- Podcasty
- Hovory

Poslechněte si podcast: Když dítěti z dětského domova udeří osmnáctka, přijde volání divočiny, říká Talpa z projektu Patron
Často se dozvídáme, jak mladí dospělí odejdou z dětského domova a končí špatně – na ulici, na drogách, za mřížemi. „Když odcházejí v 18 letech z dětského domova, někteří jsou ještě pár dní před narozeninami přesvědčeni, že dostudují a že je to to, co chtějí. Pak udeří ta osmnáctka a já tomu říkám, že přijde volání divočiny. Pocit svobody, že si mohou žít už ten svůj život, jak chtějí, je mnohem silnější,“ říká odborný garant projektu Patron Ligy otevřených mužů Lukáš Talpa.
Hovory
Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.
Novinařinu dnes válcuje marketing. Investigativci nejsou nastaveni na poměřování, myslí si Holcová
„Investigativní novináři jsou specifickým druhem žurnalistů, mají i jiný způsob přemýšlení. Nesmírně ráda s nimi pracuji, protože je to obohacující,“ říká novinářka a zakladatelka serveru investigace.cz Pavla Holcová. „Všichni znají ten okamžik, kdy jejich hypotéza najednou začne dávat smysl. Někdy je to po třech měsících, klidně i po pěti letech, ale ten moment – takové to aha, tak takto to bylo – to je něco, proč stojí za to to dělat,“ dodává.
Mám dvě děti a abych mentálně neupadla, vystudovala jsem práva, říká kancléřka arcibiskupství
„Jsem z věřící rodiny a za komunistů jsem měla problém s kádrovými posudky – protože jsme do toho náboženství chodili a rodiče se obávali, že bych se nedostala ani na ten gympl,“ popisuje kancléřka pražského arcibiskupství Marie Kolářová. Je také advokátkou metropolitního církevního soudu a ženou, která vnímá svět v jeho komplexnosti, věcně i filozoficky, s vírou i s otazníky.
Na demonstraci „proti chudobě“ přišli i lidé zmanipulovaní, míní šéfka potravinové banky Doušová
Ředitelka Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj Věra Doušová tvrdí, že měsíční narůst lidí v nouzi je zatím pomalý. „Počty rostou ale jen maličko, není to nijak skokově. Skokově to bylo v době covidu nebo když začala válka, to chodili hlavně Ukrajinci. Ale teď je asi pětiprocentní měsíční nárůst, takže není nějak závratný,“ říká v pořadu Hovory.
Dospívající musí projít procesem sebepotvrzení osobnosti, tvrdí průvodce programu Dostuduj.fit
Průvodce programu Dostuduj.fit organizace FOKUS Praha Michal Votava pomáhá středoškolákům i vysokoškolákům, u kterých se projeví problém s duševním zdravím, a nejen jim. „Když jsem objevil vysvětlení neurovědce Františka Koukolíka o tom, co se děje s mozkem během puberty, mnohé jsem pochopil. Tím, jak jim stoupá hladina sexuálních hormonů, ruší se mnoho nervových spojení, kterým byl mozek vybaven od dětství – abychom se naučili chodit, mluvit, jíst apod.,“ vysvětluje.
Na statku jsem našla svůj střed. Je tam jistý druh mystiky, prozrazuje spisovatelka Jirousová
Spisovatelka Františka Jirousová opravuje statek po svém otci v malé vesnici na jihu Vysočiny jménem Prostřední Vydří. „Začala jsem tam jezdit v 17 letech, ze začátku jsem to považovala za místo svobody. S kamarádkou jsme tam jezdily jako do kouzelného prostoru, kde se mění pravidla světa a kde jsme mohly také psát,“ popisuje s tím, že pak začala vidět věci, které dřív neviděla.
Režisér Vondrášek: Dělit filmaře podle věku je nesmysl, poptávka po nových generacích je přirozená
Generační dělení filmařek a filmařů považuje čerstvý držitel Českého lva za krátký film Rituály režisér Damián Vondrášek za nesmysl. „Já se vůči tomuto dělení vymezil proto, jak se ve veřejném prostoru objevuje, že je někdo starý, že je 50+, a proto by neměl mít právo vyjadřovat se k určitým tématům. To mi přijde zbytečné, protože z praxe víme, že mnoho velkých filmařů se i v 70 letech vyjadřuje současným a aktuálním způsobem,“ vysvětluje.
Narodil jsem se s ortopedickou vadou, ale jako nemocný si nepřipadám, říká kadeřník Tomáš Arsov
Známý kadeřník Tomáš Arsov se narodil s ortopedickou vývojovou vadou, které se lidově říká golfová noha, dnes na něm ale nic nepoznáte. V dětství prodělal nejednu operaci, ale díky své umanutosti dokonce tančil na profesionální úrovni. Své útrapy prozradil až v autobiografické knize Když vlasy poslouchají. „Je dobré vědět, že se u nás každý druhý den narodí jedno dítě se stejnou vývojovou vadou – na světě jsou to každé tři minuty,“ vysvětluje.
Aby tátu uchránila před deportací, schovala ho babička ve sklepě u příbuzných, říká zpěvák Pachman
Přezdívá se mu český Vangelis. Richard Pachman miluje hudbu, umí ji tvořit a působivě interpretovat. Vládne také štětcem a vnímá svět očima výtvarníka. Píše knihy. Má cit pro silné příběhy. On sám je silný příběh. Moderuje Eva Hůlková.
Práci mu pochválil sám Miloš Forman. Režisér Večeřa patří mezi nejvíce zcestovalé filmaře u nás
Jaroslav Večeřa pracuje v České televizi Ostrava už 55 let a dnes patří mezi nejvíce zcestovalé filmaře u nás. Vystudoval střihovou skladbu na FAMU a posléze začal režírovat dokumentární cykly, z nichž nejznámnější jsou Postřehy odjinud, které vznikají už skoro třicet let. Hovory s ním natočil Vladimír Kroc na kanárském ostrově Fuerteventura.
Párkrát jsem elasťáky oblékl. Pak jsem z toho ale vždy měl komplexy, svěřuje se tanečník Svobodník
Tanečník Marek Svobodník za 20 let své kariéry prošel čtyřmi tanečními scénami. Dnes je demisólistou Národního divadla. Má vysokou postavu, měří 191 cm, a když tancuje v páru, musí choreograf jeho výšce přizpůsobit i jeho partnerku. Sám říká, že talent má spíš na moderní repertoár než na klasický balet. Ztvárnil například roli Otce ve Svěcení jara nebo v Petite Mort legendárního českého choreografa Jiřího Kyliána.