Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 56212. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Pod čarou: Když miliardáři filosofují o štěstí lidstva, může to špatně dopadnout

Newsletter Matouše Hrdiny: Většina z nás asi alespoň občas myslí na dobro budoucích generací a chce něčím přispět k obecnému blahobytu. Když se ale z šíření dobra a budování šťastné budoucnosti stane radikální ideologie, nemusí to dopadnout nejlépe. A co teprve v případě, když se do toho pustí lídři Silicon Valley…

15:43

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1057Včera 03:24

S další emisní normou ještě počkejme, vyzvalo osm států včetně Česka

Článek Silvie Friedmannové. Skupina osmi států požaduje odložení účinnosti nové emisní normy Euro 7 a žádají její významnou změnu. Na jednání ministrů EU v Lucemburku o tom informoval český ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Česko a spolu s ním koalice dalších sedmi států za podpory Německa ve čtvrtek v Lucemburku představila základní výhrady vůči současné podobě plánované emisní normy Euro 7. Ta se stala strašákem automobilového průmyslu v Evropě. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231907] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1055Včera 08:58

Analýza: Lepí se k asfaltu, polévají obrazy polévkou. Aktivisté chtějí hlavně rozruch

Analýza Tomáše Perglera. Blokády silnic, lepení k vozovce nebo polévání památek. Hnutí Poslední generace se snaží upozornit na své ekologické požadavky i porušováním zákona. Většina Němců ale radikální formy protestu odmítá. Ráno 17. srpna 2020 vykročil Henning Jeschke na plochu letiště v severoněmeckém Lübecku, kde se chystal ke startu první let nové vnitrostátní linky na jih Spolkové republiky. Dvacetiletý mladík si předtím koupil letenku, odletět ale nechtěl. Namazal si ruce sekundovým lepidlem a přitiskl je na trup letadla. Přilepený nezůstal jen díky tomu, že si ho všiml jeden z pasažérů a srazil k zemi ještě předtím, než lepidlo stačilo zaschnout. Jeschke, který chtěl tímto krajním způsobem protestovat proti neekologickým krátkým letům, následně putoval do policejní cely a letadlo odstartovalo, i když s padesátiminutovým zpožděním. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231763] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1052Včera 06:34

Čeští surfaři se v Salvadoru pokoušejí kvalifikovat na olympiádu

Článek Petra Pravdy (načetla robotka Jana): Je to průlom v českých surfařských dějinách. Česká republika letos poprvé v historii vyslala šestičlennou reprezentaci na MS v surfingu, které začalo v El Salvadoru. Bude zároveň i kvalifikací na olympiádu 2024. Surfování se teprve podruhé objeví jako olympijský sport a suchozemské Česko by chtělo být u toho. Zní to možná bláznivě. Podobně jako třeba Martina Sáblíková za rychlobruslením i čeští surfaři musejí vyrážet za tréninkem a závody do zahraničí, hlavně na atlantické pobřeží Francie nebo do Portugalska, kde bojují i o tituly mistra republiky. Od roku 2021 pak cestují za závody po celém světě. Český svaz surfingu začal organizovat Česko-slovenský pohár se zastávkami v Portugalsku, na Bali, na Srí Lance a ve Francii. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231842] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1056Včera 07:47

Komentář: Stanjurova mlha se rozplývá. Je za ní něco?

Komentář Martina Čabana. Naprosto klíčové je dostat ze Zbyňka Stanjury konkrétní představu dotačních úspor a slibovaného omezení agend státu. Jinak se rozplynou iluze o desítkách miliard úspor a zbude jen pomníček špatné politické práce. Když ministr financí Zbyněk Stanjura představoval konsolidační balíček, navařil kolem státních úspor slovní mlhu v množství a kvalitě, že by mohl závidět i vodník Kebule ze známé pohádky. Jenže žádná mlha nevydrží věčně. S postupem času a také s ukončeným připomínkovým řízením k návrhu balíčku Stanjurova mlha řídne. A potvrzují se podezření, že za ní toho moc není. Rozhodně tam není bytelný a propracovaný plán šetření v nepřehledných dotačních systémech. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231852] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1054Před dvěma dny 05:55

