Epizoda 2022. květen 2021

Poslechněte si podcast: Když chce Putin vyrážet zuby, ale v pěsti svírá lež

Nad zbytečnou eskalací stávající politické situace mezi Českou republikou a Ruskem se ve svém komentáři pro Český rozhlas Plus zamýšlí komentátor Alexandr Mitrofanov.

05:02

Očima Saši Mitrofanova

Vydává: Novinky.cz

Alexandr Mitrofanov komentuje nejčastěji vnitropolitické dění a témata spojená s vývojem v Rusku.

Web

Epizoda 123Před čtyřmi dny 04:32

V šest večer po válce. Bez koblih

Začalo to Francisem Fukuyamou. Před třiceti lety vyjádřil přesvědčení, že nastal konec dějin, protože už bude jen liberální demokracie, která nejvíc vyhovuje vývoji lidstva. Už tehdy mi připomněl epizodu z mého mládí, kdy jsem, o osmnáct let dříve než vyšlo Fukuyamovo dílo a v zemi, která liberální demokracii považovala za podvratné zřízení, na hodině marxismu-leninismu zvedl ruku a položil našemu vysokoškolskému profesorovi otázku.

Epizoda 122Před šesti dny 04:59

Rusko na cestě ke KLDR

V oficiálním ruském podání provádí země humánní speciální vojenskou operaci na Ukrajině, kde zabíjí výhradně ukrajinské nacisty a vojáky jejich západních chlebodárců a naopak se stará o civilisty jako o své vlastní. Což je svým způsobem, v ruském chápání, pravda, protože podle oficiálních údajů má být rusifikováno 307 423 ukrajinských dětí, které Rusové dosud deportovali z jejich vlasti.

Epizoda 121Před týdnem 04:29

Věčná korupce a prodejci drzých čel

V reakci na Gazdíkovu abdikaci se prý Babiš zavázal, že úplně přestane chodit do práce ve Sněmovně. Pro příznivce ANO a jiné čtenáře, které tato věta vyvedla z rovnováhy: to byla satira. I když musím sebekriticky přiznat, že se jako satira na první přečtení jevit nemusela.

Epizoda 120Před týdnem 04:48

Jak vidí Kreml svůj ostrov Rusko

Dmitrij Peskov nemusí být ten Dmitrij Peskov. Čtenáři a posluchači, kteří sledují ruský vývoj, vědí, že ten Dmitrij Peskov je mluvčí Vladimira Putina. Ale jen opravdoví fajnšmekři se prokopali k dalšímu Peskovovi. Je také Dmitrij a rovněž se vyskytuje v Putinově bezprostřední blízkosti. Není ale mluvčí, nýbrž prezidentův zvláštní zmocněnec v otázkách technologického vývoje. Takový digitální guru.

Epizoda 119Před 2 týdny 04:48

Ukončete výstup a nástup, doba pohody se zavírá

Včera neděle byla. Rád bych napsal, že včera byl hezký čas. Ať zůstanu v tom krásném starém šlágru. On hezký čas nakonec byl. Díval jsem se z okna na naše sídliště a kus parku. Shora to vypadalo poklidně a mile. Někdo si šel nakoupit, někdo měl rande, mnozí venčili pejsky. Pejsci se většinou znali, takže se zdravili taky. V parku probíhala dětská slavnost. Pak ale nad tím vším proletělo letadlo.

Epizoda 118Před 2 týdny 04:33

Překrásné Rusko budoucnosti je jako maják bez světel

Politikům a jejich marketingové obsluze se občas podaří vytvořit chytlavé slovní spojení. Václav Klaus se zasloužil o opoziční smlouvu nejen jako jeden z jejích hlavních tvůrců, ale i jako autor názvu. Andrej Babiš je spojen s tím, že bude líp, nebo že bylo líp, nebo bůhví jak to je, ale tato slova se na něj navždy nalepila. Existuje podobný slogan i v Rusku. Zní: Překrásné Rusko budoucnosti.

Epizoda 117Před 3 týdny 04:48

Čas házet kamení? Ne, raději dovolenou

Na sítích se začaly objevovat záběry z dovolených. Lidé chtějí žít tak, jako kdyby se nic zvláštního nedělo. Je to přirozené. Mentální setrvačnost je tak rozšířená, že je až normální. Ostatně slepice s useknutou hlavou také nějaký čas běhá po dvorku.

Epizoda 116Před 3 týdny 03:55

Proč zůstávají v Rusku lidé, kteří jsou proti

Olga Žuravljovová byla jednou z moderátorek rádia Echo Moskvy, než ho Kreml po začátku své války na Ukrajině zlikvidoval. Olga ale, spolu s řadou svých bývalých kolegů, z veřejného prostoru nezmizela. Pravidelně se objevují na YouTube. S posluchači mluvila také ve čtvrtek.

Epizoda 11530. květen 2022 04:36

Špidla. Osamělost běžce na dlouhé tratě

Název se mi vynořil z paměti hned poté, co jsem dočetl tuto knihu. Šlo také o název knihy, jen byla vydána již v roce 1959 a velký knižní rozhovor Luboše Beniaka Špidla anebo Zdroje jsou... vydal Prostor v roce 2022. Obsah těchto děl není shodný. Ale ten název! Do češtiny se překládal jako Osamělost přespolního běžce a tak se jmenoval i film podle knihy, kterou napsal Allan Sillitoe. Jenže doslova zní ten překlad Osamělost běžce na dlouhé tratě.

Epizoda 11428. květen 2022 04:18

Jak se pohádali Rusové, kteří jsou proti Putinovi

Také z pár osobních setkání vím, v jak prekérní situaci jsou Rusové, kteří po začátku Putinovy agrese proti Ukrajině prchli ze země. Každého napadne, že člověk v náhlé emigraci musí sehnat bydlení, obživu a obecně se adaptovat. Rusové, kteří kvůli Putinovi kvapně opustili zemi, však k těmto standardním potížím mají dvě další navíc.