- Podcasty
- Životy slavných

Poslechněte si podcast: Klement Gottwald: Jezdíme se do Moskvy učit, jak vám zakroutit krkem
25. února 1948 přijal prezident Edvard Beneš demisi části nekomunistických ministrů a doplnil vládu podle návrhu Klementa Gottwalda. V nově sestavené vládě usedli: * Klement Gottwald /KSČ/ – předseda vlády * Jan Masaryk /nestraník/ – ministr zahraničních věcí (25. 2. 1948 – 10. 3. 1948) * Vladimír Clementis /KSČ/ – ministr zahraničních věcí (18. 3. 1948 – 15. 6. 1948) * Ludvík Svoboda /KSČ/ – ministr národní obrany * Antonín Gregor /KSČ/ – ministr zahraničního obchodu * Václav Nosek /KSČ/ – ministr vnitra * Jaromír Dolanský /KSČ/ – ministr financí * Zdeněk Nejedlý /KSČ/ – ministr školství a osvěty * Alexej Čepička /KSČ/ – ministr spravedlnosti * Václav Kopecký /KSČ/ – ministr informací * Zdeněk Fierlinger /ČSD/ – ministr průmyslu * Július Ďuriš /KSS i KSČ/ – ministr zemědělství * František Krajčír /KSČ/ – ministr vnitřního obchodu * Alois Petr /ČSL/ – ministr dopravy * Evžen Erban /ČSD/ – ministr sociální péče * Josef Plojhar /ČSL/ – ministr zdravotnictví * Emanuel Šlechta /ČSNS/ – ministr techniky * Ludmila Jankovcová /ČSD/ – ministryně výživy * Alois Neuman /ČSNS/ – ministr pošt * Vavro Šrobár /Strana slobody/ – ministr pro sjednocení zákonů ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
Životy slavných
Charismatické, odhodlané, výjimečné. Takové byly osobnosti, které měly vliv na vývoj společnosti, historii svých zemí, potažmo celé dějiny. Poznejte životní osudu žen a mužů, kteří měnili svět.Sledujte Životy slavných ve videoformě na YouTube kanálu Životy slavných. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
Jak se elektrikář Lech Wałęsa stal polským prezidentem
V prosinci roku 1970 vypukla v Gdaňských loděnicích protirežimní stávka dělníků, která byla brutálně potlačena. O dalších 10 let později proběhla masivní okupační stávka dělníků, kteří zde založili první nezávislou odborovou organizaci ve východním bloku s názvem Solidarita. Vůdčí postavou se stal Lech Wałęsa. Tehdy 36letého elektrikáře, který se od začátku postavil do čela protestů, vynesou následující události do pozice, jakou si zřejmě nedokázal představit ani v těch nejfantastičtějších snech. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
Josef II. Neoblomný reformátor, který navzdory dobrým úmyslům neuspěl
Císař Josef II. (1741–1790), nejstarší syn Marie Terezie, jehož desetiletá doba panování se nazývá josefinismus nebo osvícenský absolutismus, vydává převratné reformy a výnosy jak na běžícím pásu – často měly za následek dalekosáhlé kulturně-politické a sociální změny. Tolerančním patentem uvolnil náboženské poměry v zemi (které od porážky na Bílé hoře připomínaly katolickou diktaturu) nebo jiným výnosem zrušil nevolnictví (což pro změnu ovlivnilo demografii země, odstartovalo průmyslovou revoluci i dobu národního obrození). ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
Bohémský život Jaroslava Haška, autora nejpřekládanější české knihy
15. března 1921 začaly sešitově vycházet Osudy dobrého vojáka Švejka. Životní dílo Jaroslava Haška ale původně mělo problém s distribucí a prodejem. Svazky si rozebírali štamgasti v hospodách a na žádný veliký úspěch to tenkrát v březnu roku 1921 nevypadalo. Dnes jde však o zřejmě nejpřekládanější českou knihu v historii. Bohužel ale román zůstal nedokončený – Hašek v necelých 40 letech zemřel na ochrnutí srdce. Fenomén výřečného Švejka ale žije dál a jeho osudy dodnes milují lidé od Anglie a Francie, přes Švédsko nebo Turecko až po Indonésii i Sýrii. Velkou část Švejka napsal Hašek doma v Československu v Lipnici nad Sázavou. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
Hororový příběh Alžběty Báthoryové, největší vražedkyně všech dob
