- Podcasty
- Přímo z místa

Poslechněte si podcast: Ke knihařině přistupuji novátorsky, ale s respektem k tradici, říká knihařka Kateřina Mestická
Knihařství je prastaré řemeslo, které v současné době opět proniká na světlo. Ruční výroba fotoalb, sešitů nebo knižních vazeb láká milovníky tradice i současného designu.
Přímo z místa
Vyrážíme s mikrofonem do terénu a přinášíme vám reportáže ze zajímavých míst Olomouckého kraje. Památky, příroda, lidé a zážitky. To vše viděné rozhlasovýma očima.
Z jízdárny do kovárny, od traktoru do zahrady. Procházka střední zemědělskou školou
Střední škola zemědělská a zahradnická v Olomouci nabízí tříleté učební obory i čtyřleté studium zakončené maturitou. Žáci tak mohou třeba přehodnotit původní volbu a změnit délku svého studijního programu. Dodělat si maturitu je možno také v tříletém programu i dálkově. V dnešní době je kapacita školy již naplněna, navštěvuje ji 550 žáků.
Příběh svatého Jana Sarkandera je svědectvím neochvějné víry
V roce 2020 jsme si přípomínali 400 let od mučednické smrti svatého Jana Sarkandera. Na Velikonoční neděli jsme se proto vydali do míst, která jsou s jeho posledními dny úzce spjata.
V Nemocnici pro medvídky se léčí hrou, smíchem a písničkou
Provozují ji studenti Lékařské fakulty Univerzity Palackého, kteří seznamují děti ve školkách s prací lékařů. „Aby se jich nebály. Když si všechno prohlédnou a vyzkouší, nebude to pro ně neznámé,“ vysvětluje druhačka Nicole Miková.
Jak se pohřbívalo v období Velké Moravy? To zjišťoval záchranný archeologický výzkum u Blatce
Jak se pohřbívalo v době bronzové a jak v období Velké Moravy? Co nám mohou prozradit archeologické vykopávky v centru Hané? I to se dozvíte v pořadu Přímo z místa, ve kterém navštívíme záchranný archeologický výzkum u Blatce, na místě, kde mají vyrůst rodinné domy.
Hledání odrazu Velikonoc v artefaktech šumperského muzea i v krajině umí překvapit
Velikonoční svátky si někdo spojuje zejména s jejich duchovním rozměrem, pro jiného je to oslava jara, probouzející se přírody a lidových zvyků. Dá se říci, že takto vnímali tyto svátky i naši předkové. Můžeme dnes v muzeu dohledat odkazy na tyto vlivy a existují třeba i v dalších památkách či ve volné krajině. Hledali jsme na Šumpersku a našili jsme opravdu hodně příkladů.
V Alzheimer Home Zábřeh můžou koně i do společenské místnosti
Je to velká událost pro klienty, zaměstnance, chovatele i haflingy Famira a Fabia, kteří jsou zvyklí na ruchy a blízký kontakt s člověkem. „Dokáží dobře odhadnout, na kterých místech můžou lehce vyvádět a kdy se naopak musí chovat slušně,“ vysvětluje s úsměvem chovatelka Martina.
Na Zábřežsku se bobři usídlili nejprve v přírodě kolem města, dnes žijí i téměř v centru
Bobr byl ještě pro generaci našich prarodičů zvířetem, o kterém věděli jen z knih, případně přírodopisných dokumentů. Jeho návrat byl úspěšný a dnes jej například na Zábřežsku najdeme nejen ve volné přírodě, ale dokonce i přímo ve městě.
Začátek zahrádkářské sezony je tu. Jakými rostlinami už se můžete vybavit?
V zahradním centru Florcenter v Olomouci, jednom z největších v našem kraji, mají už teď v polovině března plné ruce práce, zahrádkářská sezona se totiž rozbíhá naplno. Jakými rostlinami se tam můžete vybavit nebo jak to vypadá v pěstitelských sklenících?
Řeka Morava měla pět stupňů, zimní plavci byli s podmínkami na závodech v Olomouci spokojení
Je to jedna velká rodina, všichni se znají. Do Olomouce přijeli zástupci devatenácti klubů z celé České republiky a bylo hodně veselo. „Když se týden co týden s někým potkáváte, stanou se z vás kamarádi,“ potvrzuje organizátorka Zdenka Páčová.
Od narození Jana Blahoslava, muže, který objevil češtinu pro vzdělance, uplynulo už 500 let
Neuvěřitelných 500 let uplynulo od chvíle, kdy se v Přerově v bratrské komunitě narodil jeden z nejvýznamnějších humanistů, teologů, ale zejména spisovatelů a jazykovědců Jan Blahoslav.