Přímo z místa
22. březen 2022

Poslechněte si podcast: Ke knihařině přistupuji novátorsky, ale s respektem k tradici, říká knihařka Kateřina Mestická

Knihařství je prastaré řemeslo, které v současné době opět proniká na světlo. Ruční výroba fotoalb, sešitů nebo knižních vazeb láká milovníky tradice i současného designu.

26:22

Přímo z místa

Vydává: Český rozhlas

Vyrážíme s mikrofonem do terénu a přinášíme vám reportáže ze zajímavých míst Olomouckého kraje. Památky, příroda, lidé a zážitky. To vše viděné rozhlasovýma očima.

Web

Před třemi dny 22:08

Z jízdárny do kovárny, od traktoru do zahrady. Procházka střední zemědělskou školou

Střední škola zemědělská a zahradnická v Olomouci nabízí tříleté učební obory i čtyřleté studium zakončené maturitou. Žáci tak mohou třeba přehodnotit původní volbu a změnit délku svého studijního programu. Dodělat si maturitu je možno také v tříletém programu i dálkově. V dnešní době je kapacita školy již naplněna, navštěvuje ji 550 žáků.

Před týdnem 34:47

Příběh svatého Jana Sarkandera je svědectvím neochvějné víry

V roce 2020 jsme si přípomínali 400 let od mučednické smrti svatého Jana Sarkandera. Na Velikonoční neděli jsme se proto vydali do míst, která jsou s jeho posledními dny úzce spjata.

Před 2 týdny 19:17

V Nemocnici pro medvídky se léčí hrou, smíchem a písničkou

Provozují ji studenti Lékařské fakulty Univerzity Palackého, kteří seznamují děti ve školkách s prací lékařů. „Aby se jich nebály. Když si všechno prohlédnou a vyzkouší, nebude to pro ně neznámé,“ vysvětluje druhačka Nicole Miková.

16. duben 2023 20:42

Jak se pohřbívalo v období Velké Moravy? To zjišťoval záchranný archeologický výzkum u Blatce

Jak se pohřbívalo v době bronzové a jak v období Velké Moravy? Co nám mohou prozradit archeologické vykopávky v centru Hané? I to se dozvíte v pořadu Přímo z místa, ve kterém navštívíme záchranný archeologický výzkum u Blatce, na místě, kde mají vyrůst rodinné domy.

9. duben 2023 22:00

Hledání odrazu Velikonoc v artefaktech šumperského muzea i v krajině umí překvapit

Velikonoční svátky si někdo spojuje zejména s jejich duchovním rozměrem, pro jiného je to oslava jara, probouzející se přírody a lidových zvyků. Dá se říci, že takto vnímali tyto svátky i naši předkové. Můžeme dnes v muzeu dohledat odkazy na tyto vlivy a existují třeba i v dalších památkách či ve volné krajině. Hledali jsme na Šumpersku a našili jsme opravdu hodně příkladů.

2. duben 2023 17:45

V Alzheimer Home Zábřeh můžou koně i do společenské místnosti

Je to velká událost pro klienty, zaměstnance, chovatele i haflingy Famira a Fabia, kteří jsou zvyklí na ruchy a blízký kontakt s člověkem. „Dokáží dobře odhadnout, na kterých místech můžou lehce vyvádět a kdy se naopak musí chovat slušně,“ vysvětluje s úsměvem chovatelka Martina.

26. březen 2023 22:17

Na Zábřežsku se bobři usídlili nejprve v přírodě kolem města, dnes žijí i téměř v centru

Bobr byl ještě pro generaci našich prarodičů zvířetem, o kterém věděli jen z knih, případně přírodopisných dokumentů. Jeho návrat byl úspěšný a dnes jej například na Zábřežsku najdeme nejen ve volné přírodě, ale dokonce i přímo ve městě.

12. březen 2023 21:06

Začátek zahrádkářské sezony je tu. Jakými rostlinami už se můžete vybavit?

V zahradním centru Florcenter v Olomouci, jednom z největších v našem kraji, mají už teď v polovině března plné ruce práce, zahrádkářská sezona se totiž rozbíhá naplno. Jakými rostlinami se tam můžete vybavit nebo jak to vypadá v pěstitelských sklenících?

5. březen 2023 18:22

Řeka Morava měla pět stupňů, zimní plavci byli s podmínkami na závodech v Olomouci spokojení

Je to jedna velká rodina, všichni se znají. Do Olomouce přijeli zástupci devatenácti klubů z celé České republiky a bylo hodně veselo. „Když se týden co týden s někým potkáváte, stanou se z vás kamarádi,“ potvrzuje organizátorka Zdenka Páčová.

26. únor 2023 22:35

Od narození Jana Blahoslava, muže, který objevil češtinu pro vzdělance, uplynulo už 500 let

Neuvěřitelných 500 let uplynulo od chvíle, kdy se v Přerově v bratrské komunitě narodil jeden z nejvýznamnějších humanistů, teologů, ale zejména spisovatelů a jazykovědců Jan Blahoslav.