Host Lucie Výborné
21. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Když dítěti vyřešíme vadu v časném věku, změní mu to život, vypráví plastický chirurg

Kam se dnes posouvá plastická chirurgie? Například cestou supermikrochirurgie, do oblasti, která ještě před nedávnou dobu nebyla technicky uchopitelná. Tomuto oboru se věnují například ve Fakultní nemocnici v Olomouci. „Jsou to výkony na strukturách, které jsou menší než 0,8 milimetru, většinou se jedná o cévy a nervy o průměrech půl milimetru,“ přibližuje primář oddělení plastické chirurgie Bohumil Zálešák.

27:41

Host Lucie Výborné

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory Lucie Výborné. Zajímavé osobnosti mluví o věcech, jimž rozumějí. Své dotazy pokládejte přes formulář na webu.

Web

Včera 24:59

Posiluji každý den. Abych mohla zpívat i nějak vypadala, usmívá se zpěvačka Marika Gombitová

Narodila se ve východním Slovensku, ve třinácti začala zpívat se svými bratry ve skupině Matador, brzy začala vypomáhat otci v kostele při hře na varhany. Právě tam sahají její hudební začátky. I přes neštěstí, které ji v mládí postihlo, se jí podařilo udržet na slovenské hudební špičce. Zkraje příštího roku si zazpívá v pražské O2 Aréně. S Marikou Gombitovou si povídá Lucie Výborná nejen o vášni k hudbě. Poslechněte si celý rozhovor.

Před dvěma dny 32:39

Otevřená debata v naší společnosti chybí. Měli bychom se tím vážně zabývat, vyzývá teolog Petráček

„Celý svůj život jsem mezi mladými lidmi, v mnoha směrech jsou skvělí, vůbec nesdílím katastrofické vize, že každá generace je horší a mládež upadá,“ říká katolický kněz, historik a teolog Tomáš Petráček, podle kterého politické elity selhávají – apelují na primitivní pudy, hecují emoce. „Je to otázka společenských a mediálních elit, aby se tomu postavily,“ nabádá kněz. Poslechněte si celý rozhovor.

Před třemi dny 31:03

Ber, nebo nech být, řekla agentka. Tak jsem to vzal, vzpomíná na první zahraniční roli herec Vašut

Herec Marek Vašut se poprvé objevil ve filmu, když mu bylo pět let. Je významným českým filmovým a divadelním hercem a dabérem, zahrál si v několika zahraničních filmech. Jak se za ta léta v showbyznysu změnil jeho přístup k herectví? A je pro něj stárnutí palčivé téma, nebo na něj nahlíží spíše s humorem? Poslechněte si celý rozhovor.

Před čtyřmi dny 34:18

Ve skupině lidí s Alzheimerovou chorobou jsem se začala zvedat ze dna, vypráví klientka Věra

Probíhá Týden paměti, který pořádá Česká alzheimerovská společnost. Psycholožka společnosti Eva Jarolímová při té příležitosti zavítala do studia Radiožurnálu společně se svou klientkou paní Věrou. „Když se poruchy krátkodobé paměti zhoršují, je potřeba to diagnostikovat. Tak, jak to děláme v našem projektu Dny paměti,“ doporučuje Eva Jarolímová. Jak paní Věře společnost pomohla a co může pomoci lidem s demencí? Poslechněte si rozhovor.

Před týdnem 34:09

Houby jsou úplně všude, šokovalo mě to. Nové druhy musíme kvůli popisu ochutnávat, říká mykolog

Doktor Jan Holec je mykolog, kurátor sbírky hub Přírodovědeckého muzea Národního muzea a také předseda České vědecké společnosti pro mykologii. Na houbách ho fascinuje jejich tajemnost. „Když si vezmete kytky, je to trošku nudné. Jdete na lokalitu a kytka tam skoro vždycky je. Kdežto u nás je to neskutečná loterie. Člověk neví, kdy to zaplodí,“ vypráví. Kolik je u nás hub? A jakou novou houbu objevil Jan Holec na Šumavě?

Před týdnem 32:56

Najednou stojíte na pevné zemi, mluví o transplantaci novinářka Kalenská. Napsala knihu rozhovorů

Novinářka Renata Kalenská napsala mnoho knih, ta nejnovější se jmenuje Orgány nepatří do nebe. Jsou to rozhovory s transplantačním chirurgem Jiřím Froňkem a jeho pacienty. Kalenská ale v knize také odhaluje vlastní příběh – v roce 2018 ji byla transplantovaná ledvina a slinivka od zemřelého dárce. „Nedokázala jsme se na transplantaci těšit, měla jsem to v hlavně postavené tak, že abych mohla žít, musí někdo zemřít,“ vypráví.

Před týdnem 32:14

Smrt vztahy neruší. Pacienty si nesu s sebou, přiznává lékařka. Jak probíhá rozhovor s paliatrem?

Kateřina Rusinová je lékařka a přednostka Kliniky paliativní medicíny 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. S Lucií Výbornou si v části rozhovoru vyměnila role, když s ní vedla hodnotovou anamnézu. Jak takový rozhovor probíhá? Jak těžké je mluvit o nepříznivých prognózách? A co všechno může stát za slovem naděje? Poslechněte si celý rozhovor.

Před týdnem 29:59

Dezinformace je moderní šmejdství. Dřív se prodávaly hrnce, teď se prodává strach, říká novinářka

Koronavirová krize, válka na Ukrajině, volby – události, které se staly pastvou pro dezinformátory. V roce 2021 vznikl projekt Ověřovna, který se původně zaměřoval na ověřování dezinformací o politicích. Ověřovna ale funguje i dva roky poté a práce má stále dostatek. „Pokud začnete konzumovat dezinformační weby, dostanete se do bubliny, ve které vás masírují stále stejnými informacemi. Když je pak uslyšíte z více stran, začnete o tom přemýšlet,“ upřesňuje Jana Magdoňová.

Před týdnem 34:05

Mám mnoho tváří. A akordeon dýchá se mnou, vypráví muzikantka Havelková. Jak vzpomíná na cirkus?

První akordeon dostala v 11 letech. Teď se s akordeonem v náručí stává slavnou sólovou zpěvačkou. „Poslouchala jsem Radúzu, s rodiči jsme chodili na její koncerty, byla pro mě bohyní a chtěla jsem být jako ona,“ vypráví Rozálie Havelková, zpěvačka, která vyrostla za zvuků swingové hudby, kterou provozuje její otec Ondřej. Na čem aktuálně pracuje? A kdy přijde další deska? Poslechněte si rozhovor.

Před 2 týdny 34:45

Historická lokomotiva Kafemlejnek je pýchou jaroměřské Výtopny. Čemu železničáři říkají bobík?

Železniční muzeum Výtopna v Jaroměři vede spolek nadšenců, jejichž vášní je železnice. Všichni jsou takříkajíc od fochu – Bohuslav Škoda pracuje jako dispečer, Pavel Černý je strojvedoucí. Milovaným „bobíkům“, jak se lokomotivám říká, se věnují ve svém volném čase. „Každá lokomotiva má charakteristický zjev či vlastnost a podle toho dostávají přezdívku – třeba Zamračená nebo Bardotka,“ upřesňuje šéf muzea Bohuslav Škoda. Jak vypadá pravá vášeň ke strojům?