- Podcasty
- Mozaika
Poslechněte si podcast: Kniha Eklektik Bastard spisovatelky Ivany Gibové
Co znamená sousloví Eklektik Bastard, a jak se vyvíjel styl autorky stejnojmenné knihy Ivany Gibové? V čem jí připadá čeština údernější než slovenština a vzniká punkové dílo punkovým způsobem? Nakolik je pro ni důležitý humor a vizuální podoba svazku?
Mozaika
Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.
Kniha Čipí vypráví nadčasový příběh Maria Lodiho o nezdolném vrabčákovi
Existuje hned několik důvodů, proč by byla velká škoda, kdyby knížka s názvem Čipí měla zapadnout v záplavě nových titulů určeným dětským čtenářům. Stostránkový svazek s naivní dětskou kresbou na obálce v sobě totiž ukrývá nadčasový příběh, od jehož prvního vydání sice uplynulo již více než půlstoletí, ale na čtivosti ani hodnotě mu to pranic neubralo.
Se strachem v zádech se točí špatně, říká ruský emigrant, filmový kritik Anton Dolin
Anton Dolin je jedním z osmi světových kritiků, kteří na nejvýznamnějších festivalech zveřejňují hodnocení filmů do prestižní tabulky časopisu Screen International. Je i aktivním youtuberem, má za sebou bohatou rozhlasovou činnost a donedávna byl šéfredaktorem filmového časopisu Iskusstvo kino.
Skladatel Kryštof Mařatka
Český skladatel Kryštof Mařatka žije mezi Prahou, Paříží a teď i Brnem. Pro Janáčkovu operu připravuje Továrnu na absolutno. Čapkovi se ale věnuje i jinak. V září se ve Filharmonii v Hradci Králové uskuteční večer ve spojení hudby a vědy, ke kterému přizval Jiřího Grygara. V rámci českého předsednictví Evropské unie byl vybrán jako rezidenční skladatel na celou sezónu do pařížské Invalidovny.
Performerka Brigita Zrůstová
K uměleckému vyjádření, jakým je performance, vedla spletitá cesta. Alespoň tak to vysvětluje česká performerka žijící v Paříži Brigita Zrůstová. Dnes se svou prací prezentuje na prestižních místech hlavního města Francie, zve mezinárodní umělce a propojuje kultury.
Filmařka Božena Horáčková
Místo původně zamýšleného New Yorku, zakotvila v Paříži. Stříbrné plátno ji uchvátilo natolik, že v Paříži vystudovala prestižní filmovou školu La Fémis. Dnes má Božena Horáčková za sebou tři celovečerní snímky a nespočet krátkometrážních. Její poslední film Walden zaznamenal úspěchy a byl uveden na prestižních filmových festivalech v Cannes nebo v Locarnu. Teď v září konečně vstoupí i do francouzských kin.
Fotografka Alžběta Wolfová
Čerstvá absolventka prestižní pařížské akademie se ve své tvorbě zaměřuje na propojení fotografie a vědy, hlavně biologie. Se svými snímky má úspěch. Všimli si jí nejen ve vědeckých laboratořích, ale její fotky se prodávají do soukromých sbírek.
Multimediální umělkyně Filomena Borecka
Česká umělkyně Filomena Borecká začala studiem pražské Akademie výtvarných umění. Na konci 90. let se rozhodla odjet do Paříže a uspěla při přijímacích zkouškách na prestižní Ecole des Beaux-Arts (ekol de bozar) a pak i v New Yorku. Svou práci soustředí na dech i na duši, propojuje kresbu i instalaci. Sama v takovém případě mluví o androgynní formě i uměleckém díle.
Pragotron
Náš veřejný prostor byl po dekády v Československu i spřáteleném zahraničí (země RVHP) formován časovými ukazateli tzv. jednotného času (času řízeného z hodinové ústředny nebo matičních hodin umístěných v ředitelně závodu, školy, na dopravním dispečinku). Charakteristické černobílé ciferníky s výraznými ručičkami a jednoduchými indexy hodin cvakajících po minutových intervalech tvořily vizuální identitu mnoha veřejných prostor od škol a nádraží přes veřejné instituce.
Slovenský institut v Praze
Slovenský institut v Praze sídlí na náměstí Republiky. Je jedním z pilířů diplomatického zastoupení v České republice, patří do zřizovatelské působnosti slovenského Ministerstva zahraničních věcí. Jeho institucionální filozofií je vytvářet a šířit pozitivní povědomí o Slovensku. S podrobnějšími informacemi o poslání institutu a s jeho programem nás seznámila ředitelka Ľubica Krénová, se kterou se setkal Vojtěch Kemenny.
Portugalské centrum v Praze
Portugalské centrum v Praze se nachází v ulici Na Příkově. Působí v oblasti jazykového a kulturního vzdělávání s cílem šířit portugalský jazyk a kulturní rozmanitost portugalsky mluvících zemí – především Portugalska, Brazílie, Angoly a Mozambiku. Jde o rozsáhlé společenství 230 milionů lidí na pěti kontinentech, které spojuje jeden jediný jazyk – portugalština. S děním v této instituci nás seznámí Petra Šantorová.