Jihočeské nebe
15. leden 2023

Poslechněte si podcast: Když jablka padala z jabloní, objevil Newton gravitační zákon. Popsal i setrvačnost a akci a reakci

„Tisíc jablek spadlo na nos Zeměkoule, jenom Newton uměl těžit ze své boule,“ cituje verš Vítězslava Nezvala astronomka Jana Tichá. Na začátku letošního roku totiž uplynulo 380 let od narození Isaaca Newtona, jedné z největších ikon vědy v celé historii naší civilizace.

05:01

Jihočeské nebe

Vydává: Český rozhlas

...aneb Co všechno uvidíme v příštích dnech na obloze. O hvězdách, planetách a vesmíru, který nás obklopuje, s astronomkou Janou Tichou.

Web

Před týdnem 05:50

Ještě než kosmická sonda Lucy doletěla ke svému cíli, objevila dosud neznámé vesmírné těleso

V roce 2021 odstartovala do vesmíru kosmická sonda NASA nazvaná Lucy. Míří k Trojanům, planetkám se speciálním typem dráhy, které jsou soustředěny u planety Jupiter. „Trojani se jim říká proto, že se jim začala dávat jména podle hrdinů trojské války z řecké mytologie,“ vysvětluje jihočeská astronomka Jana Tichá.

Před 2 týdny 03:26

Astronaut Alan Shepard při první misi strávil ve vesmíru jen 16 minut, později ale vstoupil na Měsíc

18. listopadu 1913 se narodil Alan Shepard, který bývá často označován jako první americký astronaut a zároveň jako pátý člověk, který vstoupil na povrch Měsíce. Jeho prvenství ale už podle současných pravidel neplatí.

Před 3 týdny 04:43

Tři astronauti neplánovaně strávili ve vesmíru 371 dní. Porouchala se jim kosmická loď

Na podzim 2023 skončila třetí nejdelší vesmírná expedice v celé dosavadní historii létání do kosmu. Její účastníci přistáli 27. září s kosmickou lodí Sojuz MS-23 v kazašské stepi. Tříčlenná rusko-americká posádka společně strávila ve vesmíru více než rok. Mise přitom původně měla být mnohem kratší.

29. říjen 2023 06:12

Listopadovou oblohu ozdobí meteorický roj Leonidy. Meteory budou zdánlivě vylétávat z hřívy Lva

Jedním z vesmírných úkazů, které můžeme pozorovat na obloze v listopadu je meteorický roj Leonidy. Jeho maximum letos připadá na 18. listopadu. „Roji se říká Leonidy, protože meteory zdánlivě vyletují ze souhvězdí Lva, přímo z hřívy,“ uvádí jihočeská astronomka Jana Tichá.

22. říjen 2023 04:29

Kosmická sonda letí prozkoumat kovovou planetku Psyche, dostane se k ní ale až za šest let

Dlouho plánovaná výzkumná vesmírná mise začala 13. října 2023. Odstartovala kosmická sonda, která míří k planetce Psyche. „Planetka má průměr asi 200 kilometrů, takže patří mezi ty hodně velké. Také proto je známá už od poloviny 19. století. Je zajímavá tím, že je celá kovová,“ říká jihočeská astronomka Jana Tichá.

15. říjen 2023 05:35

Z observatoře na Kleti bylo objeveno už 1023 těles, jméno ředitelky ale nese „argentinská“ planetka

Jihočeská astronomka Jana Tichá, ředitelka Hvězdárny a planetária v Českých Budějovicích s observatoří na Kleti, získala stříbrnou medaili předsedy senátu. A to za „české stopy na hvězdném nebi“.

8. říjen 2023 07:02

Letní čas končí poslední říjnovou nedělí, letos bude změně předcházet částečné zatmění Měsíce

Říjen je už vysloveně podzimním měsícem. Dny se dál zkracují a noci prodlužují. Nástup chladnější části roku oficiálně potvrzuje i přechod z letního na zimní čas, který připadá na poslední říjnovou neděli.

1. říjen 2023 04:41

Astronom Edwin Hubble pozoroval mlhoviny a zjistil, že vesmír je mnohem větší, než si lidé mysleli

Na září připadá výročí úmrtí amerického astronoma Edwina Powella Hubblea, který je dnes znám hlavně díky tomu, že jeho jméno nese kosmický teleskop. Zemřel 28. září 1953.

24. září 2023 04:42

Výsadkové pouzdro vesmírné sondy doručí na Zemi cenné vzorky z povrchu asteroidu Bennu

Na neděli 24. září 2023 se dlouho těší astronomové po celém světě. „Na Zemi má přiletět jeden supervzácný a drahocenný náklad – vzorky z blízkozemního asteroidu Bennu. Doručí je výsadkové pouzdro sondy OSIRIS-REx, která vzlétla v roce 2016 a vzorky z povrchu odebrala v roce 2020,“ vysvětluje jihočeská astronomka Jana Tichá.

17. září 2023 04:56

Při podzimní rovnodennosti je den stejně dlouhý jako noc, pak už začne světla výrazně ubývat

Měsíc září přináší začátek podzimu. Meteorologický podzim začíná 1. září, astronomický podzim pak podzimní rovnodenností. Ta letos nastane 25. září v 8.50 hodin.