Hovory
9. duben 2023

Poslechněte si podcast: Když se na Bílou sobotu zas rozezvučí všechny zvony, možná uslyšíte, co zvěstují, říká zvoník

„Lidé se od pradávna zabývali tím, jak vychází a zapadá Slunce, protože to dělilo den a noc. I Velikonoce svým způsobem začínají až v podvečer. Je to spojeno i s tím, když na jaře poprvé Slunce vystoupá a začíná rovnodennost. V tu chvíli je tady po zimě úplně jiný čas a ožívá příroda. Když si odmyslím ,detaily‘ v posunech kalendáře během staletí, tak i my prožíváme ten samý čas jako naši předci,“ myslí si Tomáš Stařecký, hlavní zvoník Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

23:30

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Včera 23:14

Jedno oko se dívá a druhé cítí. To mi vždy pomáhá, přiznává sběratel a diplomat Uttendorfský

Lékař, diplomat a sběratel Oldřich Uttendorfský se za války narodil českým rodičům v Indonésii. Když mu bylo jedenáct, odjel do školy v Nizozemsku. „Díky přísné výchově v klášteře v sobě dodnes mám řád, což mi v životě ohromně pomohlo,“ říká. „Dodnes to mám tak, že disciplínu dodržuji na minutu – i kdyby to měla být schůzka třeba v Tokiu. V klášteře mě naučili poslušnost a zodpovědnost, což v nepříjemných situacích člověku pomáhá.“

Před dvěma dny 23:57

Les je pro děti to nejpřirozenější prostředí, tvrdí spoluzakladatelka lesního klubu Pramínek

Spoluzakladatelka lesního klubu Pramínek na Říčansku Olga Jarkovská tvrdí, že začátky před 12 lety byly „punkové“. Dnes ale mají tři třídy po šestnácti dětech, kterým se věnují „průvodci“, což jsou muži i ženy. Zařízení je členem Asociace lesních mateřských školek a certifikovaným lesním klubem. Podle Jarkovské je les pro děti tím nejpřirozenějším prostředím, v jakém může vyrůstat.

Před čtyřmi dny 23:49

Český animovaný film pro děti je něco mimořádného, říká umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu

„Letos se chceme hodně zaměřit na teenagery – a trochu jsme s tím koketovali už loni,“ popisuje umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu Markéta Pášmová. „Této skupině je totiž velmi těžké nabídnout něco, co by je zajímalo, něco, co by chtěli vidět. A tak jsme si řekli, že zkusíme letos webové seriály, protože tohle už konzumují,“ dodává.

Před pěti dny 24:01

Talent je drzý a arogantní. Až zkušenost člověku našeptá, ať není tak namyšlený, říká režisér Deák

„Je veselé a zábavné poslouchat herce, když o vás mluví. Mě to strašně baví – a když vás mají rádi, tak si z vás umí dělat úžasnou legraci. To rád poslouchám, protože se vidím z jiného úhlu,“ popisuje režisér a umělecký šéf Vinohradského divadla Juraj Deák. „Při práci jsem asi hodně temperamentní, někdy trpělivý, někdy ne. Taky jsem občas nepříjemný, provokuji, ale snažím se, aby to ty mé herce vždy bavilo. Aby věděli, proč se co děje,“ dodává.

Před šesti dny 24:00

Česká zkušenost s Ruskem je historicky víc negativní než ta slovenská, upozorňuje historik Junek

Válka na Ukrajině společnost rozděluje, ale ještě vyostřenější je stav slovenské společnosti, tvrdí historik Marek Junek. „Teď si jen musíme položit otázku, jestli rozdělení nemá hlubší kořeny. Když se podíváte na slovenskou společnost jen v době pandemie covidu-19, rozdělení bylo ještě daleko větší než u nás… Je to něco, co slovenskou společnost provází celé dějiny, celou existenci samostatné Slovenské republiky,“ říká.

Před týdnem 23:46

Fascinuje mě, jak se neumíme poučit z minulosti, myslí si historička Čapková

„Dějiny mě zajímají a fascinují z mnoha důvodů – je to o způsobu uvažování, o procesech, které jsou kořeny toho, co vidíme dnes. Já se do archivů vždy těším, především když mám nastudovat nějaké osobní dokumenty, korespondenci, dopisy někoho třeba i úřadům. Tam je totiž vidět uvažování lidí a fascinuje mne na tom to, jak často jsou tyto situace podobné dnešku a zároveň, jak se neumíme poučit z minulosti,“ říká historička Kateřina Čapková.

Před týdnem 22:52

Revma není nemoc, ale revmatoidní artritida je závažná autoimunitní choroba, říká lékař

Revma není diagnóza – je to v laické společnosti velmi rozšířený termín, ale nemoc to není. Revmatologové mají v ordinacích pacienty s asi 200 diagnózami, převažují ty zánětlivé autoimunitní, jako je revmatoidní artritida. „Je to závažné onemocnění poškozující klouby pacientů, většinu z nich už umíme léčit,“ tvrdí revmatolog Petr Němec.

Před týdnem 24:01

Poezie je u nás na vysoké úrovni, tvrdí vydavatel Podhradský

Daniel Podhradský před 30 lety založil nakladatelství Dauphin, protože miluje poezii, která ho dokáže povznést. Tvrdí, že my Češi obecně máme poezii na vysoké úrovni. Poslechněte si Hovory s mužem, který se po letech v lesnictví rozhodl založit nakladatelství a podnikat v úplně jiné oblasti, než léta pracoval.

Před týdnem 23:23

Na Everestu jsem přišel o vrcholový výstup i o šestku vlevo nahoře, vzpomíná horolezec Švaříček

Dobrodruh, horolezec a spisovatel Rudolf Švaříček přiznává, že láskou je Indonésie, ostrov Nová Guinea a Himálaje. „Mému srdci nejblíže byla vždy hora Puncak Mandala v Nové Guineji, která byla ještě na přelomu milénia i v těch nejlepších leteckých mapách jen bílá plocha, a to i v detailu. Na hoře je totiž jen ledovec a sníh. To byl pro mne asi ten zásadní vrchol, což byl výstup na panenskou horu,“ popisuje v pořadu Hovory.

Před týdnem 24:05

Tělo se nemocí snaží říct, že něco ve vašem životě není v pořádku, naznačuje dermatoložka

Kožní lékařka Júlia Černohorská se na každou nemoc dívá jako na celostní problém. Motivuje pacienty, aby poslouchali své tělo, které se jim nemocí snaží říct, že něco v jejich životě není v pořádku. „Mně v dermatologii přišlo, že to nemůže být jen tak a zničehonic vznikne nějaká nemoc, ekzém, lupénka – a táhne se s tím člověkem celý život. Ale že za tím musí být něco víc,“ popisuje v pořadu Hovory.