Vinohradská 12
8. červen 2020

Poslechněte si podcast: Když jsou si někteří Američani rovnější

Ve Spojených státech vycházejí najevo nové případy policejního násilí, tentokrát během zásahů při celonárodních protestech. Demonstrace, které vypukly poté, co Afroameričana George Floyda zabil policista při zatýkání, otevřely debatu o systematickém rasismu, práci policie a případech brutality vůči americkým menšinám. Lenka Kabrhelová mluví s jedním z předních afroamerických novinářů, reportérem časopisu The Atlantic Adamem Serwerem.

23:53

Vinohradská 12

Vydává: Český rozhlas

Nestíháte sledovat nové události? Noviny a sociální sítě jsou plné jmen a fotek a vy nevíte proč? Zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 vysvětlí aktuální témata v souvislostech. Najdete také na našem zpravodajském webu iRozhlas.cz, v mobilní aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.

Web

Před třemi dny 21:58

Jak nový Hlavák změní Prahu

Velká střecha ze dřeva, majestátní schodiště. Tak má vypadat přestavba Hlavního nádraží v Praze. Někdo ji chválí, jiný kritizuje. Téma pro Jiřího Klokočku z Fakulty architektury ČVUT v Praze, odborníka na urbanismus, který 40 let žije a působí v Belgii.

Před čtyřmi dny 21:33

Naftař hostí summit o klimatu. O co půjde v Dubaji

Klima, nebo ropa? Dají šejci v Emirátech vyjednavačům vybrat? V Dubaji startuje klimasummit COP28. Očekávání jsou velká, kritika silná a téma složité. Podaří se na něčem ve fosilním ráji dohodnout? Odpovídá klimatický zpravodaj Českého rozhlasu Jan Kaliba.

Před pěti dny 20:25

Konec bakalářek? Umělá inteligence je pro

Konec bakalářek. Jedna z fakult Vysoké školy ekonomické už je nebude požadovat. Mimo jiné kvůli umělé inteligenci. Umí jazykové modely už napsat vážně cokoli? A dá se to nějak odhalit? Na to odpovídá Honza Cibulka, redaktor webu iRozhlas.cz.

Před šesti dny 23:59

Stávka 2023: Den vzdoru i sporů

Česko na nohou, třídy bez dětí a odbory v ulicích. Stávka 2023. Co přinesla a co si z ní kdo odnese? Téma pro politického komentátora Patrika Eichlera, ředitele sociálně-demokratického think-tanku Masarykova demokratická akademie.

Před týdnem 23:22

Vládní komunikační guláš

Vláda neumí komunikovat, kritizují opakovaně experti. Je celodenní stávka jasným vzkazem, že veřejnost není s vystupováním Fialova kabinetu spokojená? Otázky pro Denisu Hejlovou, vedoucí Centra pro strategickou komunikaci na Univerzitě Karlově.

Před týdnem 20:35

Zmraženo. Ruský majetek v hledáčku české vlády

Zmraženo. Ruský majetek v Česku se dostal do hledáčku Fialovy vlády. Ta na sankční seznam přidala firmu, která ruské budovy a pozemky v Česku spravuje. Chystá Rusko odvetu? I na to se zaměřil Jiří Hynek, reportér České televize.

Před týdnem 23:13

„Blázen Javier“ má úkol: spasit Argentinu

Nastartoval motorovku, vyhrál volby. Libertarián Javier Milei je trochu loco, blázen. Chce rozřezat vše špatné a najít cestu k ráji. Jak se dostal nový argentinský prezident k moci? A co udělá s gigantickou inflací a enormním dluhem? Téma pro Martina Reye, odborníka na latinskoamerický region.

Před týdnem 20:04

Fronta na kuřata. Proč milujeme fast food?

Usmažit, osolit, zabalit. Kuře, burger, hranolky, cokoli. Fast food. Vydělává a roste. Kde se vzal, proč na něj Češi stojí frontu a jak hladový je vůbec tuzemský trh? Je tu místo pro víc hráčů? Téma pro ekonomického publicistu Jakuba Žofčáka.

Před týdnem 20:23

Kyblík léků dělá z lidí zombie. Stát to chce řešit

Kyblík léků pro mentálně postižené. Nadměrná medikace je vypne a pak vypadají jako zombie. Řešíme všechno jen prášky? Není to náhodou špatně? A co s tím? Téma pro Petra Třešňáka, předsedu spolku Děti úplňku a stálého spolupracovníka Týdeníku Respekt.

Před 2 týdny 22:58

Jaký je život po útocích Anderse Breivika

69 mrtvých po masakru na ostrově Utøya, 8 mrtvých po bombovém atentátu před Úřadem vlády v Oslu. To vše má na svědomí muž, který se za pár měsíců dostane opět před soud. S přeživšími útoků Anderse Breivika z roku 2011 mluvil dokumentarista Lukáš Houdek.