Okolo češtiny
15. říjen 2024

Poslechněte si podcast: Kilo a tác aneb jak argot promlouvá do běžné slovní zásoby

Řekli byste, že slova používaná v argotu se postupně dostávají do naší běžné slovní zásoby? Co například slovo kilo, tác či meloun? Co znamenají a kdy poprvé jsme je v češtině zaregistrovali? Víc nám poví náš bohemista.

03:47

Okolo češtiny

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasové fejetony o záludnostech, zajímavostech a netušených možnostech českého jazyka.

Web

Před šesti dny 03:35

Proč říkáme „uvidíme“ a ne „budeme vidět“?

Slovesa vidět a slyšet se v češtině vymykají běžným pravidlům budoucího času. Jazyková zvláštnost pod drobnohledem našeho bohemisty.

Před týdnem 03:00

Ten to moc nepotahal aneb slovník dnešní mládeže

Zandat, potahat, ale také zabít. Tato všechna slovesa se hojně vyskytují ve slovníku dnešní mládeže. Jaký význam mají a v jakých kontextech jsou mladými užívaná?

Před 2 týdny 03:57

Nářečí po padesáti letech

Říkáte pouzdro nebo penál? Sešit nebo zešit? Nový výzkum mapuje, jak se za 50 let proměnila čeština napříč regiony. Více nám řekne náš bohemista.

Před 3 týdny 03:16

Veliká noc, Velikonoc, Velikonoce. Vydejte se s námi na jazykový výlet do historie

Proč říkáme Velikonoce v množném čísle? A jak souvisí s Velikou nocí a židovským Pesachem? Poslechněte si jazykový výlet do historie.

8. duben 2025 03:04

Na denní bázi aneb módní fráze, díky kterým se snažíme působit chytřeji

Denně, nebo na denní bázi? Módní fráze, které natahují věty a dělají z nás na oko chytřejší lidi. Odkud se berou a proč je slyšíme čím dál častěji? Více nám poví náš bohemista.

1. duben 2025 03:26

Angličtina v mluvě dnešních páťáků

Čeština se mění a angličtina ji ovlivňuje víc než kdy dřív. Jaké výrazy teď frčí mezi páťáky? Prozradí nám náš bohemista v dalším jazykovém okénku.

25. březen 2025 03:49

Divná místní jména. Odkud se vzala?

Možná i vám se stává, když projíždíte či procházíte obcemi a městy naší republiky, že se zamyslíte, kde se některé místní názvy vzaly. Téma, kterému se věnoval náš bohemista.

18. březen 2025 03:31

Znáte slovo ombudsosoba?

Jak se nazývá člověk, který má chránit naše práva, pokud se někdy dostaneme do křížku s institucemi? Většina z náš by řekla ombudsman. Slyšeli jste už ale někdy o slovu ombudsosoba? Kdy toto slovo vzniklo, a hlavně z jakého důvodu? Více prozradí náš bohemista.

11. březen 2025 03:56

Ciesař, neviem, cpáti, ale také čepicě aneb co říká etymologický slovník staré češtiny

Odkud se vzala slova císař, cpáti či čepice? Etymologický slovník staré češtiny odhaluje původ slov a jejich fascinující příběhy. Více prozradí náš bohemista.

4. březen 2025 03:06

Gastrocíl, gastrohipster, gastrožážitky, ale také gastrostáž aneb vliv jídla na jazyk

V jídle jsme v současné době určitě vybíravější než naši předkové, což se samozřejmě odráží i v jazyce. V posledních letech vzniklo totiž spoustu nových slov týkajících se právě stravování. A právě na takováto slova se zaměřil náš bohemista.