7. červen 2022

Poslechněte si podcast: Když se vrátí dvoumetrový habán, který pořád sportuje, je to prostě radost, říká zakladatel Meťáku

Sportuje celá rodina. A zasloužila se i o záchranu sportovní haly v areálu Meteor v Českých Budějovicích v městské části Rožnov. Florbalový trenér Ivan Janoušek kdysi vykoupil halu z exekuce a založil na takzvaném Meťáku stejnojmenný sportovní klub. Je v něm hospodářem, jeho žena předsedkyní, dcery Jana a Zdenka trénují děti a mládež, zeť se stará o marketing.

29:35

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Včera 34:05

Odmítání lásky je následkem jejího mnohonásobného zrazení

Věznice jsou plné lidí, kteří v útlém dětství zažívali hluboká traumata - týrání, zneužívání, dlouhodobé zanedbávání.

Před třemi dny 35:17

My nebyli rivalové, my se doplňovali, vzpomíná Karel Kahovec na Petra Nováka, po němž zdědil kapelu

Na kytaru se naučil sám, cvičil na ni až šest hodin denně. Jako mladík začal hrát rokenrol s Hell's Devils, později prošel třeba kapelami Matadors nebo Country Beat Jiřího Brabce. Ve skupině Flamengo se poprvé setkal s Petrem Novákem, ten ho ke spolupráci znovu přizval i po revoluci: do George & Beathovens. Karel Kahovec, zpěvák, kytarista a skladatel, dnes hrdě nese odkaz kolegy a kamaráda Petra Nováka.

Před čtyřmi dny 31:26

Paralympijská medaile jako třešnička na dortu

Je olympijským vítězem, vícenásobným mistrem světa i pokořitelem světových rekordů v paraplavání. Sudičky mu přitom do života nadělily těžký handicap. Náš krajan Arnošt Petráček ho překonává s úsměvem a s úspěchem...

Před týdnem 30:58

Musím páníčka zachránit! Jak rozumět zvířatům, učí chovatelka a lektorka práce s domácími mazlíčky

Gabriela Mařáková Železná pracovala jako produkční v rádiu, živila se jako modelka i jako fotografka. Nic z toho ale nebylo ono. Až ji jednoho dne napadlo, že bude dělat to, co umí nejlíp – starat se o zvířata. A tak založila zoo butik a začala zákazníkům radit, jak pečovat o domácí mazlíčky.

Před týdnem 30:32

Seniorů mezi oběťmi dopravních nehod přibývá. Kdy je čas sedadlo řidiče definitivně opustit?

Řidiči na obou pólech věkového spektra jsou nejvíce nebezpeční sobě i jiným. Zatímco nezkušený mladík neodhadne situaci a má sklon riskovat, senior je někdy opatrný až moc. Výsledkem obojího mohou být vážné dopravní nehody. Aby se smrtelné následky přiblížily nule, o to usiluje platforma Vize nula, jejímž předsedou je dopravní expert Roman Budský.

Před týdnem 27:23

Najezdil tisíce kilometrů zapřažen za psy. Zaujal díky nim budoucí ženu, ale také spal v minus 44

Sedm desítek psů má na svém ranči Jihočech Pavel Kučera. Ne z rozmaru, ale jako profesionální chovatel a zejména musher, tedy ten, kdo jezdí zasněženou krajinou se psím spřežením. Jezdit se dá i na suchu s károu, například při podzimním tréninku, musherský sport má ale také své cyklo, ski nebo koloběžkové či běžecké odnože.

Před týdnem 29:17

Bezmoc v Metlách, tisíce evakuovaných, dlouhá likvidace škod, vzpomíná hasič na povodně roku 2002

Stejně jako se symbolem povodní v roce 1997 staly moravské Troubky, tak si ničivé záplavy z roku 2002 spojujeme s jihočeskými Metlami. Obec na Blatensku smetla voda z tamních rybníků. A záchranáři proti tomu byli bezbranní, jak vzpomíná hasič Martin Sviták, dnes zástupce ředitele Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.

Před 2 týdny 28:29

Plaval jedenáct hodin v moři. I když se mu udělalo špatně, nevzdal to a zdolal kanál La Manche

Zapsal se do knihy rekordů coby nejmladší český plavec, který zdolal vody mezi Francií a Anglií. Před patnácti lety, v srpnu roku 2007 přeplaval Filip Pytel kanál La Manche. Bylo mu tehdy 18 let. Úsek dlouhý 39,6 kilometrů zvládl za 11 hodin a 3 minuty.

Před 2 týdny 25:43

Husákovy děti chtějí stabilitu, generace Z vidět v práci smysl. Nové trendy ovlivňují pracovní trh

Nejnižší míru nezaměstnanosti v Evropské unii má Česká republika, za námi jsou Polsko a Německo. Naopak z hlediska výše platů jsme na opačné straně spektra, při přepočtu na euro na sedmém místě od konce, jak uvádí Dana Feferlová, ředitelka Jihočeské společnosti pro rozvoj lidských zdrojů. Nové trendy ale podle ní na český pracovní trh postupně přichází, například mnozí zaměstnavatelé už běžně nabízí zkrácené úvazky.

Před 2 týdny 27:13

K lékaři v pracovní době můžete, ale jen do nejbližšího zařízení. Pravidla pro home office nejsou

Co dělat při ztrátě zaměstnání? Máme nárok na návštěvu lékaře v pracovní době? Jak dlouhá může být zkušební doba? Mohou zaměstnanci požadovat home office, i když firma práci z domova odmítá? Na časté otázky týkající se pracovně-právních vztahů odpovídá Tomáš Smolík z D.A.S. pojišťovny právní ochrany.