Od Pradědu na Hanou
18. květen 2022

Poslechněte si podcast: Kelč – město, které nemělo na růžích ustláno

Kelč patří k nejstarším a zároveň nejmladším městům u nás. Zdejší náměstí, radnice i další stavby prozrazují, že Nová Kelč (která se musí rozlišovat od starší vesnické části) byla postavena jako město. Administrativně se však kelčští obyvatelé dočkali obnovení statutu města až v roce 1994.

04:06

Od Pradědu na Hanou

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasová pohlednice s osobitým pohledem na přírodu, zajímavosti i historii našeho kraje.

Web

Před pěti dny 03:43

Historický vývoj Bludova sahá až do počátku 13. století. Osídlení zde však bylo už v pravěku

Obec Bludov patří k největším venkovským obcím Šumperska. Byla to také největší ryze česká obec a těch nej bychom v její historii našli ještě mnohem více. O to pozoruhodnější bude podívat se do jejího historického vývoje.

Před šesti dny 04:01

Olbramice. Jak vesnice přišla ke svému jménu a proč zde mají zvonici?

Olbramice patří k mnoha menším vesnicím, které se rozkládají na náhorních plošinách Zábřežské vrchoviny. Osada se zdá být rozložena téměř na rovině, kolem se však nacházejí kopce i hluboká údolí. Pocitově vnímáte, že už jste tak trošku v horách.

Před týdnem 03:59

Kostel sv. Václava ve Střemeníčku je důkazem šíření pravoslaví na Litovelsku před válkou

Svatý Václav je bezesporu patronem české země. Na Moravě je jeho kult přece jen řidší, i když i zde je uctíván jako národní patron. Málokdo však ví, že významnou úctu tomuto světci věnují například i pravoslavní křesťané. Důkazem toho může být i pravoslavný kostel zasvěcený tomuto světci ve Střemeníčku na Litovelsku.

Před 3 týdny 03:38

Hraničky jsou prý nejkrásnějším místem Rychlebských hor

Kdysi zde stávala kvetoucí horská vesnice. Dnes z ní zbyl na hřebeni Rychlebských hor jediný dům a starý kříž. Přesto má horská louka uprostřed pohraničního hřebene, na které osada Hraničky stávala nejen pohnutou historii, ale i neopakovatelný půvab.

Před 3 týdny 04:00

Šumperské Bělidlo je dnes už jen název upomínající tradici sahající až do předminulého století

Když se v Šumperku řekne Bělidlo, mladší si představí průmyslovou oblast kdesi u řeky Desné na hranicích s Dolními Studénkami, starší pak ještě možná někdejší závod obřího koncernu Moravolen. Na dálku jej dnes prozrazuje hlavně vysoký komín. Z hlediska rozvoje města je Bělidlo jedním z míst, bez kterých by Šumperk patrně zdaleka nebyl tím, čím dnes je.

7. září 2022 03:56

Vidnavské mokřiny jsou kouskem netypické jesenické přírody

Jesenicko má většina turistů spojené zejména s horami. Jen znalci tuší, že oblast Vidnavska patří spíše k rovinatým pláním na okraji rozlehlé slezské nížiny. A právě zde můžeme najít kousek původní přírodní lokality, která připodobňuje, jak asi v minulosti tento kraj kolem řeky Vidnávky vypadal. Nese název – Vidnavské mokřiny.

2. září 2022 03:59

Kaple sv. Rocha ve Zlatých Horách připomíná mor i válečné události 18. století

Nejkratší cesta ze Zlatých Hor, ze zdejšího půvabného náměstí na vrchol Biskupské kupy nad městem, vede bezesporu po zelené turistické značce přímo proti prudkému kopci až na vrchol. Je to cesta namáhavá, a tak každý rád přivítá nějaký ten odpočinek a jedním z míst, kde rozhodně stojí za to na chvíli se zastavit je pobočný ostroh zvaný Rochus, na kterém stojí kaple sv. Rocha.

1. září 2022 05:18

Po stopách dolu Barbora u Medlova

Těžba železných rud na Uničovsku je známá již od pravěku, jak koneckonců potvrzují třeba archeologické nálezy z nedalekých Želechovic. Těžba s přestávkami pokračovala po celé feudální období a právě tady skončila nadobro – i když, to už se říkalo v této oblasti možná vícekrát.

31. srpen 2022 03:57

Unikátní ranně barokní kaple v Postřelmově je obestřena tajemstvím

Málokdo ví, že se v centrální části šumperského okresu skrývá stavba, která je natolik ojedinělá a netypická, že ji odborníci považují za unikátní přerod dvou historických stylů – renesance a baroka. Laik kolem ní patrně projede bez většího zájmu. O to pozoruhodnější postřelmovská kaple Sv. Prokopa je.

25. srpen 2022 03:46

Za stavbu příkazské kaple jmenoval papež místního stavitele rytířem

Moderní sakrální stavby najedeme mnohdy v místech, kde bychom je nečekali. Třeba v hanáckých vesnicích, které si zakládají na svých tradicích. Takové jsou i Příkazy na Olomoucku, kde ale přesto vyrostla kaple, která je nejen duchovním centrem vesnice, ale i zajímavou architektonickou památkou na dobu první poloviny 20. století.