Knížky Plus

Český rozhlas

Pořad je určen všem milovníkům knih pro lepší orientaci na knižním trhu.

Web

Epizody

Dnes
23:56

Velký knižní čtvrtek přinesl šestnáct nových titulů. Silnou sestavu tvoří i čeští autoři

Prvotina britského spisovatele Nicka Bradleyho Kočka a město. K čemu dospěla trojice vědců v knize Když se proroctví nesplní s podtitulem Studie skupiny, která předpověděla konec světa? Na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Před 2 týdny
23:59

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Skončil mezinárodní knižní veletrh Svět knihy, dnešní knižní Speciál věnujeme významným osobnostem, které festival navštívily – americké spisovatelce narozené v Nigérii Chimmamandaze Ngozi Adichieové, básníkovi Dmitriji Strocevovi a italskému spisovateli Sandro Veronesi. Na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Před 3 týdny
23:56

Jaký je Milan Kundera očima jeho životopisce Jean-Dominiqua Brierra

Mezinárodní knižní veletrg Svět knihy vrcholí. Jeho letošním tématem byla francouzská literatura. A opomenout nešlo ani jednoho z nejvýznamnějších česko-francouzských autorů Milana Kunderu. V recenzní části se pak dozvíte, jaké je kanonické dílo japonské poezie Sto básní. Moderuje Karolína Koubová.

18. září 2021
23:59

Letošní Svět knihy v Praze představí současnou francouzskou literaturu

To, jaké autory mezinárodní knižní veletrh nabídne, prozradí spolukoordinátorka francouzské sekce Evelína Koptišová z Francouzského institutu. V recenzní části pak bude kritice podrobnema novinka Díkuvzdání od Václava Holance. Moderuje Karolína Koubová.

11. září 2021
23:59

Mladá finská literatura je v Česku populární, ročně vychází 20 překladů z finštiny

Tajemství a trendy současné finské literatury přibližuje festival Týdny finské literatury ve Skandinávském domě. V recenzní části se mimo jiné v knize Ptačí domek od nizozemské autorky Evy Meijerové podíváme, co vypovídají sýkorky o životě lidí. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

4. září 2021
23:29

Vrcholí Tabook, festival malých nakladatelů v Táboře

S jeho zakladatelkou, spisovatelkou Terezou Horváthovou probereme, co přináší a jak tematizuje své letošní motto Family Byznys. V recenzní části se podíváme do kuchyní světových hrůzovládců v knize polského novináře Witolda Szablowského Jak nakrmit diktátora. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová

28. srpen 2021
23:53

Nový román Martyny Bundy Modrá kočka se vrací do středověku na území mezi kašubskými jezery

S japanologem a předním překladatelem knih Haruki Murakamiho Tomášem Jurkovičem o tvorbě tohoto současného předního japonského spisovatele, jemuž aktuálně v češtině vyšel román Tancuj, tancuj, tancuj. V recenzní části zabrousíme mezi polské autory. Nechybí výběr pozoruhodných knížek a na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

21. srpen 2021
23:53

Filmem Davida Ondříčka Zátopek začal mezinárodní filmový festival v Karlových Varech

Proč je fenomén Zátopek tak zajímavým tématem i pro spisovatele a jak jeho životní příběh reflektuje literatura? V recenzní části mimo se jiné zaměříme na první publikaci nového nakladatelství Levyn, které si pro svůj start vybralo britský román Alana Duranta Krev, příběh o dospívajícím chlapci vyrovnávajícím se s násilnou smrtí svých rodičů. Moderuje Karolína Koubová

14. srpen 2021
23:58

Vychází knižní dar k 80. narozeninám Petra Pitharta, monografie Demokracie a občanské ctnosti

Knihu Demokracie a občanská společnost sestavili coby editoři historik a filozof Petr Hlaváček a právník Jan Kysela. Česky vycházejí Kapitoly rabiho Eliezera, překlad jednoho z nejcitovanějších midrašů má na svědomí překladatel Karol Sidon. Čím je toto židovské dílo pozoruhodné? Moderuje Karolína Koubová.

7. srpen 2021
23:31

Je to vaše fantazie, vezměte si ze mě, co se vám hodí, tvrdila spisovatelka Bohumila Grögerová

Výstava k dnešním nedožitým stým narozeninám spisovatelky a překladatelky Bohumily Grögerové. V recenzní části se vydáme mimo jiné prozkoumat Arktické safari a jiné povídky z Grónska, v nichž dánský spisovatel Jorn Riel vypráví realistické i fantastické historky arktických rybářů a příběhy o životě v dánských loveckých stanicích podél grónského pobřeží, kde se uprostřed drsné přírody a trudné samoty daří podivínům. Moderuje Karolina Koubová.