Epizoda 2022. květen 2021

Poslechněte si podcast: Když chce Putin vyrážet zuby, ale v pěsti svírá lež

Nad zbytečnou eskalací stávající politické situace mezi Českou republikou a Ruskem se ve svém komentáři pro Český rozhlas Plus zamýšlí komentátor Alexandr Mitrofanov.

05:18

Očima Saši Mitrofanova

Vydává: Novinky.cz

Alexandr Mitrofanov komentuje nejčastěji vnitropolitické dění a témata spojená s vývojem v Rusku.

Web

Epizoda 128Před týdnem 05:27

Tam strašá, napadne člověka při čtení ruského vládního listu

Za uplynulý půlrok se lidé v Česku dozvěděli hodně o počínání Ruské federace. Rusko však není jen svět bombastických kremelských prohlášení, válečného barbarství nebo zbytků někdejší slavné kultury. Lze v něm najít i nečekané úhly pohledu.

Epizoda 127Před 2 týdny 05:09

Prkotiny? Kéž by. Příchylnost k nepříteli

Senátorka Jitka Chalánková navrhla ústavní zakotvení práva placení v hotovosti. V minulém volebním období Sněmovny prosazovali ústavní zakotvení práva hotovostních plateb poslanci Trikolory, připomíná ČTK. Tehdejší vláda se k jejich předloze postavila záporně. Česká národní banka k poslanecké iniciativě uvedla, že současné zákony právo na platbu v hotovosti obsahují a není nutné je povyšovat na ústavní.

Epizoda 126Před 2 týdny 05:07

Příběh všemocné byliny požehnané vůdcem

Název prvotiny jednoho z největších rusky píšících spisovatelů 20. století Fazyla Iskandera byl Patálie s kozloturem. Vyšla v Moskvě v roce 1966 a v lehce zahalené podobě se vysmívala sovětskému šílenství kolem Chruščovova pobláznění kukuřicí. Iskander byl nelítostný a zároveň moc vtipný.

Epizoda 125Před 3 týdny 05:20

Maj’ nový STAN, jim na nohy netáhne

Hlavní politickou událostí víkendu na domácí scéně byl sněm STAN. Měl přízvisko mimořádný. Během jednání opakovaně zaznělo, že nebýt tohoto označení, žádný sněm by se nesešel. Mimořádný byl proto, že bylo zapotřebí honem vyměnit drtivou část vedení hnutí po aférách, které jméno STANu poškodily.

Epizoda 1242. červenec 2022 04:50

Za záclonou v zemi, která ohrožuje náš svět

Čerstvě schválená strategická koncepce NATO praví: „Ruská federace je nejvýznamnějším a přímým ohrožením bezpečnosti členských zemí Aliance a míru a stability v euroatlantickém prostoru.“ - „Ve světle těchto nepřátelských politik a akcí nemůžeme považovat Ruskou federaci za našeho partnera,“ stojí v nové koncepci.

Epizoda 12327. červen 2022 04:47

V šest večer po válce. Bez koblih

Začalo to Francisem Fukuyamou. Před třiceti lety vyjádřil přesvědčení, že nastal konec dějin, protože už bude jen liberální demokracie, která nejvíc vyhovuje vývoji lidstva. Už tehdy mi připomněl epizodu z mého mládí, kdy jsem, o osmnáct let dříve než vyšlo Fukuyamovo dílo a v zemi, která liberální demokracii považovala za podvratné zřízení, na hodině marxismu-leninismu zvedl ruku a položil našemu vysokoškolskému profesorovi otázku.

Epizoda 12225. červen 2022 05:15

Rusko na cestě ke KLDR

V oficiálním ruském podání provádí země humánní speciální vojenskou operaci na Ukrajině, kde zabíjí výhradně ukrajinské nacisty a vojáky jejich západních chlebodárců a naopak se stará o civilisty jako o své vlastní. Což je svým způsobem, v ruském chápání, pravda, protože podle oficiálních údajů má být rusifikováno 307 423 ukrajinských dětí, které Rusové dosud deportovali z jejich vlasti.

Epizoda 12120. červen 2022 04:44

Věčná korupce a prodejci drzých čel

V reakci na Gazdíkovu abdikaci se prý Babiš zavázal, že úplně přestane chodit do práce ve Sněmovně. Pro příznivce ANO a jiné čtenáře, které tato věta vyvedla z rovnováhy: to byla satira. I když musím sebekriticky přiznat, že se jako satira na první přečtení jevit nemusela.

Epizoda 12018. červen 2022 05:04

Jak vidí Kreml svůj ostrov Rusko

Dmitrij Peskov nemusí být ten Dmitrij Peskov. Čtenáři a posluchači, kteří sledují ruský vývoj, vědí, že ten Dmitrij Peskov je mluvčí Vladimira Putina. Ale jen opravdoví fajnšmekři se prokopali k dalšímu Peskovovi. Je také Dmitrij a rovněž se vyskytuje v Putinově bezprostřední blízkosti. Není ale mluvčí, nýbrž prezidentův zvláštní zmocněnec v otázkách technologického vývoje. Takový digitální guru.

Epizoda 11913. červen 2022 05:04

Ukončete výstup a nástup, doba pohody se zavírá

Včera neděle byla. Rád bych napsal, že včera byl hezký čas. Ať zůstanu v tom krásném starém šlágru. On hezký čas nakonec byl. Díval jsem se z okna na naše sídliště a kus parku. Shora to vypadalo poklidně a mile. Někdo si šel nakoupit, někdo měl rande, mnozí venčili pejsky. Pejsci se většinou znali, takže se zdravili taky. V parku probíhala dětská slavnost. Pak ale nad tím vším proletělo letadlo.