Blízká setkání
Před třemi dny

Poslechněte si podcast: Zpravodaj Jan Kaliba: Chceme lidem umět lépe vysvětlovat klimatické změny

Dělal sportovní novinařinu, pak zpravodaje v USA a nakonec zakotvil u klimatu. „Pozice klimatického zpravodaje je u nás možná trochu nová, ale celosvětově nová není. Nevymysleli jsme kolo,“ žertuje. O čem byla jeho první reportáž v USA? Jaké zkušenosti ohledně klimatu si z Ameriky přivezl? Proč ho zajímá, jak lidé žijí? Jak velkým problémem jsou fosilní paliva? Co pro něj znamená fotbal?

27:52

Blízká setkání

Vydává: Český rozhlas

Tereza Kostková a Adéla Gondíková vedou rozhovory s hosty, které znáte, anebo které stojí za to poznat. Blízká setkání vysíláme každý všední den po jedenácté na Dvojce. 

Web

Včera 33:04

Operní pěvec Adam Plachetka: Za koukání do not jsem od Ondřeje Havelky dostával přes prsty

Nebe na zemi. To je album písní W + V, na kterém zpívá spolu s Ondřejem Havelkou. Nápad vznikl v ČT. „Zavolal jsem Ondrovi, jestli by se do toho nechtěl pustit se mnou. A chtěl,“ vypráví. Je těžké zbavit se operní techniky? Jaký má vztah k žánru country? Co všechno připravuje pro výročí B. Smetany? Začínal velkými či menšími rolemi? Co by radil mladým studentům? Jak se stará o hlas a jak strávil dobu pandemie?

Před dvěma dny 28:48

Šéfkuchařka a cestovatelka Kamu: Udržitelnost je pro nás nejdůležitější ze všeho

„Nechtěli jsme být na Kostarice další byznysmeni, kteří si tam otevřou restauraci a jejím provozem budou Zemi jen vyčerpávat. Snažíme se vařit dobré jídlo v souladu s udržitelností,“ přibližuje. Je pravda, že měla svatbu dvakrát se stejným mužem? Cítí se být více doma v Čechách, nebo na Kostarice? Kde se naučila dělat zmrzlinu a vyrábí také veganskou? Jaké má plány do budoucna?

Před šesti dny 33:45

Herec Jan Nedbal: Vyžívám se v emocích. Jsem strašná plačka. Stačí mi reklama na psí granule

Nešla mu matematika. „Proto jsem šel na střední zdravotnickou školu. Ale byla tam, takže jsem měl pětky od začátku do konce. Nevěděl jsem, že nějaké herectví existuje,“ vzpomíná. Pouští si role hluboko do duše? Umí plakat na povel? Jaký vztah má s maminkou? Co dělal v Norsku? Bylo fyzicky náročné natáčení filmu o bratrech Mašínových?

Před týdnem 32:01

Bratři Polákovi z O5 a Radeček: Nejsme potetovaní ani rozvedení. Jsme divná rocková kapela

Proslavil je song Bra3. „Je důkazem toho, že i hádky můžou být k něčemu dobrý,“ ujišťují sourozenci Tomáš a Ondřej Polákovi, zakládající členové kapely O5 a Radeček. Který z nich je starší a vyšší? Mají v krvi hraní u táboráků? Kolik členů má kapela? Vědí o sobě všechno? Kolik jim bylo, když zakládali kapelu, a je pravda, že jeden člen kapely k nim přišel už v osmi letech?

Před týdnem 32:32

Alice Kavková, odbornice na retrohry: Skákání gumy mi změnilo život

Je odbornicí na retrohry. Žije jimi a dokonce v nich i podniká. Co musí mít desková hra, aby se stala hitem? „Musí mít své kouzlo a musí být dobře udělaná,“ uvádí autorka knihy Retrohraní. O čem jsou hry Turboprší a Dorty jsou vrženy? Existují šikovnostní či sólové hry? Dělají její děti mezi kamarády osvětu? Jaké měla dětství a jaké hry hrála? Má některé oblíbené, které ji baví?

Před týdnem 25:31

Když potkám na ulici svůj kabát, mám radost, že má moje práce smysl, usmívá se Daniela Flejšarová

Pro operní pěvkyni Magdalenu Koženou šije Daniela Flejšarová už třicet let. Průřez její tvorbou je aktuálně k vidění na výstavě Koncert pro dva smysly. Pamatuje si ještě na první šaty, které pro operní divu navrhla? „Byly oranžové a měnily trochu barvu. Pořád ale ještě šlo o klasiku. Teprve časem jsme společně došly k její individualitě,“ usmívá se návrhářka. Čím ji inspiruje mladá generace? Trpěla jako teenager na módní výstřelky? A proč si jako první neušila šaty, ale boty?

Před týdnem 31:16

Z moderátora kulisákem. Divadlo byla láska na první pohled, říká herec Marek Taclík

Marek Taclík začínal v 90. letech jako moderátor. „Ve tři v noci jsem na hodinu usnul a v éteru bylo ticho. Probudil mě kolega, který mě přišel vystřídat.“ Pak zcela propadl divadlu. Napoprvé ho na DAMU nevzali. Jak se mu hraje v Kriminálce Anděl? Víte, že jeho tatínek byl policejní fotograf? A že poznal policii i z druhé strany jako vyšetřovaný? Je také autorem názvu filmu Jedna ruka netleská.

Před týdnem 30:30

I z klasické literatury se dá udělat menu. Přemysl Forejt servíruje v Entrée Erbenovu Kytici

Vítěz ankety Zlatý kuchař, objev roku 2019, jeden z porotců MasterChefa. Přemyslu Forejtovi přibyla i nová tetování. První bylo jméno dcery Stely, inspirovala ho i jeho restaurace Entrée. „Její filozofií je příroda, a tak jsem si nechal vytetovat zeleninu a na hrudi mám velkého motýla.“ Jak se vyrovnává s popularitou a nenávistnými komentáři? Co ho baví víc – MasterChef, nebo Souboj na talíři? Jaká země je pro kuchaře inspirativní? Jaký je táta?

Před 2 týdny 23:13

Nikdy jsem neměla partu kamarádů, spíš hluboká přátelství s jednotlivci, vzpomíná Emma Smetana

Do svých 10 let žila v zahraničí, konkrétně v Paříži a ve Štrasburku. Smutná ze ztráty dětských kamarádů ale po návratu do Česka nebyla. „Přátelství s jednotlivci se dá pěstovat i na dálku. Takže jsem hodně psala dopisy,“ usmívá se. Kde se vlastně cítí doma? Jak se dostala k natáčení seriálu Eliška a Damián? Jak se jí spolupracovalo s Richardem Müllerem? Proč musí každou zimu trávit v teple? A kolik umí jazyků?