• Podcasty
  • Zápisník zahraničních zpravodajů
Zápisník zahraničních zpravodajů
9. únor 2023

Poslechněte si podcast: Když je potřeba, plujeme jinam. Britský čtyřicátník Steward by svůj život na lodi a řece neměnil

Životní náklady stále rostou a mnozí lidé tak hledají různé náhradní způsoby bydlení. Třeba v zahrádkářské kolonii. To platí nejen u nás, ale například i ve Velké Británii. Tam mají navíc i jednu zajímavou alternativu: loď na říčním kanále. Podle odhadů by lidé žijící na vodě dali dohromady jedno slušné městečko. Je jich asi 15 tisíc a jejich počet stále roste. Pro mnohé se stala loď způsobem života.

03:32

Zápisník zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.

Web

Včera 03:13

Opravy v sídle francouzského prezidenta dělají, jen když tam není. A někdy hledají klíče

Není moc příležitostí a možností, jak se dostat do Elysejského paláce. Agenda francouzského prezidenta Emmanuela Macrona je totiž hodně nabitá. Navíc každý týden přijímá několik státních návštěv. Co se ale stane, když se něco rozbije a je třeba to spravit? Nutné opravy si navíc žádají i některé historické místnosti. Naše spolupracovnice ve Francii, Marie Sýkorová, vystopovala jednu z restaurátorek, která právě takové opravy v Elysejském paláci provádí.

Před dvěma dny 03:28

Každý muž by měl vlastnit pivovar, řekl si Švéd Lukas. Zlatavý mok přiváží v hasičské stříkačce

Název městečka Höganäs na jihovýchodě Švédska se dá volně přeložit jako „ohrnutý nos“. Ten najdete na lahvích tamního pivovaru. A nad vybavením pivovaru neohrnou nos ani milovníci techniky.

Před čtyřmi dny 03:32

Válce navzdory! V ukrajinské Vinnycji se každý snaží tím, co umí - průvodcováním, pečením, uměním

Před rokem přes město Vinnycja na středozápadě Ukrajiny prchaly tisíce lidí. Ze strachu, kam až ruské útoky můžou zasáhnout, odešli i někteří místní. 14. července do centra Vinnycje dopadly ruské rakety. Zabily asi třicet lidí, včetně čtyřleté Lízy. Dalších větších úderů bylo město zatím uchráněné. Lidé, kteří z něj utekli, se postupně vrátili a nový domov v něm našlo i přibližně 40 tisíc běženců z východu Ukrajiny. Chuť poznat město, ve kterém žijí, lidem válka nevzala.

Před pěti dny 03:45

Palačinkárna v Bretani vyzývá, ať u nich klidně svůj talíř vylížete. Palačinky nabízí sladké i slané

Neochutnat palačinky na cestě do Bretaně by byl podobný hřích jako vynechat pizzu v Itálii, halušky na Slovensku nebo bigos v Polsku. Prostě to nejde. Palačinky mají v Bretani tradici už od 16. století a používají tam pro ně hned dva pojmy. Jednak slovo „galette“, tedy slané palačinky, které se vyrábějí z pohankové mouky, soli a vody a pak termín „crêpe“, což jsou sladké palačinky s vejcem, moukou a mlékem. V hlavním městě Bretaně v Rennes najdete desítky palačinkáren.

Před šesti dny 03:35

Chopinův život je do Varšavy a její historie pevně vepsaný. Jeho lavičky nabízejí odpočinek i hudbu

Varšavu můžete poznat i v doprovodu Fryderyka Chopina. Od roku 2019 jsou v ulicích metropole instalované lavičky, které odkazují na místa spjatá s životem skladatele. Za desítky kroků až stovky, které mezi nimi ujdete, vám bude odměnou hudba.

Před týdnem 03:44

Golfové vozíky nejsou v americkém Peachtree City jen dopravním prostředkem, rozvíjí i vztahy

Nedaleko Atlanty na jihovýchodě Spojených států leží město, které se proslavilo tím, že hlavním dopravním prostředkem se tam stal golfový vozík. Na rozdíl od takových míst na Floridě přitom nejde o komunitu penzistů, ale o jinak běžné americké město všech generací. Jmenuje se Peachtree City a ve znaku má podle názvu broskev a kromě ní právě i golfový vozík. Na tuto dopravní kulturu láká jak nové obyvatele, tak návštěvníky.

Před týdnem 03:18

Minulost není možné vymazat, německý Norimberk se s tou nacistickou popasoval důstojně

Norimberk si z nacistických časů odnesl složité dědictví. Město sice před nástupem Hitlera bylo poměrně levicové, jeho strana si ho ale i tak vybrala jako kulisu pro megalomanské akce. Je tam i komplex budov, které sjezd nacistů kdysi hostily.

Před 2 týdny 24:04

Belgičané se nezlobí, když jim vrchní zapomene přinést pivo, hodnotí reportér Daněk

Od roku 2017 působil Viktor Daněk zhruba rok jako zpravodaj Českého rozhlasu v Polsku, odkud zamířil na post do Bruselu. Našim posluchačům podrobně vysvětloval nejen dění v evropských institucích. Stihnul při tom natáčet i zajímavé reportáže. Na konci ledna Viktor ukončil své působení na postu zahraničního zpravodaje, a teď bude pokrývat domácí politické zpravodajství. Za jeho zkušeností zahraničního zpravodaje se ohlížíme ve speciálním Zápisníku zahraničních zpravodajů.

Před 2 týdny 03:34

Karnevalové průvody Mardi Gras si znovu podmanily New Orleans. Jejich kouzlu propadli i školáci

Za posledních pár týdnů se americkým městem New Orleans prohnalo nejméně osmdesát karnevalových průvodů. Kromě alegorických vozů tažených traktory v nich pochodují stovky mažoretek a mladých muzikantů. Být v takové dechové pochodové kapele a hrát tradiční Mardi Gras písně je snem mnoha dětí.

Před 2 týdny 03:24

V černihivském podzemí nežili jen mniši. Poskytovalo útočiště rodinám s dětmi. Před nacisty i Rusy

Ukrajinské město Černihiv leží nedaleko hranic s Běloruskem a kdysi to bylo jedno z důležitých duchovních center Kyjevské Rusi. Na začátku loňské ruské invaze na Ukrajinu se tam odehrávaly tuhé boje. Jako už mnohokrát v minulosti hledali lidé záchranu a bezpečí v labyrintu podzemních klášterních chodeb, které vyhloubili mniši před devíti sty lety.