Zálety Aleny Zárybnické
13. únor 2022

Poslechněte si podcast: Když má být něco velmi lehké, je to i velmi drahé, říká odborník na letadla Milan Šlapák

Nebýt pandemické krize, která výrazně zasáhla i leteckou dopravu, mohli bychom říct, že každé dvě vteřiny odstartuje na planetě letoun, který pohání motor GE. Co všechno se v leteckém průmyslu změnilo, kam se ubírá, co se pohnulo dopředu, co naopak zaostává – to jsou témata pro Milana Šlapáka, generálního ředitele GE Aviation Czech. Firma před dvěma lety oslavila sté výročí svého vzniku a třeba i v Hradci Králové provozuje ve spolupráci s ČVUT zkušebnu turbovrtulových motorů.

23:27

Zálety Aleny Zárybnické

Vydává: Český rozhlas

To si nemůžete nechat ujít. Vypravte se s oblíbenou televizní moderátorkou každý týden na zálety!

Web

Dnes 24:49

Hematolog Tomáš Kozák vyměnil velkou pracovnu za malý kamrlík

Jeho profesí je hematologie, jeho láskou jsou hory. K napsání první knihy ho přiměl Arnošt Lustig. Mým hostem je profesor Tomáš Kozák, přednosta hematologické kliniky III. Lékařské fakulty a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Před týdnem 26:27

Filantrop Jan Dobrovský: Jen tak nikomu nic nedám

Je skeptik, ale není pesimista. A říká, že člověk musí mít vždycky vidinu nějaké možnosti či pozitivního vývoje, aby to nevzdal. Pestrobarevnost světa umí geniálně zachytit černobíle. Právě fotografování ho osvobozuje od tlaku, který se mu usazuje na duši.

Před 2 týdny 25:32

Objektiv je geniální název, říká jeho moderátorka Vendula Krejčová

Každou neděli sleduje Objektiv šest set až osm set tisíc diváků. Je nejstarším cestovatelským magazínem na televizních obrazovkách a od roku 2006 ho moderuje a od roku 2014 je jeho dramaturgyní novinářka Vendula Krejčová.

Před 3 týdny 27:48

Největší nepřátelé Sedmi pádů Honzy Dědka? Papoušci a pávi

Začínal jako novinář v hudebním časopise, byl redaktorem v Reflexu. V nové znělce jeho dvanáct let starého pořadu hraje Jan Saudek, Gabriela Soukalová, Jiří Strach či Anna Kameníková. Kromě své show moderuje nový, hudebně-soutěžní pořad Jukebox.

30. říjen 2022 22:47

V šatně jsem se bál víc než na ledě, vzpomíná na hokejové začátky ultracyklista Polman

Daniel Polman je držitelem českého rekordu v cyklistické čtyřiadvacetihodinovce, ujel 911 kilometrů, průměr měl tedy přes 38 kilometrů v hodině. Z Benátek dojel na Velkého Benátčana, z Vídně na Grossglockner. Celé Československo, trať dlouhou přes 3500 kilometrů s převýšením 35 tisíc metrů ujel za osm dní.

23. říjen 2022 27:38

Asistenční pes nesmí být ani příliš velký, ani moc malý

Ladislav Metelka je hradečák, vystudoval meteorologii a klimatologii na Matematicko fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, byl zástupcem České republiky v mezivládním panelu pro změny klimatu IPCC, dnes šéfuje solární a ozonové observatoři ČHMÚ v Hradci Králové. Je to už mnoho let, co se kromě své práce věnuje i výcviku asistenčních psů.

16. říjen 2022 25:45

Když klientka přijde pro kalhoty a odnese si celý šatník, tak je to bomba

Ilona Donátová v oděvnictví podniká 30 let. Jako malá holka chtěla ale vyhrát olympiádu a nakročeno měla skvěle. Byla juniorskou Mistryní světa v běhu na tři kilometry. Vystudovala ekonomku a pak textilní chemii. První produkty jejího ateliéru byly svetříky, které sama pletla.

9. říjen 2022 27:13

Václav Havel byl příjemný a skromný pasažér, vzpomíná pilot Petr Jirmus

V patnácti začal létat na větroních, v sedmnácti na motorových letadlech, ve dvaceti začal s akrobacií a po dalších šesti letech se stal mistrem Evropy, napřesrok, v roce 1984 mistrem světa. V dopravním letadle pilotuje od roku 1986 dodnes. Petr Jirmus, dvojnásobný mistr světa a dvojnásobný mistr Evropy v letecké akrobacii.

2. říjen 2022 25:37

I z beznadějných případů se stali vynikající piloti, říká instruktor Maxmilián Politzer

Jako kluk se Maxmilián Politzer věnoval judu a stal se Mistrem ČSSR v dorostu a oporou ligového družstva Žiliny byl i za studií na Vysoké škole dopravní v Žilině. V Jičíně založil judistický oddíl a přivedl k tomuto sportu i svého syna. V judu má černý pásek, v pilotním zápisníku desítky typů letadel a tisíce nalétaných hodin. Je součástí instruktorského týmu DSA.

25. září 2022 26:21

Kdy trvat na odpovědi, a kdy už je to překřikování? Vážíme na miskách vah, říká Kroužková

Začínala jako píšící novinářka, pracovala v Českém rozhlase i na Frekvenci 1 a působila jako redaktorka na Primě. Největší část svého novinářského života ale strávila v České televizi. Dnes vysílá na zpravodajské ČT24, moderuje Studia ČT24 a pořad Interview. V médiích je třicet let.