• Podcasty
  • Zápisník zahraničních zpravodajů
Zápisník zahraničních zpravodajů
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Kdysi Egypťané kočky uctívali, teď je vyhazují na ulici. V Hurghádě je jejich andělem paní Ímán

Čtvrtmiliónová Hurgháda je úplně jiná než ostatní egyptská města. Mísí se v ní usazení cizinci s usazenými Egypťany, luxusní resorty s prašnými uličkami, a diskotéky a bary s tradičními kavárnami. Trvalá přítomnost cizinců má dopad na zdejší životní styl, včetně péče o opuštěná zvířata. V centru města založila útulek pro kočky paní Ímán, ochránkyně čtyřnohých bezdomovců. Jak si ale všiml zpravodaj Štěpán Macháček, často tedy spíš třínohých.

03:42

Zápisník zahraničních zpravodajů

Vydává: Český rozhlas

Každý týden přinášíme hodinku reportáží o místech exotických i blízkých – vždy ale něčím zvlášť zajímavých, reportáže o málo známé historii. Nabízíme nové pohledy na známé dějiny, povídání o obdivuhodných příbězích a osudech, a to doslova ze všech koutů planety.

Web

Před týdnem 02:56

Zátopek by měl radost. V Londýně pořádají závod, jehož výtěžek pomáhá dětem z chudých rodin

Své první olympijské zlato získal Emil Zátopek v roce 1948 na olympiádě v Londýně. Nadace, která nese jeho jméno, tam dnes přispívá znevýhodněným dětem na sportovní aktivity. Zároveň se tak snaží udržet povědomí o slavném českém běžci.

Před týdnem 03:34

Vikingové by se divili. Jejich dřevěný kostel doputoval až na polskou stranu Krkonoš

V katedrálách a kostelech po celém světě se můžeme setkat s díly a relikviemi, které do sbírek putovaly někdy i tisíce kilometrů. Jsou to zápůjčky, dary, umělecké předměty vyrobené na zakázku. Ale aby tisíce kilometrů putoval kostel? V Polsku jeden takový mají, konkrétně v horském středisku Karpacz. Uvnitř i zvenčí stavbu zdobí vikinské motivy odkazující na zemi jeho původu. Dřevěný kostel Wang totiž původně stával v Norsku.

Před týdnem 03:43

Francie sýry miluje, a ty kozí obzvlášť. Jak je správně skladovat, aby vydržely až půl roku?

Ve Francii se vyrábí na 1200 druhů sýrů. Koupit si je můžete v supermarketech, ve specializovaných obchodech nebo přímo u chovatelů. Na rodinné kozí farmě Bordas nedaleko města Blois se láska k sýrům dědí z generace na generaci. V obchodě, který je součástí farmy, si můžete koupit různé druhy kozích sýrů a ve stáji pak mlékem nakrmit čerstvě narozená kůzlata.

Před 2 týdny 03:41

Dobrý nápad je k nezaplacení. Celá Evropa si chce dát finské NATO pivo

Už od loňského května zvoní Petterimu Vättinenovi téměř neustále telefon nebo pípají emaily. O jeho pivo je totiž celosvětový zájem, a to nejen kvůli obsahu plechovek, ale taky kvůli jejich přebalu. Pivovar Olaf ve finské Savonlinně totiž loni v květnu přišel s nápadem udělat takzvané NATO pivo. Jméno tehdy vybrali jako podporu a oslavu finského vstupu do Severoatlantické aliance.

Před 2 týdny 03:26

Riskují život, aby dokázali, že nemíří do pekla. Chasidští židé oslavili nový rok v ukrajinské Umani

Tisíce chasidských židů přijely minulý týden do ukrajinské Umaně. Od pátku do neděle tam slavili svátek Roš hašana, tedy příchod nového roku. Podle jejich kalendáře už pětitisícího sedmistého osmdesátého čtvrtého. Poutníky z Izraele i jiných zemí neodradila ani ruská agrese na Ukrajině. Proč je pro ně pouť do Umaně, kde ve středověku a za druhé světové války zahynuly desítky tisíc Židů, pořád tak důležitá?

Před 2 týdny 03:45

Jak relaxovat po těžké práci? Zkuste místo meditace hru na fujaru

Slovenská fujara je nástroj osamělých bačů. Díky znalosti pastvin a okolní přírody věděli, kde hluboké tóny dřevěné píšťaly nejlépe zní. Na hru měli čas. Fujara pro ně byla společníkem i cestou k odpočinku. Přestože bačů ubývá, fujaristů i výrobců je dnes stále dost. Umění si předávají mezi sebou a na setkáních a folklorních festivalech se od sebe vzájemně učí. Obec Hriňová na středním Slovensku každý rok během sklizně pořádá školu hry na fujaru ve staré dřevěnici.

Před 2 týdny 03:10

Berlínské kino Babylon je ideální místo pro výlet časem. Každý rok přenese diváky o sto let nazpátek

V Berlíně najdete stovky různých kin, ale jedno se v mnoha ohledech vymyká. Kino Babylon vzniklo ve 20. letech 20. století a na svoje kořeny nezapomnělo. Zakládá si totiž na promítání němých filmů a na konci každého léta pořádá festival, ve kterém se diváci vrací ke sto let starým snímkům.

Před 2 týdny 03:23

„Měl zraněné ploutve a prázdný žaludek.“ Za útoky žraloků mohou podle oceánologů hlavně lidé

Pláže a mola egyptského letoviska Hurghády zvou návštěvníky k plavání, šnorchlování i potápění. Občas se objeví zpráva o zabití člověka žralokem, jako letos začátkem léta. Egyptští odborníci analyzovali zatím poslední tragický útok žraloka na plavce v Hurghádě. Hlavní příčina je podle nich prostá – v moři je vinou rybolovu stále méně ryb a hladoví žraloci hledají jinou kořist. I přesto je útok na člověka podle expertů stále velmi vzácným jevem.

Před 3 týdny 03:53

Modlitba je jako jídlo. Je potřeba pravidelně a za všech okolností, radí buddhističtí mniši v Soulu

Když se budete procházet jihokorejským Soulem, budou se nad vámi tyčit mnohapatrové mrakodrapy. Moderní skleněné výškové domy jsou všude. O to překvapenější budete, když v samém srdci Soulu objevíte buddhistický chrám. Starou, pestrobarevně pomalovanou dřevěnou budovu, ve které jsou tři zlatí buddhové v nadživotní velikosti. Ruch desetimilionového velkoměsta se na tomto místě zklidní. V chrámu Jogyesa natáčela reportérka Jana Magdoňová.

Před 3 týdny 03:47

Je jim třináct, ale položí vás na lopatky. Na ragbyovém šampionátu se poprvé utkaly i dětské týmy

Mezi nejoblíbenější míčové sporty ve Francii patří fotbal, basketbal, házená a ragby. Na následujících sedm týdnů tam ale dostane oválný míč přednost před tím kulatým. V Paříži totiž v pátek začalo očekávané mistrovství světa v ragby, a to hned prestižním utkáním mezi Francií a Novým Zélandem. Ještě před šampionátem dospělých se ve francouzském městečku Pontlevoy utkaly dětské ragbyové týmy z 20 zemí. Někteří chlapci by se možná neztratili ani v seniorských družstvech.