- Podcasty
- Pro a proti

Poslechněte si podcast: Hlasování o nedůvěře vlády? ANO ho zneužívá k podpoře Babiše ve 2. kole, věří ministryně Langšádlová
Vyvolat hlasování o nedůvěře vládě chce opoziční hnutí ANO. Koaliční poslanci prý blokují debatu o „skutečných problémech lidí“. Jde o vhodné načasování, deset dnů před druhým kolem prezidentských voleb? Karel Havlíček (ANO) považuje situaci za kritickou, ministryně Helena Langšádlová (TOP 09) vidí opoziční snahu jako součást volební kampaně ve prospěch Andreje Babiše.
Pro a proti
Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.
Brexit byl gól do vlastní branky, říká podnikatel. Umožňuje mít liberálnější politiku, míní ekonom
S pobrexitovým vývojem Velké Británie je nespokojeno 66 procent občanů ostrovního království, uvádí agentura Ipsos. Bylo chybou odejít před třemi lety z Evropské unie? Ředitel Liberálního institutu Martin Pánek věří, že je chybou vlády, když brexit neproměnila v jasnou výhodu. Podnikatel John Tregellas ale říká, že se země jen vlastní vinou potýká s řadou negativních dopadů tohoto rozhodnutí.
Ekonom Marek: Pokud se inflace do roka zastaví na jiné hodnotě než dvě procenta, prohráli jsme
Mezinárodní měnový fond doporučil České národní bance, aby kvůli zkrocení vysoké inflace zvýšila úrokovou sazbu. Bankovní rada ji podle očekávání ponechala na sedmi procentech. „Z hlediska podnikatelů, kteří si potřebují akutně vypůjčit peníze, je nezvyšování sazeb dobrou zprávou,“ míní Ladislav Minčič z Hospodářské komory. Naopak hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek byl pro zvýšení sazeb. „Původní analýzy ČNB ukazovaly na potřebu zvýšit až k 10 procentům,“ říká.
Václav Havel měl ke konci kariéry obrovské výčitky svědomí, tvrdil už před 10 lety disident Urban
Jako každou středu vybíráme z archivu zajímavé pořady, kterými chceme připomenout desáté výročí Českého rozhlasu Plus. I ve volební prezidentské kampani se hodně mluvilo o první českém prezidentovi Václavovi Havlovi. Připomeňte si pořad Pro a proti z října 2013, kdy byli hosté bývalý mluvčí Občanského fóra a spoluzakladatel ODS Petr Havlík a publicista a bývalý disident Jan Urban, který ale mluvil o velké skepsi Václava Havla ke konci života.
Přímá volba vyhrocuje veřejný diskurz a staví kandidáty do mezních pozic, hodnotí senátorka Němcová
Rozděluje přímá volba prezidenta společnost, jak řekl nejen nově zvolený prezident Petr Pavel? Osvědčila se přímá volba hlavy státu? Senátorka Miroslava Němcová věří, že spíš zhoršuje společenskou situaci, poslanec ANO Milan Feranec věří, že Češi institut přímé volby přijali za svůj a problémy s ním nejsou.
Zvolení Pavla chápu jako snahu přestat se ohlížet do dob před rokem 1989, míní filozof Komárek
Generál Petr Pavel získal od voličů nejsilnější mandát v historii přímé prezidentské volby. Znamená to, že většině obyvatel Česka nevadí komunistická minulost příštího prezidenta republiky? „Volba ukázala, že tomu lidé snad po 30 letech nedávají tak velký význam,“ říká v Pro a proti publicista Jan Vaculík. Filozof, historik a redaktor serveru Seznam Zprávy Michal Komárek ale považuje téma komunistické minulosti obou kandidátů za důležité.
Nedostatek zubařů? Pojištění nestačí, investovat musí i obce, radí zástupce zdravotních pojišťoven
Je zubařů, kteří by „na pojišťovnu“ ošetřili své pacienty, v Česku dost? Lidé si stěžují na nedostatek stomatologické péče a podle statistik zubaři ze systému veřejného zdravotního pojištění odcházejí. Stomatolog Pavel Chrz chápe, že do chudých regionů se zubaři s novými a nákladnými postupy nehrnou. Zástupce pojišťoven Ladislav Friedrich vidí řešení ve zvýšení účasti pojišťoven, ale i v různých motivačních pobídkách pro nové lékaře.
Konec levice v Čechách? Ve Sněmovně chybí, voliči jí ale nezmizí, míní Bělíček z Alarmu
S odchodem Miloše Zemana z prezidentského úřadu a odstoupením Josefa Středuly z boje o Hrad z politické mapy Česka mizí levice. Bude chybět, nebo současná vláda a parlament dostatečně hájí zájmy chudších, slabších a znevýhodněných? „Hájíme zájmy těchto lidí lépe než předchozí vláda Andreje Babiše (ANO),“ říká místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová (Piráti). „Strana zastupující takzvané lidi práce ve Sněmovně zatím chybí,“ míní šéfredaktor deníku Alarm Jan Bělíček.
Vyšší DPH státní rozpočet nezachrání. Zdaňme víc zisky a kapitál, doporučuje ekonom Fassmann
Vláda chystá kvůli vyrovnání schodku státního rozpočtu změnu v sazbách daně z přidané hodnoty. Chce sjednotit dvě nižší 10 a 15procentní sazby v jednu, nejčastěji se mluví o 13 až 14procentní. Ekonom NERVu Petr Janský podporuje mírné zvyšování DPH, odborářský ekonom Martin Fassmann varuje před inflačními dopady takového kroku a vyzývá ke strukturální změně zdanění.
Kalousek: Pražský hrad byl sídlem králů. Pozici prezidenta v parlamentní demokracii neodpovídá
Od 8. března bude mít Česká republika nového prezidenta. Měl by i nadále úřadovat z Pražského hradu? Nebo by bylo lepší, kdyby se přestěhoval ze sídla králů do civilnějších prostor? „Měl by tam zůstat. Je to sídlo hlav českého státu po staletí a veřejnost je na to zvyklá,“ míní bývalý šéf Kanceláře prezidenta republiky Ivo Mathé. „Kdyby prezident neměl sídlo na Pražském hradě, výrazně by to přispělo ke zcivilnění úřadu,“ říká bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
Strach o proměnu Izraele skrze nové právní reformy je oprávněný, věří publicista Novotný
Nový izraelský ministr zahraničí Eli Cohen prohlásil, že jeho vláda chce méně mluvit o Ukrajině, slíbil ale pokračovat v humanitární pomoci. Mění vláda Benjamina Netanjahua postoj Izraele k válce na Ukrajině a přiklání se na ruskou stranu? Politika zůstane stejná, možná se bude měnit rétorika, očekává bývalý velvyslanec v Izraeli Jiří Schneider. Publicista Pavel Novotný očekává, že nová vláda si dá mnohem větší pozor, aby nepopudila Rusko.