Knížky Plus
NejnovějšíPřed třemi dny

Poslechněte si podcast: "Rub historie" ukazuje historik Petr Koura ve své nové publikaci nazvané "Vladislav Vančura a nacismus, to jsou hluboké protiklady"

V recenzní části se mimo jiné vydáme sledovat tmu díky knize Manifest za tmu, v níž švédský vědec Johan Eklöf pozoroval, jak potřebná je pro život člověka i všech organismů tma a jak ji poznamenává světelné znečištění. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

23:58

Knížky Plus

Vydává: Český rozhlas

Pořad je určen všem milovníkům knih pro lepší orientaci na knižním trhu.

Web

Před týdnem 24:00

Známe jména nominovaných v letošním ročníku Magnesie Litery, který má navíc i nové kategorie, přiblížíme je s organizátorem cen Pavlem Mandysem

V recenzní části se mimo jiné vydáme za sestrami Válovými v publikaci Marcely Pecháčkové, která vedla několik rozhovorů s Jitkou Válovou a nejen z nich uspořádala knihu ke 100. výročí narození dvou sester, nesmírně výtvarně nadaných, ovšem žijících celý život v ústraní. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Před 2 týdny 23:58

Skončil 73. ročník filmového festivalu Berlinale a Knížky Plus se zaměří na speciální program Knihy

Speciální program Knihy na Berlinale, který vzniká ve spolupráci s knižním veletrhem ve Frankfurtu nad Mohanem, představil 11 zajímavých knih ke zfilmování na plátna či do televizí. V recenzní části se mimo jiné vydáme za nejnovějším historickým románem Elžbiety Cherezinské s názvem Hrdá o mimořádné ženě, jejíž osudy jsou spojeny s dějinami Polska, Švédska, Dánska, Norska i Anglie. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Před 3 týdny 24:02

Magazín o knihách a literatuře se tentokrát věnuje Ukrajině, která už dvanáct měsíců čelí ruské agresi

Představí soubor válečných projevů ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v knize Poselství z Ukrajiny a překladatelka Rita Kindlerová přidá tři tipy na knihy ukrajinských autorů nebo přímo o Ukrajině. Moderuje Karolína Koubová.

18. únor 2023 23:31

Týdeník o knížkách a literatuře se tentokrát bude věnovat knihám z druhé ruky

Jak se s nimi obchoduje, řekne zakladatel online antikvariátu Knihobot Dominik Gazdoš. Dnešní recenzent skandinavista Michal Švec prozradí, čím je zajímavé vydání románu Arturův ostrov od Elsy Morantové. A na řadu přijde i soutěž a knižní tipy Jany Klusákové. Moderuje Karolína Koubová.

11. únor 2023 23:50

Jak děti hledají příběhy v médiích, na sociálních sítích a jaký to má vliv na jejich vztah ke čtení se zeptáme Markéty Supy z Katedry mediálních studií Fakulty sociálních věd UK

V recenzní části se mimo jiné vydáme do hloubi jihoamerického pralesa a přiblížíme titul Tři poloviny Ino Moxa a další amazonští čarodějové od peruánského básníka a spisovatele Césara Calvo, který je považován za jednoho z největších hispanoamerických básníků a vypravěčů. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

4. únor 2023 23:53

Vyšla kniha Dějiny české literatury v Protektorátu Čechy a Morava, na níž tři desítky badatelů pracovaly skoro celou dekádu ?

představíme tuto monumentální publikaci. V recenzní části se mimo jiné vydáme za básnickou sbírkou Petra Hrušky Spatřil jsem svou tvář, která se rozpíná mezi rokem 1522 a 2022 a s níž metaforicky obeplujeme zeměkouli. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

28. leden 2023 23:59

Pustina T

S. Eliota vyšla pod názvem Pustá země v novém překladu Petra Onufera - jak jednu z nejsložitějších, ale také nejzásadnějších básní dvacátého století číst, poslouchat a vnímat napoví i Martin Hilský. V recenzní části mimo jiné přiblížíme novinku žánru hororu a fantasy Ta, co jde první, v níž americká autorka Livie Llevelynová na lovercraftovské notě popisuje záznam jednoho dne jedné nespokojené pracovnice v korporátu, která má zajímavý vztah se svým kuchyňským nožem. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

21. leden 2023 23:51

Třicet let od rozdělení Československa se s překladatelem Jiřím Popiolkem podíváme, jaká specifika má slovenština při překladu do češtiny

V recenzní části mimo jiné přiblížíme manuál kritického myšlení v podobě titulu Síla rozumu v bláznivé době od Jána Markoše, který se zamýšlí například nad tím, jak se v médiích a v politice manipuluje se slovy, grafy a obrázky. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

14. leden 2023 23:54

Tančící medvědi od Witolda Szabłowského o cestě ke svobodě v posttotalitních zemích vyšla v češtině

Nově ji uslyšíte také jako Radionihu na Plusu. S polonistkou Lucií Zakopalovou přiblížíme, jakou paralelu mezi osudem medvědů kočovných drezérů a osudem lidí polský reportér přináší. V recenzní části se mimo jiné necháme zavést na potulky arktickou tundrou, sibiřskou tajgou a kavkazskými horami v cestopise Cesta na konec světa a zpět 3, které podnikal Fero Hrabal – Krondak a napsal o nich literárně-politologický cestopis pojednávající o současném reálném Rusku.

7. leden 2023 23:59

9. leden je den narození Karla Čapka, zároveň v prosinci uplynulo 120 let od narození jeho ženy

S čapkovským badatelem Hasanem Zahirovičem se podíváme, jaký byl literární a společenský přínos manželského páru a dvou výrazných osobností první republiky a meziválečného období. V recenzní části připomeneme nový překlad kanonického díla anglofonní literatury 20. století Pustá země od T. S. Eliota, které mimořádným způsobem navazuje na tisíciletou tradici světové literatury. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.