Komentář: Ano, hlídáme děti až k jejich škodě. Jenže svět se změnil

Komentář Jana Stránského. Jako rodiče děláme z přirozeně zvědavého a nebojácného dítěte nesebevědomého úzkostného člověka. V dospělosti mu takové nastavení mysli pravděpodobně zásadně zkomplikuje život. Leč nebičujme se, není to naše vina. Jako otec dcer ve školním věku dělám, co můžu, abych při jejich výchově snížil práh své vrozené úzkostnosti na minimum. Jsem si vědom platnosti mouder, jež jsou, jak se to komu hodí, připisována různým popkulturním autorům. Říkají: „V životě jsem se bál tisíce věcí, z nichž se ani jedna nestala.“ Říkají: „Jen málo lidí se bojí věcí, kterých by se skutečně měli bát.“ Proč o tom mluvím. Navazuji na pozoruhodnou analýzu [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/fakta-cesti-rodice-se-dnes-o-deti-boji-tak-az-jim-vzali-svobodu-231552], kterou ve středu publikovaly Seznam Zprávy. Její výsledky jsou nezpochybnitelné. Rodiče se dnes o své děti bojí tak moc, až je svou péčí dusí. Nedělají to úmyslně. Až na nehezké výjimky chce každá matka/otec pro potomka lepší život, než jaký měli oni. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231798] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1044Před dvěma dny 07:15

Zázrak z Ďolíčku. Bohemians se vracejí do Evropy, ale musí najít azyl

Článek Stanislava Hraběte. Dlouhých 36 let čekali Bohemians Praha 1905 na chvíli, kdy se opět představí na evropské scéně, kde na přelomu 70. a 80. let minulého století dodávali fanouškům nezapomenutelné zážitky. Bayern Mnichov, Anderlecht Brusel, Ajax Amsterodam, Tottenham Hotspur, FC Valencie, 1. FC Köln, AS Saint-Etienne, Rapid Vídeň. Tak věhlasné a další týmy zavítaly v nejúspěšnějším období Bohemians Praha (1979–1987) do kultovního Ďolíčku. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231634] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1044Před dvěma dny 11:59

Oligopoly v Česku. Kdo ovládá většinu trhu s potravinami a proč to škodí

Analýza Filipa Horáčka. Máslo, mléko, vejce, kuřecí maso a mouka. Pět potravin, pět oligopolů, kdy většinu trhu ovládá pár firem. Po nástupu Babišovy vlády se dotace začaly psát na míru velkým podnikům na úkor malých a středních zpracovatelů. Rizikem oligopolních struktur jsou tajné cenové dohody (kartely) a utlačení menších hráčů, kteří mají horší vyjednávací sílu. To se sice v šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) neprokázalo. Ukázalo se ale, jak jsou v případě pěti základních potravin – másla, mléka, vajec, kuřecího masa a mouky – rozloženy síly na trhu v celé vertikále: tedy u zemědělců, ve výrobě potravin a v obchodu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231638] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1051Před dvěma dny 07:33

Poblíž Prahy má být národní park. Jako první se probudili spekulanti

Článek Jiřího Pšeničky. Je to v podstatě vyvlastnění, říká Michaela Sobčáková, proč se bude bránit, aby se na území chystaného národního parku Křivoklátsko dostaly i pozemky a dům, kde už několik let s rodinou žije. Bývalá manažerka Michaela Sobčáková změnila před několika lety zcela svůj život. S rodinou se přestěhovala na samotu v lesích nedaleko Nižbora a řeky Berounky, kde s  manželem koupili od třeboňských rybářů zchátralý dům se sádkami a několika hektary navazujících pozemků kolem potoka Vůznice. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231748] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1051Před dvěma dny 09:10

Kde se berou zbraně Íránu v ruských rukou? Dovoz je až trapně jednoduchý

Článek Terezy Ulrychové. Íránské zbraně se podle zpravodajců dostávají do Ruska vzduchem i po vodě. A Západ s tím nic nezmůže. Podle Josefa Krause z Masarykovy univerzity může situaci změnit jen kalkulace Íránu, který svého spojence hodí přes palubu. Že Írán zásobuje Rusko zbraněmi, které pak invazní jednotky využívají ve válce na Ukrajině, není nová informace. Vůbec nejčastěji se mluví o íránských dronech Šáhid; během uplynulých měsíců o nich opakovaně informoval jak Kyjev, kterému se podařilo stroje nad ukrajinským územím sestřelit, tak zástupci Západu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231688] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1051Před dvěma dny 04:06

Tři svědci z Babišova procesu mají problém. Začnou je vyšetřovat

Článek Radka Nohla. Pražští obvodní žalobci se budou zabývat rolí svědků z kauzy Čapí hnízdo. Mají mimo jiné prověřit, zda finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková u soudu nelhala. Žalobci ze dvou pražských obvodů se brzy začnou zabývat případy tří svědků, kteří vystupovali v procesu s bývalým premiérem Andrejem Babišem v kauze Čapí hnízdo. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231685] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.