- Podcasty
- Chyba systému

Poslechněte si podcast: Čekání na prezidenta #12
Nejnověji svou prezidentskou kandidaturu potvrdil odborový předák Josef Středula. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš stále neřekl, jestli se bude o Hrad ucházet a zatím svého kandidáta neurčily ani strany vládní koalice. „Není to už takzvaně frajerské, spíš to vypadá jako bezradnost,“ říká ústavní právník Jan Kysela v podcastu Čekání na prezidenta.
Chyba systému
Politický podcast o české společnosti a jejích problémech v kontextu i v detailu.
Slejška: Učitelé stárnou a blížíme se ke zdi. Dobrou školu lze vybudovat navzdory systému
Nedostatek míst ve školách, dlouhodobé podfinancování a špatné pracovní podmínky učitelů a dalších pedagogických i nepedagogických pracovníků – to jsou některé z problémů českého školství, s nímž se ať už přímo, nebo přes své potomky potkávají i potýkají hosté podcastu Chyba systému.
Historik Michal Stehlík: Za minulostí nejde udělat tlustou čáru, vždy se vrátí
21. srpna jsme si připomněli 55 let ode dne, kdy začala okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, která s sebou posléze přinesla i normalizaci a morální selhávání, ale také odpor, vyhazovy z práce, emigraci a věznění. Jak se vyrovnáváme s vlastní minulostí? „Nic takového neexistuje. Nejde udělat tlustou čáru ani bod a říct, že jsme se vyrovnali. Ono se nám to buď vrátí, anebo aktualizuje úplně jinak,“ míní historik Michal Stehlík.
Špicar: Česko je jako pomalu vařená žába, některé životní funkce už přestávají fungovat
Je Česká republika montovnou Evropy? Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Radka Špicara je to jen pejorativní nálepka, kterou jsme sami sobě dali a v zahraničí nás tak nevnímají. „Nicméně to ukazuje na problém, který skutečně máme. Je to problém levné ekonomiky,“ říká.
Meteorolog Žák: Rychlost globálního oteplování je alarmující. Červenec bude nejteplejší v historii
Letošní horké léto provázejí varování lékařů i meteorologů, kteří také stále častěji informují o překonání teplotních rekordů. „Globální oteplování je nejvýraznější projev klimatické změny, který zažíváme. V celosvětovém průměru se teplota výrazně zvyšuje a současné hodnoty jsou opravdu alarmující,“ upozorňuje meteorolog Michal Žák.
Prokop: Ukrajinští uprchlíci důchodový systém nevyřeší, z kvalifikovaných pozic by ale velmi pomohli
Nakolik se Česku daří přijímat ukrajinské uprchlíky a nabídnout jim normální život? Podle komentátora Davida Klimeše nelze říci, že jsme uprchlickou vlnu z Ukrajiny zvládli, jak ve své strategické komunikaci tvrdí vláda: „Nebyly zde žádné velké nepokoje, dokázali jsme zvládnout běženeckou vlnu, ale rozhodně nejsme na konci,“ upozorňuje.
Matějčková: Debata o Istanbulské úmluvě bývá hysterická, ale věcné potíže v ní jsou
Vláda souhlasila s pokračováním procesu ratifikace takzvané Istanbulské úmluvy. Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí vyvolává vzrušené debaty, v nichž se to jen hemží pojmy jako gender nebo genderová ideologie. „To, že to vždycky vychrstne do hysterické, symbolové politiky, je problém, protože si myslím, že ty věcné potíže tam jsou,“ upozorňuje filozofka Tereza Matějčková. Jednou z nich je už i to, že český právní řád slovo gender nezná.
Šlerka: Víra v konspirační teorie souvisí s pocitem, že není možné se dobrat spravedlnosti
Čemu lidé v Česku věří a jakým konspiracím nejspíš podlehnou? To mapuje projekt Společnost nedůvěry webu iROZHLAS.cz, institutu SYRI a Sociologického ústavu AV ČR. „Zajímala nás míra rozšíření konspiračního myšlení, nikoli jednotlivých konspirací,“ vysvětluje mediální analytik Josef Šlerka.
Cibulka: Umělá inteligence nás všechny nenahradí. Výsledky jsou slabší, než jsem čekal
Umělá inteligence stále více proniká do našich životů, což ale přináší i mnohá rizika a otevírá diskusi o využívání umělé inteligence a jejím vlivu na naši společnost. „Velmi špatně ji přinutíme, aby dělala přesně to, co chceme, a naopak velmi těžko zakážeme, aby dělala něco, co nám se nelíbí,“ upozorňuje datový novinář Českého rozhlasu Jan Cibulka.
Vydali jsme se řeckou cestou a musíme z ní co nejrychleji pryč, varuje ekonomka Matesová
Vláda přichází s dalším konsolidačním balíčkem na ozdravení veřejných financí v historii České republiky. Ten první v roce 1997 přišel podle ekonomky Jany Matesové v nejhorší situaci, kdy jsme byli jednu noc od státního bankrotu. „U těch dalších jsou ty příčiny podobné – nezřízené rozhazování, na které jsme neměli, a život nad poměry,“ zdůrazňuje dlouholetá česká zástupkyně ve Světové bance.
Nevyhovuje nám, kam se společnost žene, a chceme být vyslyšeni, říká o mladé generaci Bázlerová
Jak se v Česku žije mladým lidem? Podle Johany Bázlerové, autorky instagramového profilu Jsem v obraze, pro ně v celé řadě měst neexistuje zajímavá perspektiva. Sama pochází z Mladé Boleslavi, která je podle ní typické kapitalistické město. Přes týden sem jezdí spousta dospělých za prací ve Škodovce, ale o víkendu se vylidní. „Není tam absolutně žádná kultura, nic se tam neděje a mladí lidé odtud odcházejí,“ popisuje s tím, že chce minimálně na čas odejít do zahraničí.