16. červenec 2021

Poslechněte si podcast: Klub českých turistů značí trasy také pro vozíčkáře. V Česku jich je zatím 18, říká zástupce generálního sekretáře Mojmír Nováček

Vedle tradičních turistických tras existují také trasy pro vozíčkáře. Ty Klub českých turistů začal značit v roce 2009. Od té doby vzniklo 18 těchto tras o celkové délce okolo 120 km. Nejen o těchto trasách byla řeč v ranním vysílání Rádia Z. Pozvání do studia přijal zástupce generálního sekretáře Klubu Českých turistů Mojmír Nováček. „Máme tři kategorie obtížnosti. Značené jsou stejně jako sjezdovky – nejsnadnější jsou modré, středně obtížné jsou červené a nejtěžší je černá. Tu máme jednu,“ říká Nováček. Tato černá trasa pro vozíčkáře se nachází ve Vizovicích. Vede po asfaltových cestách, je ale velmi strmá. „Samotný vozíčkář s mechanickým vozíčkem by to nezvládl,“ upozorňuje Nováček. Proto doporučuje, aby měl vozíčkář asistenta nebo nejlépe motorový vozík. Moderátor Martin Karlík se ptal na to, jak tyto turistické trasy pro vozíčkáře vznikají. Klub českých turistů při jejich výběru vychází z tipů, které dostává. Proto Nováček v rozhovoru vyzval také posluchače Rádia Z, aby se na Klub českých turistů obrátili, pokud by měli nějaké doporučení. Zatím se nepovedlo naplnit prvotní myšlenku, aby v každém kraji byla jedna trasa pro vozíčkáře. V některých krajích jsou ale naopak i tři. Ta první byla v Brně. Značky turistických tras pro vozíčkáře lze poznat snadno, je v nich umístěno logo vozíčkáře. Pěších tras je v České republice přes 43 tisíc km. „Když si vezeme obvod Zeměkoule, který má 40 tisíc km, tak to už jsme na našich trasách Zeměkouli obešli celou,“ dodává Nováček.

16:09

Ranní host

Vydává: Rádio Z

Rozhovory se zajímavými lidmi na aktuální téma na Rádiu Z.

Web

Dnes 16:55

Genetická genealogie může osvětlit prehistorii rodu nebo kdo byl otec nemanželského předka, říká genealog Martin Kotačka

„Obyčejná genealogie zažívá v dnešní době boom, po svých předcích pátrají tisíce lidí. Pátrá se v písemných pramenech, nejčastěji v matrikách, gruntovních knihách, urbářích, soupisech obyvatelstva atd. Ale jednou dojdeme na konec. Materiály už nejsou nejčastěji v 17. století, tam vlastně historik nebo rodopisec končí. Ale říká si, co je dál za těmi matrikami v temné minulosti. A tam na scénu přichází genetická genealogie,” vysvětluje ranní host Rádia ZET Martin Kotačka. 

Před třemi dny 15:37

Onkologické onemocnění je stále tabu, každý se ho bojí, říká Michaela Tůmová z organizace Hlas onkologických pacientů

„Hlas onkologických pacientů je deset pacientských a podpůrných organizací. Uskupili jsme se proto, že se snažíme pokrýt problémy onkologických pacientů od začátku do konce, od sdělení diagnózy přes léčbu samotnou a dosažení léčby, až po návrat do života,” představuje organizaci členka jejího výboru Michaela Tůmová, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před šesti dny 20:50

Zpěvačka Tereza Rays: Název kapely Electric Lady je inspirace od Hendrixe, v patnácti mě hodně ovlivnil

„Jimi Hendrix, největší kytarista všech dob, mě hodně ovlivnil, když jsem v patnácti letech začala poslouchat muziku. Electric Lady je inspirace od něj, protože vydal desku s názvem Have You Ever Been To The Electric Ladyland? a Electric Lady je ten jeho vysněný protiklad,” říká ranní host Rádia ZET, frontmanka kapely Electric Lady Tereza Rays. 

Před týdnem 15:43

Hubněte na centimetry, apeluje Cajthamlová

,,Léto je jediná doba, kdy se začíná hubnout na centimetry, a ne na váhu. To je základní faktor, na který dietologové vždy upozorňují. Nehubněte na váhu, hubněte na centimetry, apeluje výživová poradkyně Kateřina Cajthamlová, která byla ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 15:12

Během paniky klesne IQ až na polovinu, říká Lukáš Hutta

,,V krizové situaci nastává panika. To je jistota, kterou dokazují studie. Lidské IQ klesne až o 50 % a člověk začne jednat pudově. Děti nemají silný pud sebezáchovy a první pomoc poskytují dříve jak dospělí. Se začínajícím létem přichází krizové období,” říká výkonný manažer asociace Záchranný kruh, Lukáš Hutta, který byl ranním hostem Rádia ZET.  

Před týdnem 16:13

Adam Sedlák: BANGER! je film pro mladé, proto jsem natáčel na iPhone

,,Chtěl jsem natočit film pro mladé publikum. A k tomu rap, ulice a drogy patří. Po seriálu Semestr jsem plynule pokračoval. BANGER! není sonda do života mladých, ani do rapové scény, ale premisa je příběh kluka, který se chce dostat do rapového světa,” říká režisér Adam Sedlák, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. ¨

Před týdnem 15:39

Zakladatelka Migréna help Rýza Blažejovská: Odborníci intenzitu bolesti při migréně přirovnávají k intenzitě bolesti při zlomenině nebo při porodu

„Každé roční období přináší výzvy pro lidi s migrénou. Léto kvůli vysokým teplotám, bouřkám, větru, extrémnímu suchu a protože se mění tlak,” popisuje úskalí migrény ranní host Rádia ZET Rýza Blažejovská. „Když přijde změna, mozek člověka s migrénou reaguje záchvatem migrény.” 

Před týdnem 16:55

Lékař a odborník na klíšťata Radek Klubal: Historicky bylo běžné, že si člověk odstranil klíště sám

„Kvůli globálnímu oteplování, kdy zima už není co bývala, hory nevymrznou a klíšťata, která se snaží přezimovat a přežít v listí, nevyhynou. Dochází tak k většímu celoplošnému šíření infekcí,” vysvětluje lékař a odborník na boreliózu Radek Klubal, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před 2 týdny 14:38

Gregor Mendel a jeho výročí má záštitu UNESCO, říká organizátor Mendel festivalu Jakub Carda

Letos uplyne 200 let od narození Gregora Johanna Mendela. K příležitosti jeho narozenin se už několik let pořádá Mendel festival. „Není to jen hudební věc,” říká na úvod ředitel obecně prospěšné společnosti Společně a organizátor Mendel festivalu Jakub Carda, který byl ranním hostem na Rádiu ZET. 

Před 2 týdny 15:18

Vyprávěj byla herecká škola, říká představitelka Evy Andrea Růžičková

,,Role nechávám přijít samovolně, do ničeho se netlačím. Rafťáci byli letní zábava, zatímco v seriálu Vyprávěj jsem se herecky posouvala výš. Teď, když mám rodinu, nesmí natáčení ohrozit její chod, říká herečka Andrea Růžičková, která byla ranním hostem na Rádiu ZET.