Hovory
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Když potkám vynikajícího studenta, obratem ho posílám do zahraničí, tvrdí akademik

„Zážitek z kombinování historie, dat a matematiky byl zásadní pro to, abych se věnoval ekonomii, a to místo práce v archivu,“ popisuje v Hovorech ekonom a akademik Radim Boháček. Ve své práci dokázal všechny své odbornosti zkombinovat. „Rád se vracím k historii, jsem vlastně v čase, kdy sbíráme i zpětně data, což používám pro hned několik projektů,“ říká.

22:55

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Včera 17:27

Rodičovství je zrcadlo nastavené sobě samému, říká jáhen Miencil, který vychovává adoptované dítě

Se svým partnerem vychovává adoptované dítě, které první roky prožilo v dětském domově. Jaké cesty jej zavedly do Starokatolické církve, kde dnes působí na pozici jáhna? Jaké bonusy má tato církev, kromě otevřenosti vůči LGBT lidem?

Před třemi dny 23:46

Nemoc jsem měla do 30 na háku. Šla jsem proti vlastnímu tělu, svěřuje se novinářka Kalenská

Novinářka Renata Kalenská posbírala příběhy pacientů s transplantovanými orgány. Jeden z nich byl přitom její. Doplnila jimi knižní rozhovor s transplantačním chirurgem Jiřím Froňkem. O knize Orgány nepatří do nebe si s redaktorkou Deníku N povídá v Hovorech Vladimír Kroc.

Před čtyřmi dny 24:32

Do dveří vchází nejdřív majitel, ne pes, říká zvířecí psycholog. Přidává radu, jak odnaučit úzkost

Podle zvěrolékaře a zvířecího psychologa Alexandra Skácela jde velmi snadno poznat, kde vládne v rodině „pán“ a kde pes. „Bohužel se to víc týká žen, ale když si majitel myslí, že čím na něj bude hodnější, bude hodné a víc poslouchat i to zvíře, ve skutečnosti je to přesně naopak. Například u dominantní agresivity, kde se objevuje i pokousání, je lidem potřeba vysvětlit, že i do dveří vchází nejdřív majitel, ne pes,“ říká v pořadu Hovory.

Před pěti dny 23:43

Virtuální realita nám může v budoucnu pomáhat, svět ale naplno neovládne, myslí si vědkyně

„Náš projekt je vlastně společenská hra ve virtuální realitě, resp. v rozšířené realitě na mobilech. Chceme třídní kolektivy mladých lidí ve věku 11 až 13 let přes silný příběh, který se točí kolem duševního zdraví, přivádět k interakcím mezi sebou, ale už ve světě reálném,“ popisuje vědkyně z Masarykovy univerzity Alžběta Šašinková.

Před šesti dny 23:40

Znovuzavedení hranic kvůli migrantům? Není to téma ani pro Němce, tvrdí novinář

Předseda vlády německé spolkové země Hesensko požaduje znovuzavedení kontrol na hranicích – kvůli nelegálním migrantům. Steffen Neumann je novinář a donedávna šéfredaktor časopisu německé menšiny v Česku LandesEcho. O problému psal s tím, proč do toho Hesensko vůbec mluví, když s námi nemá hranice. „Já se za Česko stavím poměrně často, protože o Češích stále víme málo. Ale znovuzavedení hranic je podle mě špatně, musejí zůstat otevřené, a ani to není v Německu nějaké téma.“

Před týdnem 23:59

Mám rád, když je prostor pro improvizaci a různé blbůstky, prozrazuje herec Kryštof Hádek

„Kdy je toho na mě moc? Když se sejde hodně práce, náročný rodinný život a navrch ještě třetí fronta, jako je rekonstrukce a porouchané auto. A právě tohle se mi teď všechno sešlo,“ popisuje herec Kryštof Hádek. Jako všichni v této profesi pak má někdy práce hodně, někdy míň. „V tom byl docela vydařený loňský rok, kdy se mi poštěstilo točit tři vysněné projekty, na které jsem víc než pět let čekal – pak se sešly najednou.“

Před týdnem 23:50

Uměleckoprůmyslové muzeum je historická budova v plné kráse, říká jeho šéfka Koenigsmarková

Helena Koenigsmarková na konci roku odchází po 33 letech z postu ředitelky instituce, která od svého vzniku na přelomu 19. a 20. století zažívala podobné osudy jako celá společnost a dotýkaly se jí tedy i všechny politické proměny.

Před týdnem 23:01

Zdrcadláže sice dělám 30 let, typičtější je ale analogová černobílá fotka, připomíná fotograf Macht

Fotograf Jiří Macht tvoří obrazové básně, tzv. zrcadláže, ale i ilustrace k básním Jiřího Žáčka, naposledy pro knihu Převtělování. „Křest knihy bude zvláštní tím, že budu mít vystavené fotografické ilustrace z knihy na zlatém plátně. Takže nepůjde o černobílé fotky, ale zlatočerné,“ říká v pořadu Hovory.

Před týdnem 23:58

Klienti chtějí nejčastěji něco, co ještě nikdo nemá, nejlíp s wow efektem, říká designérka

„Když jsem nastoupila do designové a sklářské společnosti, trochu jsem doufala, že budu nejdřív navrhovat malé objekty: světla na stůl, něco pro soukromé rezidence. Ale můj úplně první projekt bylo kasino v Koreji, kde měli 30metrovou kopuli, kam věšeli mandalu. Tehdy jsem ho nakonec nezískala, ale byla jsem hozena do vody,“ popisuje bývalá designérka firmy Lasvit Kateřina Handlová.

Před týdnem 23:59

U nás jsou všichni diváci na stejné vlně, říká vedoucí kina Ponrepo

Vedoucí kina Národního filmového archivu a šéf Pražského audiovizuálního fondu David Havas řeší dnes a denně dramaturgii malého kina Ponrepo, aby se diváci nenudili. „Hlavně za covidu jsme se báli, jestli se k nám vůbec někdy někdo ještě vrátí. Protože na internetu dnes najdete všechno. Je to boj pro všechna kina, takže jsme přijali ,partyzánskou guerillovou‘ strategii,“ naznačuje.