Stříbrný vítr
18. červen 2022

Poslechněte si podcast: Knihkupec Vratislav Ebr: Jak se lišila realita od představy, že si bude v obchodě klidně číst?

Svého času vedl Vratislav Ebr jedno z nejznámějších knihkupectví v Praze. Jak moc se lišila realita od představy někdejšího učně, že si bude v obchodě celé dny klidně číst? Kdy přišel na to, že veškerá práce za pultem je vlastně divadlo? A poodhalí nám zdroj svého nebývalého optimismu, tak obdivuhodného u člověka, jehož životní počátky provázely dramatické okolnosti? Moderuje Jitka Novotná.

42:18

Stříbrný vítr

Vydává: Český rozhlas

Empatie, hloubka, poutavost i dojetí… Jitka Novotná zpovídá zajímavé ženy a zajímavé muže.

Web

Před čtyřmi dny 55:01

Michal Prokop. Když vstoupí na pódium, jeho nasazení vás strhne

Umí kultivovaně diskutovat o věcech veřejných, osvědčil se jako státní úředník, ovšem když vstoupí na pódium, jeho nasazení vás strhne. Tím spíš, že Michal Prokop už není z nejmladších. Jak se dopracoval přes období anglicky zpívajícího interpreta do své současné tvůrčí polohy? Kdy si připadal společensky prospěšný? A které situace miloval jako moderátor?

Před týdnem 42:39

Bez čeho se neobejde poutavé vyobrazení dějin? Odpovídá výtvarnice a spisovatelka Renáta Fučíková

Výtvarnice a spisovatelka Renáta Fučíková od malička kreslí a vášnivě ráda poslouchá příběhy. Dnes je skrze své ilustrace a texty předává dál. Bez jakých ingrediencí se neobejde poutavé vyobrazení dějin? Od kdy Renáta ví, že „Hora je velká jenom z dálky“? A čím ji obohacuje pohled jejích studentů na naši současnost?

Před 2 týdny 38:21

Operní pěvec Roman Janál. Jak vzpomíná na dobu pandemie, která ho přivedla k práci v supermarketu?

Operní pěvec Roman Janál v dětství otevíral okna, zpíval z plných sil a vychutnával si ohlas ulice. Jak držitel Ceny Thálie vzpomíná na čas pandemie, která ho přivedla k práci v supermarketu? Co všechno pochopil díky působení v Domově seniorů? Nakolik významnou oporou je mu křesťanská víra? A věří, že ještě někdy bude zpívat šansony?

Před 3 týdny 41:49

Kateřina Macháčková. V tátově pozůstalosti hledala, jak o ní přemýšlel

Je herečka i spisovatelka. Začalo to nad tátovou pozůstalostí, ve které hledala, jak o ní vlastně přemýšlel. Proč se Kateřina Macháčková domnívá, že svůj život tak trochu přechodila? Kdy ona a její příbuzní pochopili, že obavy ze spolupráce s blízkými vůbec nejsou na místě? A ozývá se v Kateřině často hlas herecké a režisérské legendy Miroslava Macháčka?

3. září 2022 38:33

Čím ho fascinují rýmy, prozradil textař Michal Horáček

Po otci zdědil přesvědčení, že pokud nepracuje, dopouští se hříchu. Zásadní vzkaz jeho maminky zněl: „Naše jedinečnost je posvátná“. Ke jménu Michala Horáčka skutečně řadíme jedinečné počiny. Čím ho celoživotně fascinují rýmy? Proměnily se jeho básně pod vlivem kunsthistorického studia? A jaké místo má v jeho úvahách Bible kralická?

20. srpen 2022 43:39

Kdy a proč hledá Emma Srncová útočiště ve svých obrázcích?

Výtvarnice a někdejší herečka Emma Srncová říká, že maluje svůj vysněný svět. Kdy, proč a jak hledá útočiště ve svých vlastních obrázcích? Proč nesnáší opery či houslové koncerty a naopak zbožňuje spirituály? A co se o sobě a svých blízkých z lidského i zvířecího světa dozvěděla v době, kdy se potýkala s vážnou nemocí?

13. srpen 2022 44:19

Proč vede se svými zesnulými přáteli imaginární rozhovory, prozradí spisovatelka Eva Kantůrková

Spisovatelka a scénáristka Eva Kantůrková vytvořila rozsáhlé, úctyhodné dílo. Dokáže nám přiblížit stav tvůrčího rozpoložení, ve kterém se prý cítí být médiem? Je smířená se svou vzdorovitou a neposlušnou povahou? Jak ji formovala komunistická strana? Jak prostředí disentu? A proč se rozhodla vést se svými zesnulými přáteli imaginární rozhovory přes bránu smrti?

6. srpen 2022 43:26

Rozdávat svým slovem pohodu i pomáhat. Zvládne to Jan Kovařík až do důchodu? Anebo má plán B?

Padesátník, otec čtyř dětí, moderátor a zároveň milovník rozhlasu. Svým slovem umí nejen rozdávat pohodu, ale i pomáhat. Zvládne to s plným nasazením až do důchodu nebo má plán B? Podělí se s námi o dramatický příběh svých blízkých? A co by rád předal dalším generacím rozhlasáků?

30. červenec 2022 44:39

Jak být potvorou? Napsala jsem návod, protože jsem pracovala sama na sobě, přiznává Laura Janáčková

„Věci, které říkám ženám a píšu ve svých knížkách, mě stály kus života,“ prozrazuje v pořadu Stříbrný vítr docentka klinické psychologie a autorka knih o lidských vztazích a komunikaci.

23. červenec 2022 40:22

Vidí hudbu barevně? Odpovídá vystudovaný kameraman, multiinstrumentalista a skladatel Jiří Stivín

Je nezkrotný, neposedný, osobitý a hravý. Jak to má se vztahem k notám? Proč si přál, aby všichni jeho potomci vystudovali konzervatoř? A jak to dělá, že se v nitru stále cítí jako desetiletý kluk?