Dataři
30. srpen 2018

Poslechněte si podcast: Když stát prodává data: Jediný, kdo za mapy platí dvakrát, je občan

Kde si legálně stáhnout tuzemské mapy? Co dostanete zadarmo a za co musíte platit? O dostupnosti českých mapových dat s analytikem ČÚZK Michalem Medem.

29:58

Dataři

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory s lidmi, kteří v Česku podporují otevřená data.

Web

6. prosinec 2019 20:33

Znám vaše příští heslo, říká bezpečnostní expert Špaček. Pomůže i obyčejný notýsek

Co se dá vyčíst z databází přihlašovacích údajů, které kolují na internetu? A jak se lépe zabezpečit při pobytu na síti? Na to odpovídá bezpečnostní expert Michal Špaček.

24. říjen 2019 26:14

Bioakustik Belfín: ptáci mají dialekty, asi jako Pražáci nebo Ostraváci

K čemu je výzkum zvířecích hlasů? A kdy váš mobil pozná, který pták zpívá za oknem? Odpovídá Ondřej Belfín, který studuje biologii na Univerzitě Karlově.

10. říjen 2019 38:25

„Zdravotnická data jsme spojili, příští rok začneme zveřejňovat,“ říká ředitel ÚZISu Ladislav Dušek

Od roku 2014 spojují analytici ministerstva zdravotnictví klíčová zdravotnická data v jediném systému – NZISu. V příštím roce by měla přijít otevřená data.

26. září 2019 38:05

Rozděleni statistikou: Sociologové Prokop a Buchtík vysvětlují, jak vznikal unikátní výzkum

Proč se tuzemská společnost dělí zrovna na šest tříd? A kolik lidí sociologové při projektu Rozděleni svobodu vyzpovídali? Odpovídají Daniel Prokop a Martin Buchtík.

12. září 2019 16:43

Díky datům zadarmo jsme ušetřili, říká Čtyroký z pražského Institutu plánování a rozvoje

Pražští plánovači v roce 2015 zdarma zveřejnili městská prostorová data. Co je k tomu vedlo? A udělali by to znovu? Odpovídá šéf sekce prostorových informací Jiří Čtyroký.

15. srpen 2019 25:07

Amatéři nastoupí, když chybí veřejná služba, říká hobby meteorolog

Co měří volnočasoví meteorologové? Kde jsou k dispozici historické záznamy o počasí? A jak se zaměřují údery blesků? Michal Denár představuje amatérskou meteorologii.

17. červenec 2019 23:01

Hábl: Dřív to šlo zadarmo, teď exekutoři účtují za data o exekucích 60 tisíc

Proč exekutoři nechtějí zveřejňovat, kde je kolik dlužníků? Kdo může za chyby v databázi exekucí? A jak se dítě zadluží? Rozhovor s autorem Mapy exekucí Radkem Háblem.

3. červenec 2019 32:54

Plošné sledování mobilů? Je to děravý cedník, ve kterém uvíznou hlavně ti, co nemají důvod se bránit, říká právník Vobořil

Ústavní soud posvětil aktuální praxi, kdy mobilní operátoři musí půl roku zpětně uchovávat informace o pohybu svých zákazníků a o tom, s kým si volali a psali.

13. červen 2019 25:14

Jiří Skuhrovec: Kompletně sečíst dotace je prakticky nemožné

Kde všude jsou roztroušené informace o dotacích, zakázkách nebo darech politickým stranám vysvětluje Jiří Skuhrovec z EconLabu.

16. květen 2019 22:31

Analytik Kokeš: Je v zájmu státu, aby nám své databáze vysvětlil

Proč je při interpretaci státních databází nezbytná doménová znalost? A kde hledat informace o finančních výdajích státu?