Jaký je Milan Kundera očima jeho životopisce Jean-Dominiqua Brierra

Knížky Plus
Před 3 týdny 23:56

Mezinárodní knižní veletrg Svět knihy vrcholí. Jeho letošním tématem byla francouzská literatura. A opomenout nešlo ani jednoho z nejvýznamnějších česko-francouzských autorů Milana Kunderu. V recenzní části se pak dozvíte, jaké je kanonické dílo japonské poezie Sto básní. Moderuje Karolína Koubová.

Knížky Plus

Český rozhlas

Pořad je určen všem milovníkům knih pro lepší orientaci na knižním trhu.

Web

Další epizody

Dnes
23:56

Velký knižní čtvrtek přinesl šestnáct nových titulů. Silnou sestavu tvoří i čeští autoři

Prvotina britského spisovatele Nicka Bradleyho Kočka a město. K čemu dospěla trojice vědců v knize Když se proroctví nesplní s podtitulem Studie skupiny, která předpověděla konec světa? Na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Před 2 týdny
23:59

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Skončil mezinárodní knižní veletrh Svět knihy, dnešní knižní Speciál věnujeme významným osobnostem, které festival navštívily – americké spisovatelce narozené v Nigérii Chimmamandaze Ngozi Adichieové, básníkovi Dmitriji Strocevovi a italskému spisovateli Sandro Veronesi. Na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

18. září 2021
23:59

Letošní Svět knihy v Praze představí současnou francouzskou literaturu

To, jaké autory mezinárodní knižní veletrh nabídne, prozradí spolukoordinátorka francouzské sekce Evelína Koptišová z Francouzského institutu. V recenzní části pak bude kritice podrobnema novinka Díkuvzdání od Václava Holance. Moderuje Karolína Koubová.

11. září 2021
23:59

Mladá finská literatura je v Česku populární, ročně vychází 20 překladů z finštiny

Tajemství a trendy současné finské literatury přibližuje festival Týdny finské literatury ve Skandinávském domě. V recenzní části se mimo jiné v knize Ptačí domek od nizozemské autorky Evy Meijerové podíváme, co vypovídají sýkorky o životě lidí. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

4. září 2021
23:29

Vrcholí Tabook, festival malých nakladatelů v Táboře

S jeho zakladatelkou, spisovatelkou Terezou Horváthovou probereme, co přináší a jak tematizuje své letošní motto Family Byznys. V recenzní části se podíváme do kuchyní světových hrůzovládců v knize polského novináře Witolda Szablowského Jak nakrmit diktátora. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová

28. srpen 2021
23:53

Nový román Martyny Bundy Modrá kočka se vrací do středověku na území mezi kašubskými jezery

S japanologem a předním překladatelem knih Haruki Murakamiho Tomášem Jurkovičem o tvorbě tohoto současného předního japonského spisovatele, jemuž aktuálně v češtině vyšel román Tancuj, tancuj, tancuj. V recenzní části zabrousíme mezi polské autory. Nechybí výběr pozoruhodných knížek a na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

21. srpen 2021
23:53

Filmem Davida Ondříčka Zátopek začal mezinárodní filmový festival v Karlových Varech

Proč je fenomén Zátopek tak zajímavým tématem i pro spisovatele a jak jeho životní příběh reflektuje literatura? V recenzní části mimo se jiné zaměříme na první publikaci nového nakladatelství Levyn, které si pro svůj start vybralo britský román Alana Duranta Krev, příběh o dospívajícím chlapci vyrovnávajícím se s násilnou smrtí svých rodičů. Moderuje Karolína Koubová

14. srpen 2021
23:58

Vychází knižní dar k 80. narozeninám Petra Pitharta, monografie Demokracie a občanské ctnosti

Knihu Demokracie a občanská společnost sestavili coby editoři historik a filozof Petr Hlaváček a právník Jan Kysela. Česky vycházejí Kapitoly rabiho Eliezera, překlad jednoho z nejcitovanějších midrašů má na svědomí překladatel Karol Sidon. Čím je toto židovské dílo pozoruhodné? Moderuje Karolína Koubová.

7. srpen 2021
23:31

Je to vaše fantazie, vezměte si ze mě, co se vám hodí, tvrdila spisovatelka Bohumila Grögerová

Výstava k dnešním nedožitým stým narozeninám spisovatelky a překladatelky Bohumily Grögerové. V recenzní části se vydáme mimo jiné prozkoumat Arktické safari a jiné povídky z Grónska, v nichž dánský spisovatel Jorn Riel vypráví realistické i fantastické historky arktických rybářů a příběhy o životě v dánských loveckých stanicích podél grónského pobřeží, kde se uprostřed drsné přírody a trudné samoty daří podivínům. Moderuje Karolina Koubová.