- Podcasty
- Záložka

Poslechněte si podcast: Kniha Led je otevřená různým interpretacím dějin, říká Jacek Dukaj
Hostem první říjnové Záložky je polský spisovatel Jacek Dukaj, autor románu Led, dobrodružného putování po zamrzlém světě, ve kterém nikdy nedošlo k první světové válce. V originále vyšel už v roce 2007, my jsme museli počkat do roku 2021. Čekání se vyplatilo, protože čeští překladatelé Michala Benešová a Michael Alexa letos získali cenu Magnesia Litera za překlad této téměř tisícistránkové knížky. O tlumočení rozhovoru se postarala Lucie Zakopalová z Polského institutu.
Záložka
Záložka je podcast o knihách, literatuře, čtenářích i čtenářství. Zveme si hosty, kteří mají ke knížkám nejblíž, a rozebíráme nejen aktuální tituly, ale taky témata rezonující literárním světem. Pokaždé vám dáme tip na knihu a pokusíme se tak odpovídat na jednu z nejčastějších otázek pokládaných v knihkupectví. Co teď tak lidé čtou?
Poezii nemusíme rozumět, je potřeba ji vnímat a emocionálně se účastnit, říká básník Jakub Řehák
Každý rok 21. března slavíme Světový den poezie, který si klade za cíl vylepšit obraz poezie v médiích. Do Záložky proto zavítal Jakub Řehák, básník, recenzent a autor Poezie ve věku vnějškovosti, knihy plné textů o současné české poezii. Pobavili jsme se třeba o tom, proč veršům není potřeba rozumět.
Nemusíme přečíst co nejvíc knih za co nejkratší dobu, myslí si publicistka Barbora Voříšková
Březen je známý jako Měsíc knihy, v poslední době pak i jako Měsíc čtenářů. Do Záložky proto přišla publicistka a studentka bohemistiky Barbora Voříšková, se kterou jsme se bavili o tom, co, jak, proč a kde čte. Zajímalo nás totiž, jak ke knihám přistupuje někdo, kdo je sám nepíše.
Román Havířovina Ivy Hadj Moussy je o našich úzkostech z dětství
Hrdinka Havířoviny, nejnovějšího románu Ivy Hadj Moussy, se jako neúspěšná spisovatelka vrací do své rodné vesnice, kde ji po letech zaujme místní podivný dům, o kterém se rozhodne napsat svou další knížku. Zdá se totiž, že kvůli špatné auře se lidem v něm i v nejbližším okolí dějí tragické věci.
Ženská sexualita, touha a tělesnost konečně přestávají být tabu, říká spisovatelka Marta Dzido
Jahodová sezóna Marty Dzido obsahuje devět povídek, ve kterých se setkáváme s několika různými ženami. Každá z nich v určitém smyslu dospívá, poznává své tělo a zároveň reaguje na životní zkušenost, kterou právě prožívá. Rozhovor s polskou spisovatelkou tlumočila Lucie Zakopalová.
Kriticky myslet neznamená kritizovat, upozorňuje autor manuálu Ján Markoš
Síla rozumu v bláznivé době: Manuál kritického myšlení spisovatele, filozofa a šachisty Jána Markoše vyšla před několika lety slovensky a je souhrnem nápadů a strategií, jak využívat kritické myšlení v každodenním životě. Vloni vyšla v českém překladu Miroslava Zelinského doplněna o české reálie.
Všechno zničila, aby se mohla nadechnout. Kultánová v nové knize vypráví o lásce ke dvěma mužům
„Hrdinka musela všechno zničit, aby se mohla nadechnout,“ říká spisovatelka Zuzana Kultánová o své nové knížce Zpíváš, jako bys plakala, která je o tom, že se často vydává za lásku to, co láska není. „Vždycky, když chcete, aby začalo něco nového, je potřeba něco starého zbořit.“
Manželka, milenka a neviditelné jizvy. S knihou Stehy prožijete nevěru z obou stran
Do Záložky zavítala scenáristka Sára Zeithammerová, aby představila svou prozaickou prvotinu Stehy, která je příběhem jedné nečekané návštěvy, dvou žen a neviditelných jizev.
Pracuju, když dítě spí. Kateřina Tučková o nové knize, potřebě psát i mateřství
Kateřinu Tučkovou mnoho z vás zná jako spisovatelku díky jejím knížkám Žítkovské bohyně nebo Bílá Voda. Kateřina je ale také dramatička, publicistka, historička umění a matka dvou malých dětí. V Záložce mluvila o své nejnovější knížce jen okrajově, zajímalo nás totiž, jak a co ráda čte, jak vnímá svou spisovatelkou dráhu a proč vznikla iniciativa I žárovka má sochu.
Za měsíc přečteme jednu knížku a nestydíme se za to, říkají holky z Literární zašívárny
Instagramový profil Literární zašívárna se původně věnoval knížkám všeobecně, až později se dvě kamarádky Natálie Příhodová a Lucie Pfeiferová zaměřily na světovou i českou klasickou literaturu. „Knížek je Instagram plný a dost přesycený. My jsme chtěly něco, co tady ještě nebylo, což byla klasika, kterou jsme i samy četly,“ přibližují v Záložce.
Umělkyně i pokladní v supermarketu. Román Směna popisuje náročný život mladé výtvarnice
Zkraje nového roku do podcastu Záložka zavítala Anna Beata Háblová, architektka, básnířka a autorka knížky Směna. Její debutový román se věnuje křehkosti současné mladé ženy a zároveň výtvarnice, lidským slabinám a nejistotám a jejich každodennímu prožívání.