- Podcasty
- Když se řekne Dismaňák

Poslechněte si podcast: Choreografka Eva Zetová: Na táboře jednou začal hořet les a pan režisér Disman vyrazil hasit osobně
Na první tábor s Dismanovým souborem jela v roce 1945. O rok později se zúčastnila legendárního tříměsíčního zájezdu do poválečné Británie, silné vzpomínky má ale i na zkoušky v rozhlase. Poslechněte si, jak na dětství v DRDS vzpomíná choreografka, pedagožka a tanečnice Eva Zetová. Rozhovor vedli Luisa Jirsová, Vojta Černý, Viola Čižinská, Sára Faltová, Zola Neradová a Fabian Mareš.
Když se řekne Dismaňák
Dismanův rozhlasový dětský soubor letos slaví 90. výročí od svého založení. U příležitosti vzácného jubilea vznikla speciální série rozhovorů s více či méně známými absolventy.
Konzultant operačních systémů Martin Wiener: Naše souborová generace se dodnes schází každý měsíc
Cestu souborem mu z části prošlápl bratr Pavel, většinu ale zvládl konzultant operačních systémů Martin Wiener sám. V DRDS aktivně působil patnáct let, Dismanův soubor ho ale provází celým životem. Seznámil se v něm se svou manželkou, Dismaňák navštěvovaly obě jeho dcery a se svými kamarády se dodnes pravidelně schází. I to uslyšíte v rozhovoru, který vedli Jakub Kubát, Žofka Hánová, Madlen Fleglová, Elsa Máchalová, Josefína Máchalová, Magdalena Müller a Viola Čižinská.
Pedagog Daniel Pražák: Jak správně mluvit se snažím žáky naučit i v hodinách přírodopisu
Když začal Daniel Pražák učit na druhém stupni, pochopil, proč kdysi sbormistryně DRDS Zdena Fleglová říkala, že nejstrašnějším zvukem na světě je dívčí pubertální smích. Na Dismaňák si ale před tabulí vzpomene třeba i při hodinách dějepisu, jeho nejsilnější souborové zážitky se totiž pojí s dětskou operou Brundibár. To a mnohem víc uslyšíte v rozhovoru, který vedli Kristýna Šobíšková, Šimon Fridrichovský, Amálka Hánová, Lota Dvořáková a Luisa Jirsová.
Alexandra a Martin Luhanovi: Dismanův soubor nás oba formoval profesně i lidsky
Svatby jsou nedílnou součástí letních soustředění DRDS a prošla si jimi většina členů. Některá Dismančata to ale společně dotáhla i před skutečný oltář. Mezi ně patří i Alexandra a Martin Luhanovi, kterým v souboru neřekneme jinak než Aška a Steve. Jak se člověk cítí, když o jeho hlasovém projevu vznikne bakalářská práce, nebo jak může režie dětského divadla pomoct budoucí pedagožce, uslyšíte v rozhovoru, který vedl Josef Kaňka.
Dabéři Robin Pařík a Jiří Köhler: Dabovali jsme hromadu kamení nebo filozofující kaviár
Potřeba odskočit si na toaletu během představení může být někdy ještě napínavější než fiktivní reportáž o táborových kuchařkách, které vaří guláš z dětského masa. Kdo nevěří, toho dabéři a dabingoví režiséři Jiří Köhler s Robinem paříkem vzápětí přesvědčí. V rozhovoru ale uslyšíte třeba i romantický dialog mezi filozofujícím kaviárem a hromadou kamení. Moderovali Damian Tembo, Doris Čápová, Mikuláš Čížek a Jakub Král.
Filmaři Daria a Radim Špačkovi: Základům slušného chování jsme se učili doma i na táboře s DRDS
Jako dítě si Radim Špaček jednou ve studiu pustil pusu na špacír, aniž by tušil, že za režijním sklem slyší sbormistr Berger každé jeho slovo. Jeho sestra Daria pak zažila podobně nepříjemnou situaci u táborových toalet. Dnes se sourozenci Špačkovi věnují filmové režii a produkci. Rozhovor s nimi vedli Matěj Svoboda, Teodor Sláma, Emilka Páclová a Zola Neradová.
Zpěvačka a PR manažerka Markéta Broumová: Vystoupení s Michaelem Jacksonem mi spolužáci nevěřili
Na vystupování byla z Dismanova souboru odjakživa zvyklá. Když se ale dozvěděla, že bude stát na pódiu před více než statisícem diváků s Michaelem Jacksonem, spadla jí čelist. V hudebním světe se Markéta Broumová pohybuje pořád. Zpívá v kapele Nano a je členkou pořadatelského týmu festivalu Mighty Sounds. To a mnohem víc uslyšíte v rozhovoru, který vedli Žofka Hánová, Johanka Racková, Damian Tembo, Jára Šťastný a Violka Čižinská.
Moderátor Marek Eben: Ze zkoušek jsme chodili na chleba s hořčicí
Když byl malý, měl díky účinkování v rozhlase pocit, že je velký. Teď, když je Marek Eben jedním z nejuznávanějších českých moderátorů, by si občas přál být zase malý. V rozhovoru se ale rozpovídal i o prvních láskách, odporu k natáčení Vondrových nebo legendárním chlebu s hořčicí z rozhlasové kantýny. Otázky si připravili Vojta Černý, Žofka Hánová, Melichar Gojda a Sofi Lily Boor.
Dispečer sanitní služby Filip Žák: Dismaňák mě ve škole tahal z průšvihů
V rozhlasovém studiu se jako dítě mohl učit třeba od mistrů Peška nebo Trojana. Své zkušenosti pak mimo jiné využil ve škole, kde ho recitace tahala z průšvihů. Dnes ale dispečer sanitní služby Filip Žák převážně tahá z průšvihů ostatní. To a mnohem víc uslyšíte v rozhovoru, který vedli Viola Čižinská, Prokop Holiš, Zola Neradová a Teodor Sláma.
Spisovatelka Tereza Boučková: Táta si nepřál, abychom do souboru chodili
Na táboře s Dismaňákem si vyhlédla v rohu koště a hrála si, že je to její manžel. V té době ještě netušila, že se kvůli normalizačnímu režimu bude se smetákem setkávat denně. Spisovatelku Terezu Boučkovou ale uslyšíte vyprávět třeba i o tom, jak jí krátká zkušenost z DRDS pomohla při hraní v utajovaném bytovém divadle. Rozhovor vedli Matěj Svoboda, Dan Mojžíš, Viktor Hylena a Šimon Šafránek.
Herec a hudebník Jiří Konvalinka: V Dismaňáku je těžké rozeznat, co je divadlo a co realita
Ve fotbalovém derby mezi Dismaňákem a vedlejším táborem Ředkovcem patřil vždy k nejužitečnějším hráčům. Svůj profesní život ale Jiří Konvalinka nakonec stočil k umění. Jako hudebníka ho můžete znát například z projektů Mutanti Hledaj Východisko nebo Vložte Kočku a coby herec se na filmovém place objevil třeba i vedle Madse Mikkelsena. To a mnohem víc uslyšíte v rozhovoru, který vedli Kristýna Šobíšková, Emilka Páclová a Tonička Bejčková.