Knížky Plus
3. září 2022

Poslechněte si podcast: Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Se začátkem nového školního roku se vydáme do školních lavic i my a zeptáme se, jak může škola přispět k rozvoji čtenářství a naučit žáky a studenty mít rádi literaturu. V recenzní části se mimo jiné vydáme do Sudet k novému románu Alice Horáčkové Rozpůlený dům, který vypráví osudy rodiny rozdělené politikou. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

23:54

Knížky Plus

Vydává: Český rozhlas

Pořad je určen všem milovníkům knih pro lepší orientaci na knižním trhu.

Web

Před třemi dny 23:50

Magazín o knihách a literatuře tentokrát přinese rozhovor se spisovatelkou Alenou Mornštajnovou

A v recenzní části anglistka a amerikanistka Hana Ulmanová představí například románový debut Davida Jamese Poissanta U jezera nebo detektivní román Williama Kenta Kruegera - Železné jezero. Na řadu přijde i pravidelná soutěž. Pořad připravila Karolína Koubová.

Před týdnem 23:53

Aktuality z literárního světa pro vás mají Knížky Plus

Představí unikátní publikaci RozhlaSTO, kterou Český rozhlas vydal ke 100. výročí vysílání. Upozorní na noviny na pultech knihkupců, žebříčky prodeje a na řadu přijde i tradiční soutěž. Moderuje Karolína Koubová. 

Před 3 týdny 23:59

Ve čtvrtek začíná 28. ročník mezinárodního knižního veletrhu Svět knihy ?

jaké významné literární osobnosti dorazí a proč jsou letošním tématem "autoři bez hranic" se dozvíme od ředitele festivalu Radovana Auera. V recenzní části se mimo jiné podíváme na nejnovější sbírku básní J. H. Krchovského Už zase vyšlo slunce, "nekonečná čtyřverší" undergroundové legendy. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

29. duben 2023 23:58

Tento týden měla v Českém rozhlase Plus premiéru výpravná Radiokniha Všechny cesty vedou k válce - představíme podrobněji příběh Ruska a Ukrajiny z let 2011-2022 očima českého reportéra Vojtěcha Boháče

V recenzní části se mimo jiné podíváme na knihu Čistý, skromný život od Viktora Špačka, který za ni aktuálně získal Magnesii Literu za prózu. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

22. duben 2023 23:57

Po tříleté pauze se příští týden opět rozjíždí mezinárodní Lipský knižní veletrh, s ředitelem Českého literárního centra Martinem Kraflem se podíváme, jak bude vypadat české zastoupení

V recenzní části mimo jiné představíme knihu Vyhlaďte všechny ty netvory od švédského spisovatele Svena Lindquista, který v ní přináší svědectví o evropské koloniální minulosti. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

15. duben 2023 23:18

Nejlepší tituly litevské, lotyšské či estonské literatury představuje v těchto dnech festival Balt - Baltské literární týdny, vydáme se na něj s organizátorkou Hanou Hochmanovou

V recenzní části mimo jiné přiblížíme italský román Vlčí štěstí, který jeho autor Paolo Cognetti zasadil opět do svého populárního prostředí, do vysokých hor. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

8. duben 2023 23:59

Malý princ slaví osmdesátiny, přesněji tolik let uplynulo od prvního vydání knížky Antoina de Saint Exupéryho

Se spisovatelkou Annou Luňákovou se podíváme, v čem spočívá její nesmrtelný půvab a fenomén. V recenzní části mimo jiné přiblížíme román Františka Šmehlíka s názvem Šelma, detektivku s prvky politického thrilleru, kde se vrchní vyšetřovatelka Laura Ara prodírá bahnem politické mafie, kmotrů a lobbistů s vazbami na zahraniční zločinecké gangy. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

1. duben 2023 23:58

V čem je výjimečná novela irské spisovatelky Claire Keeganové Takové maličkosti nominovaná na Man Bookerovu cenu a připravovaná nově i pro filmovou adaptaci, prozradí její překladatelka do češtiny Hana Ulmanová

V recenzní části mimo jiné přiblížíme novinku Petry Hůlové Nejvyšší karta o spisovatelce na prahu padesátky, která se ohlíží za svou úspěšnou kariérou angažované autorky a reflektuje svůj komplikovaný osobní život. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

25. březen 2023 23:48

Na jeden den bylo možné v Muzeu literatury vidět vzácný Haškův rukopis Osudů dobrého vojáka Švejka, podíváme se na fenomén Jaroslava Haška a jeho Švejka v české literatuře i společnosti

V recenzní části se mimo jiné vydáme za Varováním od Marka Technika, který ve svém románu o mnoha rovinách řeší generační konflikty, problémy dnešní rozdělené společnosti či rozpory víry a racionality. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

18. březen 2023 23:58

"Rub historie" ukazuje historik Petr Koura ve své nové publikaci nazvané "Vladislav Vančura a nacismus, to jsou hluboké protiklady"

V recenzní části se mimo jiné vydáme sledovat tmu díky knize Manifest za tmu, v níž švédský vědec Johan Eklöf pozoroval, jak potřebná je pro život člověka i všech organismů tma a jak ji poznamenává světelné znečištění. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.