Zaostřeno
21. květen 2022

Poslechněte si podcast: Kdyby se Fico opět dostal k moci, bude se mstít, myslí si novinář

Slovenský expremiér Robert Fico je po neúspěšném vydání k vazebnímu stíhání parlamentem vyšetřovaný na svobodě. Za mřížemi už není ani druhý obviněný ve stejné kauze jeho někdejší ministr vnitra Robert Kaliňák. Vyšetřovatelé je podezírají ze zneužití pravomocí, vyzrazení daňového tajemství a založení zločinecké organizace.

25:32

Zaostřeno

Vydává: Český rozhlas

Reportérský pořad, který jde do hloubky problému. Zaostří na vše podstatné, co se děje kolem nás, v Evropě i ve světě.

Web

Před čtyřmi dny 25:54

Občas jsme pro klienty hromosvodem. Křičí a musíme volat policii, přiznává šéfka neziskovky

„Ve službách, jako jsou asistované kontakty, k nám přicházejí klienti, kteří se už rovnou zlobí,“ vysvětluje šéfka organizace Host Alžběta Candia Muñoz. „Zlobí se na tu situaci, do které se dostali, zlobí se na partnera a my fungujeme trošku jako hromosvod. Klienti na nás někdy křičí, jsou hodně nepříjemní, někdy si musíme volat policejní ochranu. Vždy musíme pracovat ve dvou, to jsou poměrně hodně složité situace,“ dodává.

Před týdnem 25:47

Je Francie zemí vína nebo už se o ní dá mluvit i jako o zemi piva?

Konkurují si tyto dva nápoje? A jaký je vůbec historický vztah Francouzů k alkoholu? Téma pro pořad Marie Sýkorové. 

Před 2 týdny 25:54

Unikátní desítky hodin nahrávek poválečného soudního procesu s K. H. Frankem

Na jaře 1946 stál před soudem muž číslo dvě v takzvaném Protektorátu Čechy a Morava Karl Hermann Frank. Při obšírném projednávání jeho rozsáhlé protičeské činnosti ve válečných letech vypovídali u soudu také studenti, kteří přežili nacistické řádění na podzim 1939. V archivu Českého rozhlasu jsme našli a teď prochází digitalizací kolem 80 hodin záznamu, zhruba 1 300 zvukových fólií, podobných gramofonovým deskám. Naprostou většinu uslyšíte poprvé po 70 letech.

Před 2 týdny 25:58

Středočeským základním školám docházejí místa pro děti

Mnohé základní školy jsou na hranici svých kapacit. Velmi vážná situace je hlavně ve Středočeském kraji. O tom, jestli se dítě dostane do první třídy do školy v obci, kde bydlí, se mnohdy rozhoduje losem a stav nahrává i takzvané spádové turistice.

Před 3 týdny 26:19

Pokud Ukrajina padne, Putin vám znásilní ženu, ukradne dceru a nakonec vás zastřelí, vzkazuje Čech

Ve zpravodajství se dozvídáme nejnovější vývoj na frontě, vidíme reportáže o tíživé situaci civilistů v její blízkosti, ale teď města hluboko v týlu – například Kyjev –, hlásí každodenní protiletecké poplachy. Ukrajinci si musejí zvykat na četné výpadky elektřiny, ale restaurace, kina a divadla jsou přesto otevřená. Ekonomika musí fungovat i ve válce.

Před 3 týdny 25:09

Zastřelil se jako voják Wehrmachtu, pak se po něm slehla zem. Poslechněte si oceněný dokument

Česko-německý fond budoucnosti udělil Zvláštní cenu Mileny Jesenské redaktorce Magdaleně Fajtové za pořad Zaostřeno, ve kterém zprostředkovala posluchačům pátrání po osudu svého pradědečka Jana Adensama, vojáka německé armády, který v roce 1943 spáchal sebevraždu někde v bývalé Jugoslávii.

6. listopad 2022 24:53

Válka v ukrajinském Mykolajivu znamená především čekat… a doufat, popisuje zpravodaj Smatana

Statisíce lidí žijí na Ukrajině už půl roku bez pitné vody, často bez elektřiny, na města dopadají rakety a sebevražedné drony. Přesto mnozí nechtějí opustit své domovy – dokonce ani v přístavu Mykolajiv, který leží 50 kilometrů od fronty u Chersonu. Z Česka situace vypadá dramaticky a mnohdy je, ale také špatně srozumitelná, nepochopitelná. Každodenní život ve městě v blízkosti fronty totiž neznamená jen kryty, ale lidé se snaží žít víceméně normálně.

5. listopad 2022 26:00

Každý Čech vyhodí za rok přes 60 kg jídla. Plýtváme ale míň než průměrný Evropan

„Na konci každého roku se u nás vyhodí 80 tisíc tun potravin. Na jednoho spotřebitele v Evropské unii to vychází na 127 kilogramů potravinových zbytků a odpadu,“ říká zakladatelka neziskové organizace Zachraň jídlo Anna Strejcová. Podle nejnovější statistiky Eurostatu se dohromady v celé EU vyhodí téměř 57 milionů tun potravin.

30. říjen 2022 24:15

„A přece, má drahá, milovaná dceruško, trpěl jsem nevinně.“ Byl Pála kolaborant, nebo oběť vendety?

Továrník a starosta Slaného Jaroslav Pála byl po druhé světové válce označen za hlavního viníka lidické tragédie a odsouzen na doživotí. Obvinění ale důrazně odmítal. Zemřel ve vězení v zuboženém stavu. Nový pohled na jeho osud a osobnost teď přinášejí dosud nezveřejněné dopisy, které psal své dceři a synovi. A také připravovaná vědecká práce historika Vojtěcha Kyncla.

30. říjen 2022 25:46

Před třiceti lety se blížil ke konci své existence stát, který se jmenoval Československo

Rozpad federace byl možná bolestný, dnes jsou ale vztahy obou národů lepší než kdykoli jindy. Jak se na konec společného státu dívají Slováci? Co jim to přineslo? Mohla federace přežít až do dneška? Otázky pro pořad, který připravila Kamila Schusterová.