Tady to znám
30. září 2022

Poslechněte si podcast: Když se doma v Podolance podívám z okna, není tam nic než příroda, říká muzikálový herec Jan Kříž

Jan Kříž chtěl odjakživa stát na jevišti. Nejdřív vystudoval scénografii a později se stal uznávaným muzikálovým hercem. A protože celé své dětství prožil v bytě, snil zároveň o tom, že si jednou postaví dům. Svoji ženu, rovněž muzikálovou herečku, musel ale chvíli přemlouvat. Až když přišlo plánování dětí, bylo rozhodnuto. A tak si pořídili dům v Podolance na Praze-východ.

27:04

Tady to znám

Vydává: Český rozhlas

Pojďte s námi poznat krásná místa, o kterých naši hosté říkají: Tady to znám.

Web

Před pěti dny 23:05

Z Albertových skal u Sedlčan je úchvatný pohled na meandry Vltavy. Vyhlídek je na nich několik

Zhruba uprostřed Slapské přehrady se na jejím pravém břehu rozprostírá národní přírodní rezervace pojmenovaná Albertovy skály-Drbákov. Je to jedno z nejkrásnějších míst středního Povltaví. A to hlavně díky divoké přírodě a krásným vyhlídkám na Vltavu. A protože se tato půvabná rezervace nachází nedaleko Sedlčan, provedl nás jí ředitel Městského muzea v Sedlčanech David Hroch.

Před týdnem 23:02

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi nabízí na tři desítky letadel. Replik i originálů

Letecké muzeum Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi je plné krásných historických letadel. A také modelů, letecké techniky a spousty dalších zajímavostí a lákadel. Muzeum se pro veřejnost otevřelo v roce 2015 a od té doby pravidelně pořádá i dobové letecké dny, během kterých představuje stroje nejen na zemi, ale i ve vzduchu. Do světa aviatiky nás zavedl letecký modelář, pilot a ředitel mladoboleslavského muzea Vladimír Handlík.

Před 2 týdny 23:59

Sázava není jenom známý klášter a sklárny. Jejím středem prochází také úžasný přírodní pás

Sázava je město na Benešovsku, které leží v údolí stejnojmenné řeky. Jeho nejvýznamnější památkou je bývalý benediktinský klášter z 11. století. Sázava proslula ale také sklářským řemeslem a sklárnami se světovou značkou Kavalier. A plné zajímavostí je i okolí řeky Sázavy a i celá oblast Posázaví, po které nás v pořadu Tady to znám provedl místní kronikář Milan Štědra.

Před 3 týdny 19:52

Zámek Žleby zve do oživlé zámecké kuchyně. Sousední obora láká na vzácné bílé jeleny

Romantický zámek Žleby se nachází nedaleko Čáslavi na Kutnohorsku. Při jeho prohlídce můžete vystoupat do zámecké věže nebo sestoupit do středověkého sklepení a při zvláštních příležitostech také ochutnat vyhlášené žlebské koláče v oživlé zámecké kuchyni. A potom se můžete projít krásným a částečně i divokým zámeckým parkem a nahlédnout do obory se vzácnými bílými jeleny. Tím vším nás provedl kastelán Zámku Žleby Tomáš Řehoř.

28. duben 2023 22:11

Staré židovské město pražské představuje deset století historie. Navštívit můžete synagogy i hřbitov

Staré židovské město pražské je nevelké území rozprostírající se v lokalitě dnešní městské části Josefov. Svého času bylo největším židovským ghettem ve střední Evropě a zároveň i jedním z nejvýznamnějších. Na přelomu 19. a 20. století prošlo rozsáhlou demolicí a novou výstavbou. Z devíti synagog jich zbylo šest, namísto tří zbouraných vyrostla jedna nová. V pořadu Tady to znám nás nejenom jimi provedl předseda Židovské obce v Praze František Bányai.

21. duben 2023 22:41

Z vyhlídky Zlatý kůň je vidět na působivý velkolom Čertovy schody i na celý Český kras

Český kras je pozoruhodné území plné přírodních krás, skalních masivů, působivých vyhlídek a velkolepých vápencových lomů. Můžete se jím projít podél řeky Berounky nebo naopak vystoupat nahoru na řadu vyhlídkových míst, která vám nabídnou pohled na jednotlivé lokality tohoto území z ptačí perspektivy. O tom všem vyprávěl v pořadu Tady to znám předseda berounské organizace Českého svazu ochránců přírody Emil Šnaidauf.

14. duben 2023 18:46

Perlou Vlašimi je zámecký park s pseudogotickými branami. V zámku sídlí Muzeum Podblanicka

Vlašim je město na Benešovsku, které leží na dohled bájné hory Blaníku. Může se pochlubit rozlehlým zámkem a překrásným zámeckým parkem plným soch a pozoruhodných staveb. Kromě toho můžete ve Vlašimi navštívit i paraZOO pro handicapovaná zvířata. Anebo se vydat do nedalekých Krasovic a nahlédnout do Domu přírody Blaníku. Všemi zmíněnými místy nás provedl historik a ředitel Muzea Podblanicka Radovan Cáder.

7. duben 2023 23:57

Na hvězdárně v Ondřejově máme největší dalekohled v České republice, říká astronom Pavel Suchan

V Ondřejově na Praze-východ stojí na vrchu jménem Manda už 125 let hvězdárna. Není ovšem lidovou hvězdárnou, která nabízí pohled na noční oblohu. Přesto se do ní můžete vydat na prohlídku a uvidíte toho víc než dost. Navíc se můžete projít krásně upraveným okolním parkem. Celým areálem hvězdárny nás provedl tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd České republiky Pavel Suchan.

31. březen 2023 21:22

Lvi u nás žijí v jednom výběhu s mangustami, říká ředitel zoologické zahrady Chleby René Franěk

V roce 1997 vznikla v obci Chleby na Nymbursku malá zoologická zahrada. Postupem času se značně rozrostla a přibylo do ní mnoho nejrůznějších obyvatel. Včetně vzácných opic druhu langur duk. Hned od začátku měla zahrada významné chovatelské úspěchy. A roku 2004 se stala první oficiální nestátní zoologickou zahradou. Celým jejím pestrým areálem nás provedl její zakladatel a ředitel René Franěk.

24. březen 2023 21:10

Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích má atmosféru právě ukončeného pracovního dne horníků

Ve Vinařicích na Kladensku se uhlí začalo těžit v roce 1877. A těžilo se tam celých 120 let. Ovšem ještě než byla těžba definitivně ukončena, vznikl v tamním černouhelném dolu Mayrau působivý hornický skanzen. A my jsme se jeho prostory i někdejším těžebním provozem nechali provést pedagogem volného času Hornického skanzenu Mayrau Davidem Bergerem.