Příběh krvavé uherské hraběnky zná asi každý – Alžběta Báthoryová měla na svém čachtickém hradu údajně brutálně umučit na 650 mladých dívek. Podle některých legend se měla dokonce koupat v jejich krvi, nebo ji i pít. Po téměř čtyřech staletích je ale složité oddělit historické důkazy od lidových báchorek. Někteří tak dnes dokonce tvrdí, že Báthoryová byla zcela nevinná. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
Jan Pavel II. Papež, který změnil katolickou církev i celý svět
27. prosince 1983 se uskutečnilo jedno z nejpřekvapivějších setkání, jaké si vůbec lze představit. Za tureckým nájemným vrahem Ali Ağcou, který si ve věznici v italské Anconě odpykával doživotní trest za pokus o atentát na papeže Jana Pavla II., se přišel podívat muž, který měl být jeho obětí. Samotný papež… ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
Alexander Dubček: Symbol naděje a jejího konce v srpnu 1968
Jeho jméno zůstane navždy spojeno s Československem a pražským jarem 1968. Vlastní život Alexandra Dubčeka byl ale plný zvratů – v roce 1968 vystoupala jeho hvězda na nejvyšší bod politického nebe, aby se po roce 1970 stal na téměř dvacet let vězněm svého nástupce v nejvyšší stranické funkci. Až po sametové revoluci se opět ocitl na vrcholu politického dění - stal se předsedou federálního parlamentu. Pak přišla tragická automobilová nehoda, při níž utrpěl těžká zranění. Těm Alexander Dubček podlehl 7. listopadu 1992. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
Nicolae Ceaușescu dovedl svou zemi k tuhé bídě a skončil na popravišti
Nicolae Ceaușeșcu (1918–1989), rumunský politik a prezident, začínal jako mladík v tehdy ilegální komunistické straně a skončil na dva a půl roku ve vězení. A ne poprvé... Nicméně kontakty z vězení mu pomohly na cestě k moci. Stává se poslancem, náměstkem ministra zemědělství a později náměstkem na ministerstvu ozbrojených sil, poté je 11 let druhým mužem v zemi. Roku 1965 se stává generálním tajemníkem strany a faktickým vládcem země. Díky svým zahraničně-politickým krokům je označován za nejoblíbenějšího komunistu Západu. Jenže pak navštíví Čínu a Severní Koreu a přichází studená sprcha. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
Édith Piaf: Jak se holka z ulice stala královnou šansonu
10. října 1963 zemřela věhlasná francouzská šansoniérka Édith Piaf. Spíše bychom tedy měli říct Édith Giovanna Gassion. Piaf totiž bylo pouze její umělecké jméno odvozené z přezdívky La Môme Piaf – tedy malý vrabčák. I i přes drsné začátky ale vrabčák roztáhl ve dvaceti letech křídla a Piaf začala oslňovat nejen publikum na pódiu, ale i desítky mužů v ložnici – od prostých dělníků, až po umělce a vrcholové sportovce. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
Albert Hofmann a jeho objev LSD: Od prvního tripu po experimenty v Československu
16. listopadu 1938 spatřil v laboratořích švýcarské farmaceutické firmy Sandoz v Basileji světlo světa objev, který měl o čtvrt století později zahýbat celým světem. Mladý chemik Albert Hofmann tady izoloval alkaloid s názvem diethylamid kyseliny lysergové. Právě tato látka se pod názvem LSD stala v 60. letech oblíbenou drogou pro miliony stoupenců hnutí hippies. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.
Geronimo: Masový vrah, nebo statečný bojovník proti útlaku indiánů?
4. září roku 1886 se po třiceti letech bojů, přepadání, zabíjení a loupení vzdal americké armádě válečník z apačského kmene Čirikavů Geronimo. Kvůli krutosti, se kterou přepadal osady a usedlosti na obou stranách americko-mexické hranice, se jeho jméno stalo legendou. Má na svědomí minimálně stovky, ale spíš tisíce lidských životů. Na druhé straně k němu mnoho lidí vzhlíželo a vzhlíží, protože nikdo jiný nedokázal s bílými přistěhovalci přicházejícími do indiánských lovišť bojovat déle než on. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.