- Podcasty
- ArtCafé

Poslechněte si podcast: Ke svobodě potřebují cizí ruce a nohy. Inscenace Příchozí je o lidech a s lidmi s těžkým postižením
Dovedete si představit, že byste téměř ke každé své činnosti potřebovali pomoc někoho jiného? K nakrájení brambor, ale třeba i k randění? Inscenace Příchozí nechává nahlédnout do světa lidí s těžkým zdravotním postižením a jejich asistentů. Jaké vážné i vtipné situace tyhle vztahy přinášejí? Inscenaci představuje režisérka Alžběta Nováková a herci Kateřina Cuřínová a Štěpán Lustyk. O zastřešujícím projektu Území nikoho mluví kurátorka Marta Ljubková.
ArtCafé
Objevujte témata a osobnosti mimo hlavní kulturní proud.
Dokument Návštěvníci / The Visitors
Jak se žije ve světě, který vám mizí pod nohama? Jak se zkoumá téma domova a jeho ztráty, když jsme daleko od toho vlastního? Na tyto otázky hledá odpověď dokumentární snímek Návštěvníci, který se odehrává v nejseverněji položeném městě na světě Longyearbyen. Jak si ve vědeckém výzkumu nebo dokumentární práci udržet profesionální hranice? Hosty ArtCafé Anny Herza Tydlitátové jsou režisérka filmu Veronika Lišková a producentka Kristýna Michálek Květová.
Nesmíme pořád vědět – živá filozofie mezi námi
Filozofie může být komedií i dobrodružstvím všedních dní. Sára Pokorná z Institutu živé filosofie a spolku Sokratovské rozhovory představuje myšlenky z publikace Síla konsenzu, kde je dialog cestou k demokracii. Václava Medalová Hůdová z Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích popisuje metodu Filozofie pro děti, kterou rozvíjí v knihovnické praxi. Student filozofie na MU v Brně, Roman Růžička, se zastavuje u autorských her univerzitního souboru Filosofické divadlo.
Koncentrované ztišení i hluboký poslech. Do humpolecké 8smičky se odstěhoval zvuk
Zvuk ovlivňuje naše prožívání, transformuje prostor, dokonce vytváří zcela nové situace. Jak ale pracovat se zvukem jako médiem? Rozhovor s kurátory Anežkou Chalupovou a Jakubem Frankem k nové výstavě Místa chvění v zóně pro umění 8smička v Humpolci, kterou lze poslechnout i vidět až do 21. května 2023. O své současné práci i spolupráci s 8smičkou mluví také jeden ze zahraničních vystavujících, Christian Schröder z Vídně. ArtCafé připravila Anna Luňáková.
Filmový brak baví otrlé diváky
V těchto dnech začíná v Praze Festival otrlého diváka, který se postupně přemístí do Brna a do Hradce Králové. Jak filmovy brak definovat? V čem je důležitý pro diváky i samotný filmový průmysl? A proč pro nás může být užitečné jej integrovat, spíše než ignorovat? Hosty ArtCafé Anny Herza Tydlitátové jsou festivaloví dramaturgové Jiří Blažek a Petr Šaroch a filmová vědkyně Veronika Lengálová.
Zabijačka nudy na DAMU: Startuje festival Katedry autorské tvorby Nablízko. A možná bude i prase!
Festival Nablízko s podtitulem Zabijačka nudy startuje 2. března a potrvá v prostorách DAMU do 5. března. Na programu jsou scénická čtení, představení, autorské prezentace studentů, dialogické jednání i koncerty a workshopy. Nabízí tak ideální příležitost nahlédnout do způsobu práce katedry. V ArtCafé Jitky Kostelníkové mluví studenti Lucie Vacovská, Matouš Martínek, Petr Novotný a pedagog Přemysl Rut o formátu autorské prezentace i o tom, jak se dá autorství učit i vyučovat.
Iogi – komiksový projekt o životě v soudobém Japonsku
Mezi vítěze letošních cen Muriel patří i komiksový projekt Iogi. Kniha poskládaná z jedenácti poetických pohledů na každodenní život v soudobém Japonsku byla oceněná i v soutěži za nejlepší světový komiks (Japan International Manga Award). Do ArtCafé přijal pozvání autor scénáře Jean-Gaspard Páleníček a studentský autor jedné z kreseb (Undercurrent) Matěj Kolář. Téma doplňuje autorka Kristýna Plíhalová a její pohled na to, jak podporovat komiksové autorství, například u dětí.
Vzájemná česko-ukrajinské pomoc při šití trenek i u sporáku
Barbora Bakošová z nakladatelství Nevim patřícího pod brněnské sociální družstvo Tři Ocásci popisuje knihu Vzájemná pomoc: Jak v krizi upevňovat solidaritu. Knihu napsal americký autor Dean Spad, Nevim ji vydalo minulý rok. O Textilním hubu, který vznikl rovněž loni díky spolupráci brněnského spolku Vesna a projektu Zašívárna, vypráví Šárka Syslová. Synergii v pražské kuchyni Centra Elpida a organizace InBáze zachycuje reportáž z mezikulturního setkání nad kuřetem na paprice.
Idealizovaná příroda, futuristické prostory, dreamscapes
Máte v hlavě ideální představu místa, kde byste chtěli žít nebo třeba jen odpočívat? A co kdyby vaše vysněné místo mohlo vypadat úplně jakkoli? Třeba jako kosmická loď nebo jako nedotčený ostrov uprostřed moře? O výstavě Casa Immaginaria a současném fenoménu tzv. dreamscapes mluví kurátor Adam Štěch, grafický designér Jan Kloss ze studia OKOLO a vystavující 3D umělec Hannes Lippert. ArtCafé o snových krajinách připravila Agáta Hrnčířová.
Duševní zdraví v umění a médiích
Závažné potíže s duševním zdravím v průběhu svého života prožije průměrně každý pátý dospělý Čech. Jak témata duševního zdraví a nemoci komunikovat skrze umění a média? Jak vyprávět příběhy lidí se zkušeností s duševním onemocněním věrně a zároveň citlivě? Hosty ArtCafé Anny Herza Tydlitátové jsou organizátorka festivalu Na hlavu Pavla Chlebounová, výzkumný pracovník Národního ústavu duševního zdraví Alexandr Kasal a režisérka uměleckého Kolektivu Nesladim Linda Dušková.
Velká Malá inventura přináší divadlo, které škrábe i hladí
Retrospektiva nejzajímavějších premiér uplynulého roku v oblasti nového divadla neboli festival Malá inventura začíná 22. února v Praze. Letošní dramaturgie akcentuje témata jako citlivost, dotek, blízkost… Která představení škrábou, drásají, nebo naopak hladí? Jaké otázky si současné divadlo klade? Hosty ArtCafé Hanky Malaníkové jsou umělecký ředitel festivalu Petr Pola a dramaturgyně Karolína Plicková. Inscenaci Seismic představuje herečka a performerka Halka Třešňáková.