Vltavín
30. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Kdybyste si v době Petra Voka objednali pivní desítku, museli byste vypít asi 650 litrů

Rožmberská hrobka, příběh hledání. To je název knihy, která se brzy objeví na pultech knihkupectví, ale je to také skutečný příběh o objevování tajemství rodu Rožmberků. Už podruhé se k tématu vrátíme v magazínu Vltavín, ale tentokrát přidáme i humornější část rožmberské historie.

34:40

Vltavín

Vydává: Český rozhlas

Co možná nevíte o kraji, kde jsme doma.

Web

Před týdnem 24:02

Za dva dny zničily bomby v Budějovicích přes 60 domů a zemřelo přibližně 200 lidí

V novém vydání Vltavínu se projdeme po Českých Budějovicích a budeme hledat místa, na nichž jsou ještě dnes vidět pozůstatky následků náletu spojeneckých vojsk z března 1945. Nálet poškodil jak České Budějovice, ale i České Velenice.

Před 2 týdny 29:41

V českobudějovickém rozhlasovém studiu natáčelo mnoho hvězdných zpěváků a herců

Ve Vltavínu zavzpomínáme na to, co a jak se natáčelo v českobudějovickém rozhlasovém studiu a na osobnosti, které tady tvořily. S někdejším redaktorem Pavlem Kroneislem připomeneme například redaktora Miroslava Vaverku.

Před 3 týdny 31:17

Jak to vypadalo, když byli Jihočeši povoláni do boje proti zemským škůdcům

Loupeživí rytíři, lapkové, ale také turci v Panonii, to byli nepřátelé, proti kterým musela zasáhnout sama historická města, nebo král. Někdy se to povedlo, někdy do válečné výpravy zasáhlo třeba vinobraní.

19. únor 2023 26:54

V Komařicích uvidíte Ušatou paní, zavzpomínáte na pivo, kterého jste se najedli, a zažijete masopust

Autor magazínu Vltavín Zdeněk Zajíček se s jihočeským historikem Janem Šimánkem vydává na další společnou cestu. Po Doudlebech, Trocnově a Střížově navštíví Komařice. Ty jsou pověstné nejen Ušatou paní, ale i masopustem.

12. únor 2023 34:21

Telegraf, bleskojistku, spoustu rádií a televizí i gramofon na kliku uvidíte v Rožmitálu na Šumavě

Telegraf, telefon a rádio, tak zní přesný název expozice v první z výstavních místností muzea v obci Rožmitál na Šumavě. To ale není jediná náplň budovy. Ještě tu mají zmapovanou historii dobrovolného hasičského sboru, obecní historii od roku 1259 po současnost, expozici školy z prvorepublikového období a pohádkovou expozici.

5. únor 2023 29:12

Dálnicí do pravěku se vydali archeologové. Průzkum u Čimelic a Mirotic přinesl několik překvapení

Do období, kterému říkáme pravěk, se vydáme v magazínu Vltavín. Asi bychom byli překvapeni vyspělostí některých tehdejších kultur, takže otázky pro pravěkého člověka bychom určitě měli. Problémem ale je, že ho osobně nejspíš nikdy nepotkáme, a tak musí odpovědi hledat sami archeologové.

29. leden 2023 33:51

Zkuste si představit, že je vám deset, jedenáct, nebo patnáct let a nesmíte nic

27. ledna jsme si připomněli Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Datum bylo vybráno záměrně, protože právě 27. ledna 1945 byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau.

25. leden 2023 29:24

V jihočeském Střížově byl pokřtěn novorozený Jan Žižka, dokládá to pověst i zápis ve farní kronice

Už potřetí se s historikem Janem Šimánkem vydáme po historických stopách Jana Žižky, tedy do míst, která s ním měla na jihu Čech něco společného.

15. leden 2023 36:48

Pověst praví, že se Jan Žižka narodil pod dubem, ale podle místních to bylo přímo v dutině stromu

Ve Vltavínu se s historikem Janem Šimánkem podruhé vydáme do Trocnova, a to nejenom v souvislosti s Janem Žižkou. Historie je totiž někdy plná paradoxů, což doloží i fakt, že ani vydání tolerančního patentu za Josefa II. nepřineslo na jihu Čech větší zájem o jiné než katolické vyznání.

8. leden 2023 33:43

První díl putování po stopách Jana Žižky: Co vlastně víme o Trocnově

Jména Jan Žižka a Trocnov známe asi všichni, ale v magazínu Vltavínu se na ně podíváme opravdu zblízka. S historikem Janem Šimánkem jsme se totiž do Trocnova vypravili. A víte, že dnešní obec Trocnov vlastně celá staletí vůbec Trocnovem nebyla?