Dobré dopoledne
19. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Když se ztratí z nebe jedna hvězda…

Když se ztratí z nebe jedna hvězda…

02:50

Dobré dopoledne

Vydává: Český rozhlas

Známé osobnosti, zdravý životní styl, móda, cestování, regionální informace, poradna.

Web

Včera 18:25

Snaha prodat nemovitost za příliš vysokou cenu může prodávající připravit o velkou část peněz

Realitní trh se nezastaví, i když od června loňského roku zpomaluje. Makléři zaznamenali menší poptávku po nemovitostech, vzrůstá ale jejich nabídka. Kupující tak mají z čeho vybírat. Naopak prodávající musejí počítat s nižší prodejní cenou.

Před dvěma dny 24:50

Hravost je možné trénovat, cvičit ji je možné i cestou do práce

Na kontě má už přes 60 knih a každý rok přidá tři až čtyři další. Komiksový kreslíř, herec a režisér Petr Kopl vytváří mimo jiné náčrtníky, které mají lidem pomoct rozvíjet jejich fantazii. Inspirace podle něj leží všude, i na ulici, jen je potřeba se naučit s ní pracovat.

Před pěti dny 19:26

Chci dávat naději, stejně jako ukazovat horší dny, říká Andrea Chaloupková, která překonala rakovinu

Byly časy, kdy se jí zdálo nejdůležitější mít dokonalou postavu, dlouhé vlasy a krásnou tvář. To vše se ale změnilo, když do jejího života před pár lety vstoupila rakovina. Andrea Chaloupková je nejen životní bojovníci, ale pro mnohé onkologické pacientky velkou oporou a vzorem.

Před šesti dny 23:10

Před deseti lety se chtěli lidé učit cizí jazyk v individuálních lekcích, po covidu se to změnilo

Pro výuku cizího jazyka je nejlepší odjet do zahraničí a ideálně se tam nestýkat s nikým, kdo mluví česky. Roční pobyt v Kanadě na konci devadesátých let minulého století hodnotí majitelka největší jazykové školy v Třebíči Dita Tománková jako nejlepší školu svého života.

Před týdnem 17:03

Publikum v Pelhřimově miluje divadlo a metal, každé město potřebuje svůj vlastní kulturní mix

Nejtěžší zásah utrpěla kultura v letech 2020 a 2021, v období COVIDu. Další rok lidem trvalo, než se k ní vrátili. A i dnes se stále chovají jinak. Například lístky kupují na poslední chvíli. Stále čekají, že se něco přihodí. O nejnáročnějším období své dvacetileté kariéry i vizích do budoucna mluvil ve vysílání Českého rozhlasu Vysočina ředitel Kulturních zařízení města Pelhřimov Martin Ecler.

Před týdnem 20:48

Obchodní domy s módou pro ni nejsou konkurencí, její zákaznice chtějí originalitu

Módní návrhář musí být tak trochu i psycholog. Někdy je zákaznicím potřeba vysvětlit, že šaty, které viděly na modelce, pro ně nejsou vhodné. Když zvolí jiný střih, můžou vypadat ještě lépe. I to zmínila v rozhovoru s Helou Dvořákovou jihlavská módní návrhářka Šárka Moravová.

Před týdnem 21:06

V České republice aktuálně schází přibližně šedesát tisíc dárců krve, stoupá i jejich průměrný věk

Dárci krve jsou nedoceněnou skupinou. V Česku jich aktuálně chybí až šedesát tisíc. Jaké musí splňovat podmínky a jak je to s darováním kostní dřeně. I o tom v pondělním Dobrém dopoledni mluvila Hela Dvořáková s bioanalytičkou Nemocnice Jihlava Martinou Šťávovou.

Před týdnem 22:35

Svoji 7 let starou knihu Šlápoty přirovnává spisovatel Jiří Čáslavský k terapii

Rodák z Lipnice nad Sázavou, v 90. letech vedoucí filmového klubu oko v Havlíčkově Brodě, dlouhé roky působil u drah a navíc je sběratelem filmových promítaček, kterých vlastní přes 50 kusů. Je spisovatelem a ve své filmové maringotce procestoval republiku a pouštěl filmy na náměstích i v letních kinech. Činorodý Jiří Čáslavský byl hostem Hely Dvořákové ve vysílání Českého rozhlasu Vysočina.

Před týdnem 22:20

Hypotéka je jediný smysluplný typ úvěru, tu reverzní bychom ale měli důkladně zvážit

Před každou půjčkou je potřeba zvážit, na co peníze potřebuji. Zhodnotit, kolik peněz zaplatím navíc na úrocích a poplatcích a jakou hodnotu za ně dostanu. Hypotéky, úvěry a půjčky byly tématem čtvrtečního rozhovoru Hely Dvořákové s finančním poradcem Josefem Šimonem.

Před 2 týdny 21:13

Ne vše, co napíšu do erotické povídky, jsem prožila, usmívá se třebíčská spisovatelka Marie Špačková

Povídky pro dospělé i knihy pro děti píše autorka Marie Špačková z Třebíče. Letos v březnu vyjde její už v pořadí 10. kniha Pohádky z České Kanady dvě. V dopoledním rozhovoru s Helou Dvořákovou mluvila o muzikoterapii, které se ještě před lety věnovala, ale došlo i na otázku její energické povahy, díky které absolvovala seskok padákem, let balonem a další netradiční aktivity.