Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 47910. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Když už ani hladové děti nemají sílu plakat. Afriku zabíjí klimatická krize

Analýza Natálie Sousa: Klimatická změna tvrdě dopadá na region Afrického rohu. Jak popsali pro Seznam Zprávy pracovníci přímo z terénu, bezprecedentní sucho a absence dešťů představují pro životy Somálců a Etiopanů katastrofu.

07:42

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1569Včera 07:54

Těžké kamiony dál ničí dálnice. Průkopnické váhy za desítky milionů neplní účel

Článek Martiny Machové a Tomáše Svobody. Nedotažené vysokorychlostní vážení aut na dálnicích v květnu kritizoval Nejvyšší kontrolní úřad. Podle zjištění Seznam Zpráv se v závěru roku situace navzdory slibům silničářů ještě zhoršila. Mají chránit české dálnice před přetíženými auty. „Všechny bychom v tomto roce chtěli mít v plnohodnotném provozu,“ tvrdil sebevědomě ve svém podcastu již v dubnu tohoto roku šéf Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240803] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1568Včera 04:00

Češi na sobě nechají dříví štípat. Rekordní chudnutí hodnotí jako „střední“

Článek Jiřího Nádoby. Češi hodnotí inflaci s menším vztekem než zbytek Evropy. I když v tuzemsku byla ve skutečnosti vyšší než jinde, ukázal průzkum EU. Málokoho v EU potrápila inflace tak výrazně jako Českou republiku. Když však mají Češi říct, jak růst cen sami vnímají, volí překvapivě mírná slova. Jako by se jich rekordní zchudnutí zas tak netýkalo. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240846] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1567Včera 05:24

Skrytý háček v úsporném balíčku. Rodiče budou platit daň z firemní školky

Článek Lucie Stuchlíkové. Podle úsporného balíčku jsou firemní školky zaměstnaneckým benefitem, který se má nově danit. Kvůli nedostatku míst ve státních školkách je přitom firemní zařízení pro řadu rodin jediná možnost. Rodiče dětí, které chodí do firemní školky, příští rok pravděpodobně překvapí pohled na výplatní pásku. Zjistí totiž, že se jim zvýšily daně. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240701] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1566Včera 08:37

Analýza: Kreml už píše scénář dalšího Putinova triumfu

Analýza Anny Hrdinové. Ve stínu vlekoucí se a hlavně nikterak úspěšné války čekají Rusko začátkem roku prezidentské volby. Ačkoliv Vladimir Putin dosud neohlásil kandidaturu, už se čile pracuje na tom, aby v čele země stál i dalších šest let. Vlekoucí se válka na Ukrajině, pochod Vagnerovy skupiny na Moskvu a západní sankce komplikující život Rusů. Za poslední měsíce ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi mohla podrazit nohy řada událostí. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240561] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1565Včera 09:21

Specialita Blažkova náměstka: Porcování veřejných zakázek na Silvestra

Článek napsali Adéla Jelínková a Lukáš Valášek. Náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav (ODS) umí sedět na dvou židlích zároveň. Vedle funkce náměstka řídí i krajský domov seniorů. Jak plyne z pátrání Seznam Zpráv, porcuje tam zakázky, které míří ke sponzorům ODS. Ještě než Seznam Zprávy informovaly, že ředitel insolvenčního odboru Ministerstva spravedlnosti Jan Benýšek na něj podal protikorupční podnět, měl náměstek rezortu Antonín Stanislav pod sebou i agendu střetu zájmů a boje proti korupci. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240530] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1565Před dvěma dny 08:09

Z pruhů pro cyklisty si řidiči udělali parkoviště. Kde je policie, zuří lidé

Článek Vojtěcha Blažka. „Proč se to neudělalo pořádně? A kde je policie?“ ptají se místní. Na mysli mají zpackané nové cyklopruhy, které slouží především jako parkoviště. Radní za Prahu 1 slibuje nápravu. Měl to být moderní městský bulvár s širokými chodníky, stromy, travnatými pásy, parkováním v zálivech a širokými cyklopruhy. Jenže zbrusu nová ulice Na Florenci budí podobné emoce jako přilehlé budovy od světoznámého studia Zaha Hadid Architects. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240647] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1555Před dvěma dny 03:23

Pavlův Hrad platí další peníze za Zemanovu éru

Článek Radka Nohla. Finanční úřad ještě v éře Miloše Zemana vyměřil Hradu pokutu za to, že si Zeman nechal v soukromém sporu platit advokáta z veřejných peněz. Za nového prezidenta se Hrad proti tomu neohradil a teď musí doplatit k pokutě i penále. Jedno z pochybení Hradu z éry prezidenta Miloše Zemana má další finanční dohru pro administrativu jeho nástupce Petra Pavla. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240319] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1563Před dvěma dny 04:14

Nebezpečný únik z Babišovy chemičky: inspekce nově zmírnila původní pokutu

Článek Radka Nohla. Ministerstvo životního prostředí řeklo, že firma Precheza patřící Agrofertu dostala za havárii z podzimu 2014 pokutu 500 tisíc. Teď měl rezort ministra Petra Hladíka rozhodnout o odvolání. Ale své rozhodnutí odkládá na neurčito. Česká inspekce životního prostředí změnila původně stanovenou výši pokuty pro společnost Precheza, jejíž provoz podle inspektorů ohrozil desítky tisíc obyvatel Přerova. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240559] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1564Před třemi dny 10:44

Pod čarou: Víra v soběstačnost je naivní. Život nám zlepší jen jiní lidé

Newsletter Matouše Hrdiny: Když realita neodpovídá našim přáním a touhám, můžeme se s tím smířit nebo aktivně usilovat o změnu. Jsou ale i lidé, kteří zkrátka jen trochu upraví své vnímání. Dnešní Pod čarou tak zkoumá, proč jsou stále tak populární snahy o ohýbání reality silou vůle. Když jsem téměř před dvěma lety psal o tom, jak se mezi lidmi rozmáhají různé formy magického myšlení, nenapadlo by mě, v jaké síle se tahle móda bude držet dodnes. Tehdy bylo slovem dne manifestování (tedy změna světa silou myšlenky), neméně populární byla i astrologie či nejrůznější formy praktické magie. Tyto evergreeny se drží dodnes, ale k projevům spirituálního obratu se nově přidalo také půvabné slovíčko delulu. Odvozenina od anglického slova delusional (česky snad klamný, pomýlený či mimo realitu) v memech, debatách a tiktokových videích označuje mentální proces, kterým (zejména mladí) uživatelé sami sebe přesvědčují o tom, že jejich plány prostě musí vyjít a jakékoliv potíže v práci, vztazích či jiných oblastech snadno vyřeší, protože jsou zkrátka úžasní. Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/newslettery-seznam-zprav-142756]. Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií. * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. [https://www.seznamzpravy.cz/] * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram. Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky. 

Epizoda 1563Před čtyřmi dny 06:25

Makrely a krówky. Komunisté bojují s bídou nákupními zájezdy do Polska

Reportáž Michaely Rambouskové a Michala Turka. Fialova drahota v ČR? Pojeďte s námi do Polska! Letáček okresního výboru KSČM v Nymburce vypadal slibně. Seznam Zprávy se proto rozhodly nabídky využít a se středočeskými komunisty na předvánoční nákupy vyrazit. Za dob vlády KSČ před rokem 1989 nebylo úplně jednoduché se do Polska dostat, byť země byla součástí východního socialistického bloku. Nyní chtějí středočeští komunisté právě výpravou k severnímu sousedovi bojovat proti současné vládě. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240802] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.