12. prosinec 2021

Poslechněte si podcast: Irena Fuchsová: Jitka Čvančarová je v tom nevinně

Už bych ve svých letech opravdu nemusela být idealistka. Myslet si, že se bulvár, který tady je od devadesátých let minulého století, změnil? Že vyspěl? Zmoudřel? Zcivilizoval se? Ťukám si na čelo. Co blázníš? Nezměnil se ve světě, proč by se měl měnit u nás?

05:29

Když vypráví nápověda

Vydává: Český rozhlas

Spisovatelka, publicistka a nápověda pražského Činoherního klubu, Irena Fuchsová, čte své povídky a fejetony ze života a o životě.

Web

Před týdnem 05:23

Irena Fuchsová: Vzala sis už prášky?

Dneska je Den matek. Budu vám proto vypravovat o dvou ženách - matkách. Mám pětadevadesátiletou tchyni, která žije v Jablonci nad Nisou, a i když sama není, nejradši si telefonuje se svojí dvaasedmdesátiletou Irenčičkou z Kolína.

Před 2 týdny 05:26

Irena Fuchsová: Kouzelné slůvko

Divadelní hra, Nebezpečné vztahy měla v Činoherním klubu premiéru 11. ledna 2006. V roli paní de Rosemonde se v průběhu několika let vystřídaly čtyři dámy, dříve narozené. Alena Vránová, Viola Zinková, Bibiana Šimonová a Kateřina Frýbová.

Před 3 týdny 05:46

Irena Fuchsová: Intelektuálové

Když mi bylo kolem dvaceti let, chodila jsem do kina s kamarády Jirkou a Zdeňkem. Koncem šedesátých a začátkem sedmdesátých let jsme mohli vidět v kinech doslova lahůdky!

17. duben 2022 05:06

Irena Fuchsová: Čest rodiny

Vzpomínám si, když jsem byla dítě, jak babička se svojí sestrou Babetou a s mojí maminkou a s tetami, probíraly kolínské rodiny. Byly to doslova ságy!

10. duben 2022 06:05

Irena Fuchsová: Cmuk

„Ty jsi můj nejmilejší pan režisér,“ pochválila jsem Martina Čičváka, když mě pustil ze zkoušky v Činoherním klubu o hodinu dřív na vlak. Náš slovenský pan režisér se ale zatvářil pochybovačně.

3. duben 2022 07:01

Irena Fuchsová: Mordová rokle

„A rohlík stál třicet haléřů!“ „Já milovala francouzský salát, deset deka stálo korunu a patnáct haléřů!“ „A polský salám! Na tom jsem v roce 1967 odmaturovala!“ „A pamatujete se na mejdlíčka? Ty v cukrárně? Ty jsem milovala!“ Takhle nedávno vzpomínala na kolínském nádraží skupinka seniorek - turistek, a já si zavzpomínala také.

27. březen 2022 05:20

Irena Fuchsová: Bumerang

Věříte, že se k vám bumerang může vrátit až po padesáti letech? Budete sice stát na stejném místě, odkud jste ho hodili od sebe, ale ruka, kterou po něm sáhnete teď, bude o padesát let starší. A nejenom ruka...

20. březen 2022 07:08

Irena Fuchsová: Co mi dal nebo vzal uplynulý rok

Všude, kde žije víc lidí pohromadě, je někdo, kdo z jejich řady vybočil a zasloužil si tak jejich uznání. V Kolíně to je například Josef Svatopluk Machar, básník, fejetonista, prozaik, publicista a politik. Narodil se v roce 1864 a zemřel před osmdesáti lety, v roce 1942.

13. březen 2022 05:05

Irena Fuchsová: Šťastné vdovy

Když jsem tuhle knihu nezapomenutelných povídek od italského autora četla, bylo mi asi deset let. „Mária se nemohla dočkat, až bude šťastná vdova a bude chodit s ostatními vdovami k pumpě pro vodu a bude tam s nimi klábosit…“

6. březen 2022 06:10

Irena Fuchsová: Můj vietnamský Ftipálek

S úsměvem jde všechno líp, to víme všichni. Nicméně někdy nám ani úsměv nepomůže... Večerka, kterou mám kousek od domu, zachraňuje celé naše malé sídliště. Abych byla konkrétní, zachraňují nás vietnamští manželé kolem čtyřicítky s Ftipálkem.