Když vypráví nápověda
8. květen 2022

Poslechněte si podcast: Irena Fuchsová: Vzala sis už prášky?

Dneska je Den matek. Budu vám proto vypravovat o dvou ženách - matkách. Mám pětadevadesátiletou tchyni, která žije v Jablonci nad Nisou, a i když sama není, nejradši si telefonuje se svojí dvaasedmdesátiletou Irenčičkou z Kolína.

05:23

Když vypráví nápověda

Vydává: Český rozhlas

Spisovatelka, publicistka a nápověda pražského Činoherního klubu, Irena Fuchsová, čte své povídky a fejetony ze života a o životě.

Web

Dnes 06:23

Irena Fuchsová: Co bude dnes k obědu?

Začátkem sedmdesátých let mi bylo dvacet, byla jsem svobodná a na zájezdech s kolínským divadlem jsem si v hospodě dávala knedlíky s vajíčkem. „To je vidět, že nevaříš,“ smála se moje vdaná kolegyně Eva. „U nás jsou knedlíky s vajíčkem pořád!“

19. červen 2022 05:12

Irena Fuchsová: Moji čtenáři

První besedu se svými čtenáři jsem měla v knihovně v Pečkách u Kolína v roce 2003, což je skoro dvacet let. Jel tam se mnou můj kamarád Zdeněk, novinář, fotograf a ředitel kolínského kulturáku. Cestou se mě zeptal, o čem budu mluvit, a já řekla, že nevím.

12. červen 2022 04:27

Irena Fuchsová: Já jsem bezďák!

To, co vám budu dneska vypravovat, se mi stalo nedávno. Vlak mi jel za deset minut, tak jsem si šla před kolínské nádraží zakouřit na místo vyhrazené kuřákům. Bohémsky vypadajícího, asi padesátiletého frajera jsem si všimla hned a vyslala jsem k němu jednoznačný vzkaz: Na mě to nezkoušej!

5. červen 2022 05:46

Z telefonu se ozvalo: Co děláš, Irenko? Píšeš teď nějakou knihu?

Když jsem tenhle fejeton objevila ve svém literárním skladišti a začetla se do něj, ztrácela jsem při čtení dech z toho, co všechno jsem zvládla?! Kolik mi to bylo, proboha? Kdy jsem to napsala? V červenci 2010? Takže před dvanácti lety, to mi bylo šedesát!

29. květen 2022 05:22

Irena Fuchsová: Ve školce se dneska zase děly věci

Ve středu bude Mezinárodní den dětí. Všichni víme, že děti jsou stejné v každé době, a pokud tomu někdo náhodou nevěří, tak ho zvu na návštěvu školky do roku 1979, kdy mému synovi Filipovi byly čtyři roky, já byla čerstvě rozvedená, bez alimentů, protože exmanžel emigroval a abych na něho náhodou nezapomněla, alimenty neplatil a ještě mi tady nechal dluhy, které jsem musela za něho platit.

22. květen 2022 06:25

Irena Fuchsová: Obyčejné ráno

Popíšu vám, jaké úplně obyčejné ráno jsem prožila cestou na poštu u kolínského nádraží.

15. květen 2022 05:12

Irena Fuchsová: Kniha dobře zakletá

Před dvanácti lety, v červnu 2010, mi vyšla kniha plná fejetonů, KDYŽ SE ŘEKNE FUCHSOVINY, a já si ji vzala na chalupu. Večer jsem si šla lehnout a prohlížela jsem si obálku. Má pro mě zvláštní kouzlo.

1. květen 2022 05:26

Irena Fuchsová: Kouzelné slůvko

Divadelní hra, Nebezpečné vztahy měla v Činoherním klubu premiéru 11. ledna 2006. V roli paní de Rosemonde se v průběhu několika let vystřídaly čtyři dámy, dříve narozené. Alena Vránová, Viola Zinková, Bibiana Šimonová a Kateřina Frýbová.

24. duben 2022 05:46

Irena Fuchsová: Intelektuálové

Když mi bylo kolem dvaceti let, chodila jsem do kina s kamarády Jirkou a Zdeňkem. Koncem šedesátých a začátkem sedmdesátých let jsme mohli vidět v kinech doslova lahůdky!