Očima Saši Mitrofanova
Epizoda 15817. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Kobra bez jedu se snaží kousat z posledního

Prezident republiky Miloš Zeman poskytl Radiožurnálu rozhovor, v němž se pokusil o bilanci svého působení v politice. V nejedné zemi světa by to byl slavnostní okamžik, kdy všemi obyvateli nebo alespoň jejich většinou vážený člověk sumíruje činnost, jež byla pro lidi, kteří v tomto státě žijí, užitečná a kterou si vysloužil čestné místo v národních dějinách. To by ale musela být jiná země a především jiný prezident.

05:10

Očima Saši Mitrofanova

Vydává: Novinky.cz

Alexandr Mitrofanov komentuje nejčastěji vnitropolitické dění a témata spojená s vývojem v Rusku.

Web

Epizoda 226Před dvěma dny 04:31

Ta taťkova totalita

Prý je u nás teď totalita. Říkají to všude lidé z ANO v čele s Andrejem Babišem. Totalitu si pamatuji, tak pojďme uvádět věci na pravou míru.

Epizoda 225Před čtyřmi dny 05:27

Co znamená Rusko pro příčetné Rusy

Boris Akunin, vlastním jménem Grigorij Čchartišvili, je současný ruský spisovatel. V Rusku už dlouho nežije, protože je mu tato země v jejím současném stavu z duše protivná. Díky penězům, které vydělal svými knihami, především cyklem románů o detektivovi carských dob Erastu Fandorinovi, které zná i český čtenář, si může dovolit život ve třech západních zemích na přeskáčku. 

Epizoda 224Před týdnem 04:57

Dědici vlašáku Anny Holubové

Expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš se musí omluvit bývalému ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za slova na schůzi Sněmovny před pěti lety, kdy na jeho adresu pronesl slova o tom, že „rozkrádal ministerstvo obrany a zabil lidi cez padáky“. Minulý pátek tak rozhodl Nejvyšší soud s tím, že Babiš zasáhl do Kalouskových osobnostních práv, za což se musí omluvit na schůzi Poslanecké sněmovny a také zaslat Kalouskovi omluvný dopis.

Epizoda 223Před týdnem 05:25

Podlá EU pomáhá Putinovi, čilí se ruská opozice

Evropská unie je podlá. Tajné služby evropských zemí obsadily potvory, které lidi neposuzují podle ksichtu, ale podle pasu. V EU panují sovětské pořádky. Za chvíli tam budou diktatury. Je možné v tomto popisu atmosféry, v níž údajně žijeme, pokračovat.

Epizoda 222Před 2 týdny 05:15

Prevence vnucené sebevraždy

V neděli byl mezinárodní den prevence sebevražd. Není-li jedinec fyzicky nebo psychicky nemocný, je jeho sebepoškozování až snaha odejít ze života zakořeněna pravděpodobně v pocitu hluboké nespokojenosti s vlastní existencí ve světě. 

Epizoda 221Před 2 týdny 05:12

Rusko jako benzínka s raketami

Trend, podle něhož je russkij mir odlišnou civilizací, která je nepřátelská vůči Západu, nastoluje osobně Vladimir Putin a většina Rusů to přijímá. To ale nepopírá existenci menšiny brilantních mozků, které jsou schopny analyzovat situaci v zemi, kde se nacházejí nebo odkud pocházejí.

Epizoda 220Před 3 týdny 04:52

A teď, Flinte, raď

Společnost je rozdělena a bude rozdělena čím dál více. Je to logický důsledek vývoje, který přivedl lidstvo na práh stavu, kdy se nebude dělit podle národů, ale na jedince, kteří jsou schopni a ochotni žít ve světě stvořeném rozvojem technologií a individuálními svobodami, a na jedince, kteří ví, že v takovém světě nepřežijí, a proto udělají všechno, aby nikdy nenastal, včetně fyzické likvidace nositelů prvků tohoto světa.

Epizoda 219Před 3 týdny 04:52

Rusové potřebují být poddanými říše, říká profesor Gudkov

Profesora Lva Gudkova, nestora ruských sociologů, jsem už ve svých textech zmiňoval. Udělám to znovu, protože každé jeho veřejné vystoupení se liší od tezí jiných ruských činitelů. Neuchyluje se k hledání mytických důvodů, proč je Rusko veliká země a její obyvatelstvo je vyvolené. Lev Gudkov měl v minulých dnech dlouhý rozhovor na YouTube na kanálu Živoj gvozď, což je nepřímý pokračovatel zakázaného rádia Echo Moskvy.

Epizoda 21828. srpen 2023 04:55

Kdo není náš čubčí syn

Prezident USA Franklin D. Roosevelt měl poznamenat v roce 1939 na adresu tehdejšího nikaragujského diktátora: „Somoza may be a son of a bitch, but he's our son of a bitch.“ Kdo umí anglicky, pochopí. Český překlad v zušlechtěné podobě zní: „Je to možná čubčí syn, ale je to náš čubčí syn.“ Výraz „čubčí syn“ lze zaměnit za jednoslovný drsnější překlad.  

Epizoda 21726. srpen 2023 05:13

Co pro nás znamená Schrödingerův Prigožin

Šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin je mrtev. Anebo je naživu. Od středečního večera se vyrojily mraky údajně zaručených informací, které se ukázaly jako falešné, údajně důvěryhodných zdrojů, které se ukázaly jako nepůvodní, a spekulací, co se to vlastně stalo s letadlem, v němž byl Prigožin nahlášen jako cestující. Spekuluje se nejlépe, když člověk o věci samotné toho ví nejmíň, ideálně vůbec nic. Takového zboží byl ve veřejném prostoru nadbytek.