rušné metropole Soulu v Jižní Koreji, na Havaj, která se potýkala s ničivými požáry, do Británie nebo do historického centra Bruselu, kde vznikla na několik týdnů česká kavárna inspirovaná dílem architekta a designéra s českými kořeny Josefa Hoffmanna. Pořadem provází Jitka Malá.