Dopolední host
12. duben 2023

Poslechněte si podcast: Když kapr onemocní, vyvolá si horečku. Imunitní systém ryb se podobá lidskému, líčí vědec

S rybími parazity se každý den setkává Tomáš Korytář. Jako vědecký pracovník Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích se na ně zaměřuje. Zkoumá, jak se ryby parazitům brání, a hledá paralely s lidským organismem.

25:00

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Včera 26:28

Firmy s více než 25 pracovníky musí mít čtyři procenta zaměstnanců se zdravotním postižením

Lidé se zdravotním postižením mají většinou stejné ambice a životní plány jako lidé bez znevýhodnění. Chtějí být společnosti užiteční, založit rodinu, věnovat se svým zájmům, pracovat. Povinností státu je vytvářet takové podmínky, aby mohly své cíle naplňovat jak osoby, které žijí s postižením od narození, tak ty, kterým se změnil zdravotní stav v průběhu života.

Před třemi dny 30:40

Závislost na online činnostech dlouho vypadá neškodně. Negativní důsledky se ale nakonec projeví

Psychiatři léta odmítali hovořit o závislosti na internetu, nedávno se ale shodli na třech nových e-diagnózách: závislost na počítačových hrách, na online sázení a na e-pornu. Závislosti na sociálních sítích a online nakupování prý čekají v pořadí.

Před šesti dny 24:23

Prkno sbližuje, zjistil Jakub Novotný. Skateboarding pak i vědecky zkoumal, a to v Jordánsku

Jakub Novotný je ilustrátor, tiskař, módní tvůrce a skejťák. Navíc ale i kulturní antropolog. Táborský rodák absolvoval blízkovýchodní studia na filosofické fakultě Západočeské univerzity. Země Blízkého východu pravidelně navštěvuje a podílí se tam na projektech, ve kterých všechny své profese a zájmy snoubí. A co je nejzajímavější, skateboarding vědecky zkoumá.

Před týdnem 31:35

Lhář se vyhýbá detailům, oběť slovesům a manipulátor vědcům, líčí odborník na psychoanalýzu textu

Sledujete detektivky? Pak už jste se v nich možná viděli, jak kriminalisté určovali psychologický profil pachatele podle slov, která volí v esemeskách a hlasových zprávách. Něčím podobným se zabývá psychoanalýza textu. Té se věnuje Dalibor Kučera z katedry psychologie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Před týdnem 24:33

Vyvádět z míry, to patří ke klaunství i kabaretu, popisuje herec a rozhlasový režisér Jakub Doubrava

Jakub Doubrava je režisérem Českého rozhlasu, jeho dramatizace můžete slýchat třeba ve Čtení na neděli. Je z Českých Budějovic, kde vychodil biskupské gymnázium, poté vyjel na zkušenou do USA a po návratu vystudoval alternativní divadlo na DAMU. Má vlastní kabaret a experimentální divadelní skupinu. Živí se tedy i jako herec, nemocniční klaun a také jako výtvarník. Politického vězně si zahrál ve filmu Kousek nebe.

Před týdnem 33:22

Teplota stále poroste a země bude vysychat. Zmrzlíků se ale jen tak nezbavíme, říká klimatolog

Vysvětlit Jihočechům, co může náš zemědělský kraj očekávat v souvislosti s měnícím se podnebím, přijel do Českých Budějovic uznávaný klimatolog, zástupce České republiky v mezivládním panelu pro změnu klimatu, šéfredaktor Meteorologických zpráv, známý blogger a spoluautor aplikace Clidata, kterou používají meteorologové po celém světě, Radim Tolasz.

Před týdnem 25:04

Řemeslo už nemá zlaté dno, ale diamantové. Vždy tu bude a nabízí stabilní zaměstnání, říká náměstek

Poptávka po řemeslnících roste v Česku i v zahraničí, ale zájem žáků základních škol o učební obory je malý, počty odborných absolventů klesají. „Jsem toho názoru, že řemeslo už nemá zlaté dno, ale spíše diamantové. Uvědomujeme si to ve chvíli, kdy potřebujeme instalatéra, elektrikáře, pokrývače,“ říká Pavel Klíma, náměstek jihočeského hejtmana pro školství, sport a veřejné zakázky.

Před týdnem 26:29

Trhák Země živitelka, ale třeba i Hobby a Slavnosti piva. Budějovické výstaviště láká mnoha akcemi

V březnu roku 1960 se na mokré louce v Českých Budějovicích začalo rodit výstaviště. Stavitelé svedli vodu do několika rybníků, na zpevněné ploše postupně vyrostly pavilony. O deset let později se poprvé konala výstava s názvem Jižní Čechy - země živitelka. To byl první výstavní trhák, který si rychle získal oblibu a celorepublikové renomé.

Před 2 týdny 23:25

Jen pracovat se na chalupě nikomu nechce. Je třeba balanc mezi odpočinkem a údržbou, říká architekt

Co Čech, to chatař a chalupář, říká se. Fenoménu využila i televizní reality show, v níž dva architekti a jeden sochař měnili rekreační nemovitosti jiných lidí k nepoznání, někdy je i posílali k zemi. Výsledné přestavby byly inspirací pro všechny majitele podobných objektů. Jedním z aktérů pořadu byl architekt Petr Portych.

Před 2 týdny 34:27

Ženy na sedadle spolujezdce jsou velice žádané. Každé kilo totiž hraje roli, říká pořadatel rallye

Velký koníček se proměnil v koně, zaměstnání i životní poslání. Pavel Kacerovský propadl automobilovým závodům rallye. Již několik let je hlavním organizátorem Rallye Český Krumlov. Tato jihočeská soutěž se letos uskuteční popadesáté, vozy vyjedou na trať v pátek 19. května z českokrumlovského náměstí.