11. květen 2022

Poslechněte si podcast: Kobeřice se chlubí kostelem Bolestné Panny Marie i zachovalou strukturou návsi

Kobeřice – Hradčany – tak zní oficiální jméno spojené obce v nejjižnější části dnešního olomouckého kraje. Právě prvně z obou částí se může pochlubit krásným kostelíkem, ale také pozoruhodnou návsí, které tento kostel vévodí.

03:42

Od Pradědu na Hanou

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasová pohlednice s osobitým pohledem na přírodu, zajímavosti i historii našeho kraje.

Web

Před 2 týdny 04:00

Dřevnovice mají cholerové pole i krásnou ovocnou zahradu

Dřevnovice leží asi dva kilometry západně od Nezamyslic, proti proud řeky Hané, na jejímž soutoku s Pačlavským potokem bylo první osídlení zaznamenáno již ve 13. století. Dnes se Dřevnovice řadí mezi moderní obce v zemědělské krajině, kde najdeme také pozoruhodné památky.

Před 3 týdny 03:48

Podle legendy se Hrochovu na Prostějovsku říkalo Zlatá Studně

Hrochov je část vesnice Lipová rozkládající se na Prostějovsku v nejvyšších partiích Drahanské vrchoviny. Podle staré pověsti by se měl spíše jmenovat Hrachov, neboť za jeho vznikem prý stojí hraběnka, která si sypala hrách, aby našla cestu.

15. červenec 2022 03:33

Stražisko vzniklo jako podhradí někdejšího strážného hradu

Stražisko na Prostějovsku je dnes proslulé zejména svým koupalištěm nebo také poutním kostelem Andělů Strážných nad vesnicí. Historie této obce ale sahá až do 13. století, kdy právě zde stával hrad, který chránil průchod údolím Romže.

14. červenec 2022 04:05

Bušín u Mohelnice leží na konci neuvěřitelně krásného světa

Bušín u Mohelnice je osadou, kde byl jen ten, kdo tam chtěl zavítat. Cesta, která obcí prochází, končí zákazem vjezdu. Obec je tedy jakoby na kraji světa. Přesto jsou její osudy zajímavé.

13. červenec 2022 03:55

Pramen Moravy známý i neznámý

Pramen řeky Moravy je jedním z kultovních míst turistů i moravských patriotů. A to i přesto, že od roku 1960 pramen oficiálně leží ve východních Čechách.

1. červenec 2022 03:44

Nová Ves na Rýmařovsku nabízí krásný pohled do krajiny

Vesnička jakoby rozesetá po stráních Novoveského vrchu a Štěrkovce na úpatí hlavního hřebene Jeseníků – to je Nová Ves na Rýmařovsku. Zdálo by se, i proto, že zde končí silnice, že je to další z dědinek na konci světa.

30. červen 2022 03:46

Bezděkov stojí za návštěvu, i když zde končí cesta

Jako je velmi frekventované příjmení Bezděk, tak je i častý výskyt vesnic s názvem Bezděkov, kterým dali dávní Bezděkové své jméno. To je koneckonců patrně i případ Bezděkova, který najdeme v Bouzovské vrchovině v malé úžlabině přítoku Třebůvky.

29. červen 2022 03:57

Lurdskou kapli ve Velkém Újezdě podle legendy postavili za...

Mnohé drobné památky mají zajímavé osudy, které se zachovaly v pověstech a legendách. Ty je provázejí prakticky od jejich vzniku. To, co bylo v dávné minulosti považováno za závistivý klep, se později může stát legendou zaznamenanou i v historických publikacích. Jedna taková se vztahuje i k Lurdské kapli ve Velkém Újezdě.

24. červen 2022 03:19

Kopec Stráž nad Smržicemi nabízí neuvěřitelný výhled přes velkou část Moravy

Se svými 289 metry není kopec Stráž nad Smržicemi žádným velikánem. O to překvapivější je, jaký nabízí výhled do kraje. A navíc na vrchol vede pozoruhodná poutní naučná stezka přímo ze Smržic.

23. červen 2022 03:58

Kaple božského Salvátora v Dolních Životicích

Cestujete–li autem z Olomouce do Opavy, projíždíte nádhernou krajinou Nízkého Jeseníku. Ve chvíli kdy začíná hlavní silnice klesat směrem k Opavě, po pravé straně se před vámi vynoří kaštanové stromořadí vedoucí k zámku v Dolních Životicích a také potní místo sv. Salvátora s půvabnou kaplí.